آزمایشگاه تخصصی انجام تست STD در تهران

آزمایشگاه تخصصی انجام تست STD در تهران

آزمایش STD در آزمایشگاه های تخصصی STD در تهران این آزمایش جزو آن دسته از آزمایش‌ های مهمی است که جهت بررسی بیماری‌ های مقاربتی برای فرد تجویز می‌ گردد. از طریق انجام دادن این آزمایش می ‌توان هرگونه ویروسی که از طریق رابطه جنسی به فرد منتقل شده است را شناسایی نمود کرد. عفونت […]

آزمایش STD در آزمایشگاه های تخصصی STD در تهران

این آزمایش جزو آن دسته از آزمایش‌ های مهمی است که جهت بررسی بیماری‌ های مقاربتی برای فرد تجویز می‌ گردد. از طریق انجام دادن این آزمایش می ‌توان هرگونه ویروسی که از طریق رابطه جنسی به فرد منتقل شده است را شناسایی نمود کرد. عفونت و ویروس‌ های ناشی از روابط جنسی از طریق خون، قسمت واژن و مایع منی به فرد منتقل می ‌گردد.

آزمایشگاه های تخصصی STD در تهران با داشتن پزشکان متخصص و کادری مجرب و تخصصی، آماده ی ارائه ی بهترین خدمات در زمینه ی تشخیص این بیماری به مراجعه کنندگان خود هستند.

آزمایش STD باید توسط چه کسانی انجام شود؟

آزمایش STD باید توسط چه کسانی انجام شود؟
آزمایش STD باید توسط چه کسانی انجام شود؟

افراد زیادی هستند که بیماری‌ های مقاربتی مبتلا هستند ولی هیچگونه علائمی در آنها ظاهر نشده است و یا علائمی که دارند بسیار خفیف می ‌باشد و در این شرایط ریسک انتقال دادن بیماری به افراد سالم بسیار بالا می‌ رود.

بیماری‌ های مقاربتی باعث به وجود آمدن عارضه ‌های مهم و جدی برای افراد می‌شود از این رو خیلی مهم است که به موقع تشخیص داده شوند و مشخص شدن آن از دغدغه ‌های بسیاری از مردم و همچنین جامعه می باشد.

آزمایش STD را جهت مشخص کردن افرادی که مبتلا به این بیماری هستند و جلوگیری از انتشار این بیماری مورد استفاده قرار می‌ دهند و معمولاً در گروه‌ هایی که خطر زیادی دارند کاربرد دارد. چنانچه از طریق آزمایش مشخص شد که فرد مبتلا به این بیماری است باید پروسه درمان خود را حتماً طی کند.

افرادی که می‌ توانند این آزمایش را انجام بدهند و کاندید های مناسبی برای انجام این آزمایش هستند عبارتند از:

 • افرادی که دارای سنی بین ۱۶ سال الی ۶۴ سال هستند.
 • زنانی که سن کمتر از ۲۵ سال دارند و شرکای جنسی متعددی داشته و فعالیت جنسی زیادی را داشته اند.
 • مادر بارداری که شریک جنسیش مبتلا به بیماری مقاربتی است باید حتما این آزمایش را انجام بدهد زیرا خطر ابتلا به بیماری وی را نیز تهدید می‌ کند.
 • مردانی که دارای شریک‌ های جنسی بسیاری هستند‌.
 • افرادی که دارای اختلال در روابط جنسی هستند و همچنین افرادی که همجنسگرا می ‌باشند.
 • افرادی که در روابط جنسی خود احتیاط نکرده و رابطه جنسی ناسالمی داشته اند.
 • افرادی که مواد مخدر را از طریق تزریق استفاده می‌ کنند.

علائم ناشی از بیماری‌ های مقاربتی

تشخیص دادن این ویروس و بیماری در افرادی که علائم آن چون وجود زخم تناسلی در آنها ظاهر شده است راحت تر است. از جمله علائمی که در نتیجه ابتلا به بیماری‌ های مقاربتی در فرد ظاهر می‌شود می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چنانچه فرد دارای تکرر ادرار بوده و هنگام ادرار کردن دردی را متحمل می‌شود.
 • چنانچه مردان دارای ترشحات غیر طبیعی از آلت تناسلی خود باشند.
 • اگر فرد دارای احساس خارش و سوزش و وجود تورم در ناحیه تناسلی خود باشد.
 • اگر ترشحات غیر طبیعی از واژن وجود داشته باشد و دارای بوی نامطبوع باشد.
 • اگر فرد در زیر شکم خود احساس درد داشته باشد.

روش های انجام آزمایش STD در آزمایشگاه تخصصی STD  در تهران

روش های انجام آزمایش STD در آزمایشگاه تخصصی STD  در تهران
روش های انجام آزمایش STD در آزمایشگاه تخصصی STD  در تهران

فرد بیمار باید در مورد علائمی که دارد خیلی راحت و بدون وجود خجالتی با پزشک خود صحبت کند تا شرایط وی را مورد ارزیابی قرار دهد و در صورت نیاز برای وی آزمایش STD را تجویز نماید. معمولاً برای افرادی که دارای علائم مختلف با شدت متفاوت هستند این آزمایش را تجویز می ‌کنند. جهت انجام دادن این آزمایش  در آزمایشگاه های تخصصی STD معمولا از فرد نمونه خون و نمونه ادرار می گیرند‌ البته گاهی مواقع که علائم بسیار حاد است پزشک انجام نمونه برداری از طریق مقعد، آلت تناسلی فرد و دهانه رحم را تجویز می کند.

استفاده از نمونه خون و ادرار

با استفاده از نمونه خون و ادرار بیشتر بیماری ‌های مقاربتی قابل شناسایی هستند از جمله بیماری ‌هایی چون کلامیدیا، بیماری سوزاک، هپاتیت و بیماری سفلیس که با به کارگیری نمونه ی ادرار و نمونه خون فرد می توان  به وجود آنها برد‌.

برای اینکه بتوانند عفونت از طریق خون و ادرار را تشخیص دهند باید فرد حدود یک ماه به آن عفونت مبتلا باشد از این رو گاهی اوقات امکان دارد که آزمایش خون و ادرار به اندازه سایر روش‌ های تشخیصی دقیق نباشد.

جهت انجام تست خون، مسئول مربوط به خون گیری با به کارگیری سوزنی کوچک از بازوی فرد نمونه خون لازم را تهیه می کند و جهت تهیه ی نمونه ادرار، فرد بیمار باید نمونه ای از ادرار خود را در داخل ظرفی مخصوص ریخته و تحویل آزمایشگاه دهد.

استفاده از سواب ها

گاهی اوقات با به کارگیری سواب موجود در ناحیه واژن، سواب موجود در مسیر ادرار و همچنین سواب موجود در رحم، بیماری‌ های مقاربتی را شناسایی می کنند. در بانوان در زمان انجام دادن معاینه لگنی اقدام به برداشتن این سواب به وسیله ی نواری پنبه ای کرده و جهت برداشتن سواب از مسیر ادرار، باید نوار پنبه ‌ای را در مجرای ادراری مربوط به زنان و مردان وارد کرد تا بتوان نمونه را خارج نمود. در صورت داشتن روابط جنسی مقعدی نیز باید ثواب را از ناحیه مقعد فرد جهت نمونه برداری تهیه کنند.

نمونه ی مقعدی جهت تشخیص عفونت های مربوط به سوزاک، کلامیدیا و سفیلیس کاربرد دارد و نمونه ی واژن و ادرار برای ارزیابی عفونت ناشی از تبخال تناسلی، کلامیدیا و سوزاک به کار می رود.

انواع آزمایشSTD

با انجام دادن آزمایش STD می ‌توان عواملی که باعث به وجود آمدن بیماری‌ های مقاربتی شده است را مشخص کرد. از جمله مهم ‌ترین نوع‌ های این آزمایش می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

آزمایش از نوع کلامیدیا

با انجام این آزمایش ماده ژنتیکی مربوط به باکتری‌ ها شناسایی می گردد. بیماری کلامیدیا در صورت به وجود آمدن برای بانوان و آسیب رساندن به اندام جنسی آنها، موجب جلوگیری از بارداری  و اختلال در بارداری بانوان می گردد.

آزمایش مربوط به سوزاک

این بیماری به وسیله باکتری نایسریا گونوره به وجود می آید و از طریق روابط جنسی انتقال پیدا می کند. از طریق این آزمایش ژن موجود در این باکتری مورد ارزیابی قرار می ‌گیرد و معمولاً برای انجام آن نیاز به نمونه ادرار فرد است. گاهی اوقات جهت بررسی این بیماری اقدام به استفاده از نمونه سوزاک از محل مورد نظر می ‌کنند.

آزمایش مربوط به هپاتیت B

این بیماری دارای ویروسی است که باعث به وجود آمدن اختلالاتی در کبد شده و وسیله داشتن روابط جنسی به صورت نا امن و تزریق کردن مواد مخدر و استفاده از سوزن مشترک جهت تزریق انتقال می یابد. در صورت مبتلا بودن مادر امکان انتقال آن از طریق شیر به نوزاد نیز وجود دارد. جهت انجام دادن این آزمایش باید با به کارگیری نمونه خون فرد بیمار آزمایش را انجام بدهند.

آزمایش مربوط به هپاتیت C

این بیماری باعث به وجود آمدن عفونت و ایجاد آسیب به کبد می‌شود و از طریق روابط جنسی ناامن و همچنین استفاده از سوزن مشترک جهت تزریق مواد مخدر انتقال پیدا می ‌کند و برای تشخیص آن به نمونه خون فرد بیمار احتیاج دارند.

آزمایش مربوط به تبخال ناحیه تناسلی

از جمله بیماری‌ های مقاربتی است که بسیار شایع بوده و برای بررسی آن نیاز به نمونه سواب از قسمت عفونتی و  نمونه خون فرد بیمار می باشد.

آزمایش مربوط به HIV

بیماری ایدز به وسیله ی ویروس اچ‌آی‌وی منتقل گردیده و دلیل انتقال آن داشتن روابط جنسی ناسالم و استفاده از سرنگ آلوده مشترک و همچنین استفاده از تجهیزات  دندان پزشکی آلوده می‌ باشد. برای تشخیص این بیماری نیاز به استفاده از نمونه خون و یا نمونه ‌ای از مایع منی می ‌باشد.

مزایای انجام آزمایش STD در آزمایشگاه‌ های تخصصی

انجام دادن این آزمایش‌ ها در آزمایشگاه‌ های تخصصی خود مزایای زیادی را برای فرد بیمار به همراه دارد از جمله:

 • این آزمایشگاه ها به جهت داشتن تجهیزات پیشرفته و روش ‌های آزمایشگاهی تخصصی و پیشرفته نتایج بسیار دقیقی را به بیماران ارائه می ‌دهند که کاملا قابل اعتماد بوده و خیال بیمار در این شرایط از بابت نتایج آزمایش خود راحت تر است.
 • اطلاعات مربوط به نتایج آزمایش بیماران در آزمایشگاه ‌های تخصصی کاملاً محرمانه بوده و بیمار از این بابت می ‌تواند خیالی راحت داشته باشد.
 • آزمایشگاه تخصصی معمولاً دارای خدمات مشاوره به بیماران هستند به گونه‌ ای که بیماران می‌ توانند در مورد نتایج آزمایش خود از آنها مشاوره گرفته و همچنین روش‌ هایی که باعث کمتر شدن خطر ابتلا به بیماری‌ های مقاربتی می‌شود را از طریق انجام مشاوره، جویا شود.

چگونگی پیدا کردن آزمایشگاه‌ های تخصصیSTD در تهران

می ‌توانید از پزشک خود که جهت معاینات فیزیکی و بیماری به آن مراجعه کرده ‌اید در مورد بهترین آزمایشگاه برای انجام دادن این آزمایش سوالات لازم را بپرسید و راهنمایی لازم را از آنها بگیرید.

می توانید از طریق تماس با کلینیک ‌های بهداشت جنسی در مورد معرفی بهترین آزمایشگاه تخصصی برای انجام این آزمایش راهنمایی بگیرید.

با مراجعه به وب سایت‌ های مربوط به وزارت بهداشت، بهترین آزمایشگاه‌ هایی که می‌ توانید جهت انجام این آزمایش به آن به آنها مراجعه کنید را جویا شوید.

نکات لازم جهت آماده شدن برای آزمایش STD

 • ابتدا با مراجعه به پزشک شرایط خود را با وی در میان بگذارید و سوابق پزشکی که دارید وی را مطلع کنید.
 • چنانچه باردار هستید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ۲۴ ساعت پیش از انجام دادن آزمایش از داشتن رابطه جنسی پیشگیری کنید.
 • در صورت پریود بودن باید آزمایش خود را تا پایان دوره پریودی به تاخیر بیندازید.
 • چنانچه داروی خاصی را مصرف می ‌کنید حتماً پزشک خود را در جریان بگذارید.

هزینه ی انجام آزمایش STD در آزمایشگاه‌ های تخصصی STD در تهران

هزینه ی انجام آزمایش STD در آزمایشگاه‌ های تخصصی STD در تهران
هزینه ی انجام آزمایش STD در آزمایشگاه‌ های تخصصی STD در تهران

هزینه انجام این آزمایش بسته به نوع روشی که جهت انجام آزمایش مورد استفاده قرار می ‌گیرد متفاوت می ‌باشد. زیرا هر آزمایشگاه ممکن است تعداد پارامترهای متفاوتی را مورد بررسی قرار بدهد. معمولاً آزمایش‌ های STD دارای ۱۱ پارامتر هستند و چنان چه با استفاده از روش PCR انجام گیرد دارای هزینه ای بالا  نسبت به دیگر روش های می باشد. پس با توجه به نوع متد به کار رفته برای بررسی آزمایش هزینه ی آزمایش متغیر می باشد.

بعضی از آزمایشگاه ها با بیمه های درمانی قرارداد داشته و فرد می تواند هزینه ی آزمایش خود را با در نظر گرفتن بیمه ی درمانی خود پرداخت کند‌.

سخن پایانی

چنان چه علائمی از بیماری های مقاربتی را در خود مشاهده کردید و یا مشکوک به وجود این بیماری ها هستید حتما به پزشک مراجعه کنید و با تجویز آزمایش STD و انجام آن در آزمایشگاه های تخصصی STD، هر جه سریع تر نسبت به وجود این ویروس مطلع شده و در جهت درمان آن اقدام کنید. زیرا تشخیص ندادن به موقع این ویروس می تواند عواقب جدی را برای فرد مبتلا به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر