زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98 شماره تماس 02122654369 _ 02122654370

آدرس :

زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98

تست بارداری

تست بارداری

همه چیز در مورد نوار تست بارداری یا بیبی چک یکی از کاربردی ترین وسیله هایی که برای تشخیص بارداری استفاده میشود بیبی چک می باشد که اصطلاحا به آن کیت خانگی هم گفته میشود. با بیان ساده می‌ توان گفت که بانوان برای تشخیص بارداری می توانند مقدار محدودی از ادرار را بر روی […]

همه چیز در مورد نوار تست بارداری یا بیبی چک

یکی از کاربردی ترین وسیله هایی که برای تشخیص بارداری استفاده میشود بیبی چک می باشد که اصطلاحا به آن کیت خانگی هم گفته میشود.

با بیان ساده می‌ توان گفت که بانوان برای تشخیص بارداری می توانند مقدار محدودی از ادرار را بر روی کیت خانگی قرار داده و به واسطه های وجود هورمون گنادوتروپین جفت انسانی مشخص خواهد شد که آیا فرد باردار است یا خیر.

در این مطلب اطلاعاتی مفید و البته جزئی در مورد بیبی چک را برای شما بازگو خواهیم کرد تا با این وسیله ای کاربردی آشنا شوید و متوجه خواهید شد که چه زمانی کاربرد داشته و نتیجه به دست آمده توسط این کیت خانگی چه معنی خواهد داشت.

در زمان های گذشته کمبود امکانات و وسایل تشخیصی باعث می‌ شد تا مادران فرایند بارداری را در ماه های اولیه متوجه نشده و به تاخیر افتادن دوره قاعدگی تنها نشانه بارداری در بانوان بود.

اما امروزه بانوان پیش از آنکه تاخیر قاعدگی را تجربه کنند و یا علائم بارداری در بدن آنها ظهور پیدا کند به واسطه بیبی چک می توانند تعیین کند که آیا باردار هستند یا خیر.

بیبی چک به طریقی ساخته میشود که نسبت به هورمون های خاص واکنشی سریع نشان داده و به این واسطه فرد می‌ تواند نتیجه مناسب و البته قطعی را از این تست خانگی دریافت کند.

بیبی چک راه حلی مناسب برای تعیین باردار بودن بانوان است که از ابتدایی بارداری که بدن میزان هورمون های مختلف را ترشح می‌ کند این وسیله قابل استفاده می باشد.

سریع ترین روش برای تشخیص بارداری استفاده از بیبی چک می باشد و اگر تخمک بارور شده باشد میزان هورمون ها در بدن دچار تغییر شده و پس از لانه گزینی و حدودا ده روز بعد از لقاح می توانید از بیبی چک استفاده کنید.

انواع تست بارداری به دو دسته تقسیم میشود نوعی آزمایش ادرار و نوع دیگر آزمایش خون می باشد.

اما شما پیش از انجام آزمایش می توانید از کیت بارداری استفاده کرده و به واسطه بیبی چک که عملکرد بسیار ساده‌ ای دارد متوجه خواهید شد که آیا وارد دوره بارداری شده اید یا خیر.

این وسیله کاربردی بدون نسخه و از طریق مراکز بهداشت و داروخانه ها به عموم بانوان ارائه میشود و احتیاجی به دریافت نسخه از پزشکان نخواهید داشت.

شما می توانید برای تشخیص بارداری از این کیت ها استفاده کنید، از انواع بیبی چک برای تعیین جنسیت و یا سن بارداری استفاده نخواهد شد.

این وسیله فقط برای تعیین بارداری قطعی استفاده میشود که تنها واکنش خود را در برابر هورمون های خاص نشان خواهد داد.

شاید برخی از بانوان طریقه استفاده درست از بیبی چک را ندانند و متوجه نشوند که چه واکنشی رخ می دهد و نتیجه به دست آمده چه معنایی دارد.

باید بدانید که این تست ها به واسطه ورق و یا کاغذی خاص تولید میشوند که در برابر هورمون های جفت انسانی و هورمون هایی که ترشح میشوند واکنش پذیر است.

بر روی انواع بیبی چک علامتی درج میشود که به صورت دو خط عمودی بوده و دستورالعمل استفاده از انواع آن بر روی بسته بندی ثبت میشود و اغلب آنها با استفاده از یک یا دو قطره از ادرار واکنش مناسب را نشان خواهند داد.

اگر شما مقدار محدودی از ادرار را در جایگاه مخصوصی که بر روی بیبی چک قرار داده میشود بریزید متوجه خواهید شد که در فاصله زمانی بسیار کوتاهی رنگ کاغذ مخصوص و تعبیه شده در بیبی چک تغییر کرده و نتیجه آن مشخص خواهد شد.

پزشکان و متخصصان معتقدند که پس از القاح و با گذشت ۱۰ روز از این فرایند استفاده از بیبی چک مناسب می باشد، در غیر این صورت ممکن است نتیجه کاذب به دست آید و فرد را با اشتباه همراه سازد.

بهترین و مطمئن ترین روش برای استفاده از بیبی چک این است که شما از ادرار صبحگاهی خود استفاده کنید زیرا سطح گنادوتروپین جفتی انسانی در این ادرار بسیار زیاد است و واکنش سریع تری اتفاق می‌ افتد.

بهتر است که قبل از انجام تست بارداری به واسطه بیبی چک از مایعات استفاده نکنید و اجازه دهید که ادرار کاملاً خالص باشد.

طبق نظر پزشکان بهتر است که بخش ابتدایی ادرار را دور ریخته و بخش میانی آن را جهت انجام بیبی چک استفاده کنید.

بسیاری از افراد می دانند که بیبی چک بهترین، ساده ترین و ارزان ترین تست برای مشخص کردن بارداری می باشد و در بین سایر روش های خانگی کم هزینه تر بوده و نتیجه دقیق تر با خطای محدود تر حاصل میشود، با این حال روش های خانگی ممکن است درصدی خطا داشته باشند که البته بهترین آنها استفاده از بیبی چک خواهد بود.

متخصصان برای تشخیص بارداری آزمایش ادرار و خون را مناسب می‌ دانند اما اولین قدم برای مشخص شدن باردار بودن یا نبودن فرد استفاده از بیبی چک است.

مسئله بسیار مهمی که همواره باید بدانید این است که گاها مصرف برخی از مواد دارویی و یا الکل می تواند بر نتیجه آزمایش شما اثر گذار باشد.

پزشکان معتقدند که عموم داروهای آنتی بیوتیک و یا مصرف داروهای کنترل بارداری تاثیری بر نتیجه آزمایش ندارد اما اگر احساس می کنید که نتیجه به دست آمده کمی غیرمنطقی و یا مشکوک می باشد بهتر است که با یک پزشک مشورت کرده و روش‌ های دقیق تر را انجام دهید.

با این حال بیبی چک روشی کاربردی و موثر برای تعیین بارداری می باشد که در اغلب موارد نتیجه درست و بدون خطا اتفاق می‌ افتد.

اما این شرایط زمانی فراهم است شما تمامی دستور العمل‌ های انجام تست را به دقت رعایت کرده و به این واسطه می توانید به نتیجه به دست آمده اعتماد کنید.

اگر احساس می کنید که نتیجه حاصل شده چندان منطقی نیست می‌ توانید در روزهای آتی و در ابتدای صبح از بیبی چک استفاده کرده و متوجه خواهید شد که فرآیند بارداری برای شما اتفاق افتاده است یا خیر.

اما اگر تست و نتیجه بی بی چک مثبت باشد باید حتماً مراحل بعدی را با دقت کامل طی کرده و با یک پزشک متخصص در این باره مشورت کنید.

زمان انجام تست بارداری

زمان انجام تست بارداری
زمان انجام تست بارداری

یکی از روش های سریع که در اختیار تمامی افراد قرار می‌ گیرد و به واسطه آن می توانند باردار بودن خود را مشخص کنند انجام تستی به نام بیبی چک می باشد و کاربرد بسیار خوبی داشته و به دلیل واکنش بسیار سریع در برابر هورمون های مختلف در بدن مادر می توانید به وضوح مشخص کنید که آیا فرد باردار می باشد یا خیر.

گاها ممکن است از بیبی چک استفاده کنید و نتیجه آن منفی میشود اما در روزهای اولیه پس از لقاح نیز ممکن است نتیجه کاذب و منفی برای شما حاصل شود پس این امر نشان می‌ دهد که باید در موقعیت و زمان مناسب از این تست های خانگی استفاده کنید.

طبق نظر پزشکان و تحقیقات انجام شده ۱۰ الی ۱۴ روز بعد از لقاح زمان لازم است تا هورمون گنادوتروپین در بدن مادر افزایش پیدا کند و به این واسطه انواع تست های مختلف مانند بیبی چک واکنش های مناسبی را از خود نشان خواهند داد.

تا زمانی که هورمون ها به سطح خاصی نرسیده باشد استفاده از بیبی چک فرایندی بی‌ فایده و نامناسب است و قطعاً نتیجه ای که حاصل میشود درصد خطای بسیار زیادی خواهد داشت.

ساده ترین و البته سریع ترین روش برای مشخص شدن باردار بودن بانوان استفاده از بیبی چک است و اگر به درستی از آن استفاده کنید و تفسیر و نتیجه آن را کاملاً بدانید به راحتی می توانید باردار بودن خود را مشخص کنید.

نکته اصلی که پیش روی تمامی بانوان است این است که چه زمانی باید از بیبی چک استفاده کرد تا بتوانند درصد نتیجه کاذب را کاهش داده و نتیجه مناسب و قطعی را دریافت نمود.

قبل از هر چیز باید بدانید که بهترین زمان برای استفاده از تست های خانگی و انواع بی بی چک ابتدای صبح است و هورمون های موثر بر این وسیله کاربردی در ابتدای صبح با حجم بسیار زیادی در ادرار مادر وجود خواهد داشت.

شما می توانید در ساعات دیگر روز از این دستگاه استفاده کنید اما پزشکان درصد خطا را در ساعات اولیه روز بسیار محدود دانسته و بهترین موقعیت برای استفاده از بیبی چک خواهد بود.

همواره باید بدانید که بلافاصله بعد از انجام روابط جنسی در روزهای اولیه میزان هورمون ها در بدن مادر تغییری نکرده و استفاده از بیبی چک چندان فایده ای ندارد به همین دلیل متخصصان سعی دارند به بانوان آموزش دهند که چه زمانی بهترین موقعیت برای استفاده از بیبی چک است.

تاخیر در قاعدگی اولین علائم بارداری می باشد و حتی اگر شما در این دوره و سریعا بلافاصله بعد از تاخیر قاعدگی آزمایشات خون را انجام دهید ممکن است خطایی رخ دهد که موظف هستید تست خون را مجدداً تکرار کنید.

پزشکان بر این باورند که برای کاهش نتیجه کاذب از طریق بیبی و آزمایشات مختلف بهتر است که چند روز بعد از تاخیر قاعدگی صبر کرده و پس از آن تست های مختلف را انجام دهید.

اما اگر قاعدگی شما نامنظم است بهتر است که با یک پزشک صحبت کرده و حداقل ۱۰ الی ۱۵ روز بعد از انجام رابطه از بیبی چک استفاده کنید.

نکته قابل توجه دیگر این است که استفاده از بیبی چک باید در شرایط کاملا مساعد انجام شود و اگر پیش از انجام این تست از مقدار زیادی مایعات استفاده کرده باشید رقیق شدن ادرار می تواند خطای زیادی را در نتیجه این تست ها داشته باشد.

با این حال اگر بعد از لقاح احساس می کنید که سینه های شما حساس تر شده و یا انقباضات خفیف را در رحم احساس می کنید باید بدانید که فرآیندهای اولیه بارداری در حال رخ دادن است.

خستگی مادر، حساسیت زیاد به انواع بو، تهوع های صبحگاهی و حتی لکه بینی های بسیار محدود نیز از نشانه های اولیه بارداری می باشد و هر کدام از علائم ذکر شده را که دارا هستید موقعیت مناسبی برای انجام بی بی چک می باشد و قطعاً نتیجه‌ ای که در این دوره به دست می آید بسیار دقیق بوده و درصد خطا در آن بسیار محدود و ناچیز است.

توجه داشته باشید که انواع تست های بارداری که در خانه استفاده میشود تنها مثبت یا منفی بودن بارداری را به شما اعلام خواهد کرد و از این تست ها نمی توانید برای اندازه گیری میزان هورمون ها و تعیین سن بارداری استفاده کنید.

با این حال بهترین روش برای بررسی بارداری و سایر علائم و میزان هورمون ها انجام آزمایش خون است که شما می توانید از وضعیت جسمانی خود مطلع شده و پزشکان نیز می توانند مراقبت های اولیه بارداری را آغاز نمایند.

با بیان ساده می‌ توان گفت که بهترین زمان برای استفاده از بیبی چک یک روز بعد از قاعدگی است که در پیش دارید، به عنوان مثال اگر در تاریخ مشخص انتظار دارید که قاعدگی رخ دهد ولی با تاخیر مواجه میشود روز بعد و بلافاصله بعد از آن می توانید با استفاده از ادرار صبحگاهی از بیبی چک استفاده کنید البته در این دوره و در مدت زمان کوتاه تر می توانید از بیبی چک استفاده کنید اما ممکن است با درصدی خطا مواجه شوید.

پس اگر به دنبال یک نتیجه قطعی هستید و تمایل ندارید که هزینه اضافه بابت انجام آزمایش خون پرداخت کنید زمان گفته شده بهترین موقعیت برای استفاده از بی بی چک می باشد و می توانید به نتیجه آن اعتماد کنید.

استفاده از بیبی چک روش کاربردی و دقیق برای تعیین بارداری می باشد اما اینکه در شرایط درست از آن استفاده کنید نکته مهمی است که نباید از آن غافل شد.

زیرا اگر اختلالی در فرایند استفاده از بیبی چک اتفاق بیفتد ممکن است درصدی خطا را به همراه داشته و فرد را با تردید مواجه کند.

البته پس از مشخص شدن نتیجه بیبی چک و مثبت بودن آن بلافاصله باید آزمایش خون برای بررسی میزان هورمون ها انجام شود و نباید تنها به نتیجه این تست خانگی اکتفا کنید.

استفاده از بییی چک روش کاربردی و دقیق برای تمامی بانوانی است که در انتظار آغاز دوره بارداری هستند و در این شرایط زمانی که نتیجه مثبت اعلام میشود مادر می تواند از روزهای ابتدایی بارداری مراقبت های گفته شده توسط پزشک را انجام داده و تا پایان بارداری این دوره حساس را به سلامت سپری خواهد کرد.

نتیجه منفی کاذب تست بارداری

نتیجه منفی کاذب تست بارداری
نتیجه منفی کاذب تست بارداری

یکی از روش های مناسب و کاربردی برای تعیین بارداری استفاده از انواع کیت خانگی مانند بیبی چک است که تا حد زیادی می توان به نتیجه آن اعتماد کرد، اما به دلایل مختلف ممکن است فرد پس از استفاده از بیبی چک با نتیجه مثبت و یا منفی کاذب مواجه شود اما اینکه این فرایند در چه شرایطی رخ می دهد بستگی به وضعیت جسمانی بانوان و سطح هورمون ها خواهد داشت.

در ادامه مطلب چند نکته کلیدی در مورد نتیجه کاذب تست بارداری را به شما اعلام کرده تا سطح آگاهی خود را نسبت به این فرآیند افزایش دهید.

به طور کلی اگر بیبی چک را از نزدیک مشاهده کرده باشید متوجه خواهید شد که دو خط عمودی با نام های سی و تی انگلیسی بر روی آن درج شده است که رنگی شدن هر کدام از آنها می‌ تواند نشانه‌ ای خاص باشد.

اگر پس از انجام تست بیبی چک در قسمت c خط پررنگ ظاهر شود و در قسمت t هیچ رنگی دیده نشود نشانه آن است که تست بارداری کاملا منفی بوده و البته ممکن است درصدی خطا در چنین شرایطی وجود داشته باشد.

اما اگر خط c پررنگ شود و خط t کمرنگ باشد نمی‌ توان نظری قطعی برای مثبت و یا منفی شدن آن داشت و باید حتماً آزمایشات تکمیلی تر انجام شود.

به طور کلی اگر تخمک ها بارور شوند نهایتاً ۴ الی ۶ هفته بعد میزان هورمون ها در بدن مادر با تغییرات محسوس مواجه میشود که استفاده از بیبی چک در این دوره می‌ تواند بارداری و یا عدم بارداری مادر را مشخص کند.

روش های خانگی مانند بیبی چک نیز می تواند درصدی خطا داشته باشد و در مواردی فرد با نتیجه منفی اما کاذب مواجه میشود، قبل از هر چیز باید عوامل موثر بر نتیجه منفی کاذب بیبی چک را بدانید تا با رفع مشکلات و عوامل پیش آمده بهترین نتیجه را بدون خطا دریافت کنید.

به طور معمول زمانی که تست دیرتر از موقع مقرر انجام میشود ممکن است با نتیجه کاذب مواجه شوید. معمولا برخی از بانوان بلافاصله بعد از انجام لقاح ممکن است از کیت بارداری استفاده کنند که در این شرایط ممکن است با نتیجه منفی کاذب مواجه شوند به همین علت پزشکان بهترین زمان استفاده از بیبی چک را چند روز بعد از تاخیر در اولین قاعدگی مورد انتظار می دانند.

چند عامل مهم می‌ تواند بر نتیجه حاصل از بیبی چک اثر گذر باشد، توجه داشته باشید که اگر خیلی زود از بیبی چک استفاده کنید و پیش از عقب افتادن قاعدگی از این روش استفاده نمایید ممکن است با نتیجه منفی کاذب مواجه شوید.

البته پزشکان بر این باورند که برای استفاده از بیبی چک از ادرار بسیار رقیق استفاده نکنید زیرا ممکن است با این نتیجه کاذب مواجه شوید.

بر اساس تحقیقات انجام شده تست هایی مانند بیبی چک باید در شرایطی مناسب و ایده‌ آل استفاده شوند تا احتمال هرگونه خطا و نتیجه کاذب تا حد ممکن کاهش پیدا کند.

به طور کلی تعریف بسیار جامع و آسان که می توان از نتیجه کاذب تست بارداری بیان کرد این است.

پریودی که باید در زمان مقرر اتفاق بیفتد رخ نداده و شما از تست بارداری استفاده می کنید و نتیجه منفی میشود در چنین شرایطی فرد با شک و تردید مواجه میشود که آیا باید در انتظار آغاز پریود باشد و یا بارداری رخ داده و در این شرایط فرد ممکن است پریشانی و استیصال را تجربه کند.

بهتر است که بلافاصله بعد از تاخیر قاعدگی از بیبی چک استفاده نکنید زیرا میزان بسیار محدود هورمون‌ ها می‌ تواند بر نتیجه کاذب بیبی چک اثرگذار باشد.

علت اصلی بروز نتیجه کاذب در بیبی چک عدم رعایت دستور العمل استفاده از این کیت خانگی می باشد و ممکن است رد شدن تاریخ انقضای کیت بارداری در نتیجه و عملکرد آن نیز اثرگذار باشد، متخصصان بر این باورند که اگر غلظت هورمون ها در حد بسیار پایین باشد ممکن است نتیجه دقیق از بیبی چک حاصل نشود و بهتر است شرایطی که ادرار را رقیق می کند انجام ندهید.

برخی از انواع داروها نیز می‌ تواند بر ایجاد نتیجه منفی کاذب ضمن استفاده از بیبی چک موثر باشد، پس بهتر است قبل از استفاده از بیبی چک تمامی شرایط را فراهم کرده تا بتوانید نتیجه بدون خطا را دریافت کنید.

مسئله ای که ممکن است برای برخی از بانوان به وجود آید این است که آیا با بروز نتیجه منفی از طریق کیت بارداری و یا بیبی چک ممکن است فرد فرایند بارداری را آغاز کرده باشد یا خیر، جواب این سوال مثبت است.

چنین شرایطی زمانی به وجود می‌ آید که ممکن است نتیجه حاصل شده از بیبی چک منفی باشد اما فرد دوره‌ های اولیه بارداری را آغاز کرده است.

گاها ممکن است فرد دردهای شکمی و یا تهوع صبحگاهی را تجربه کند که از نشانه های اولیه بارداری می باشد، اما زمان استفاده از بیبی چک با نتیجه منفی مواجه میشود.

باید بدانید که گاها سیستم جسمانی افراد با مصرف داروها و عدم استفاده درست از کیت بارداری می‌ تواند اختلالاتی را در نتیجه به وجود آورد که بهتر است در چنین شرایطی ابتدا قوانین استفاده از بیبی چک را رعایت کرده و در صورت لزوم به آزمایشگاه‌ ها برای بررسی های دقیق تر مراجعه نمایید.

بروز هرگونه خطا و دریافت نتیجه منفی کاذب از بیبی چک برای برخی از بانوان بسیار نگران‌ کننده و ناامید کننده خواهد بود.

اما قبل از اینکه با ناامیدی مواجه شوید باید بدانید که برخی از داروهای کنترل کننده صرع و آلرژی می توانند تاثیرات خاصی را بر ادرار گذاشته و به منفی شدن نتیجه تست بارداری شما کمک می کند، با این حال اگر داروی خاصی استفاده می‌ کنید بهتر است روش های دیگر و البته مطمئن تر را انجام دهید.

با این حال اگر در کنار استفاده از بیبی چک متوجه میشوید که علاوه بر دریافت نتیجه منفی حالات اولیه بارداری را طی می کنید باید به نتیجه این تست مشکوک شده و این فرایند را مجدداً در زمان مناسب و با قوانین خاص انجام دهید.

گاها شرایط جسمانی به صورت ناخواسته اختلالی در عملکرد بیبی چک حاصل کرده و ممکن است نتیجه کاربردی حاصل نشود به این واسطه نگرانی بانوان افزایش پیدا کرده و البته اگر شرایط فراهم باشد و مجدداً این تست را انجام دهید قطعا نتیجه مناسب و بدون خطا برای شما حاصل می گردد.

نتیجه مثبت کاذب تست بارداری

نتیجه مثبت کاذب تست بارداری
نتیجه مثبت کاذب تست بارداری

تمامی بانوانی که برای اقدام به بارداری فرآیندهای مختلف را طی نموده اند هنگام نتیجه گیری از تست های کاربردی و البته دقیق مانند بیبی چک استفاده می کنند، اما مسئله این است آیا بیبی چک در شرایط مختلف ممکن است نتیجه کاذب به همراه داشته باشد یا خیر، این اختلال برای برخی نگران کننده و برای برخی دیگر شادی کاذب را به همراه می آورد.

پزشکان و متخصصان بر این باورند تا ۶ هفته بعد از پایان بارداری میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی در خون و ادرار مادر باقی می‌ ماند و اگر یک تا دو ماه بعد از بارداری از بیبی چک استفاده کنید قطعاً با نتیجه مثبت کاذب مواجه خواهید شد.

پزشکان و متخصصان معتقدند که هنگام استفاده از بیبی چک باید شرایط کاملاً فراهم باشد و هرگونه عواملی که باعث اختلال میشود را باید به طور کامل رفع کنید.

از مهمترین دلایل مواجهه با نتیجه مثبت کاذب در تست بارداری می توان به عدم تشکیل درست نطفه در رحم اشاره کرد، به دلایل مختلف ممکن است لانه گزینی نطفه و تخمک بارور شده به درستی در رحم اتفاق نیفتد و در این دوره تا زمانی که تخمک از رحم خارج میشود نتیجه تست بارداری به واسطه بیبی چک مثبت اعلام میشود.

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است بر اثر آن نتیجه بیبی چک مثبت شود، به عنوان مثال اگر شخصی با فیبروم رحمی یا اختلالات مادرزادی در رحم مواجه باشد ممکن است فرایند لانه گزینی را به درستی تجربه نکند و تا زمانی که این تخمک ها از رحم دفع میشوند نتیجه بیبی چک مثبت اعلام می گردد.

از طرف دیگر بارداری های خارج از رحم می تواند نتیجه مثبت کاذب را برای افراد به همراه آورد، تا زمانی که آزمایشات و سونوگرافی انجام نشود موقعیت قرارگیری تخمک بارور شده در رحم مشخص نخواهد شد و استفاده از بیبی چک با نتیجه مثبت کاذب به همراه می باشد.

قطعاً می دانید که تخمک باور شده از مسیر لوله های فالوپ به حرکت خود ادامه داده تا به بخش اصلی رحم برسد، فرقی نمی ‌کند این تخمک در کدام منطقه قرار گرفته باشد در هر صورت اگر در این بازه زمانی از بیبی چک استفاده کنید با نتیجه مثبت مواجه میشوید که بعد متوجه کاذب بودن آن خواهید شد.

مسئله گفته شده به این معناست که حتی اگر بارداری خارج از رحم اتفاق بیفتد و جنین در جای اشتباهی لانه گزینی کند باز هم سطح هورمون ها افزایش پیدا کرده و مثبت کاذب در نتیجه استفاده از تست بارداری به وضوح مشخص خواهد شد.

برخی از بانوان به دلایل مختلف ممکن است سقط جنین را در هفته های اولیه تجربه کنند اما باید بدانید که حتی اگر سقط جنین به طور کامل اتفاق بیفتد باز هم در هفته‌ های آتی سطح هورمون ها در بدن بانوان کمی متغیر است و ممکن است حتی استفاده از بیبی چک در این دوره با نتیجه مثبت همراه باشد، باید بدانید که این مثبت کاملاً کاذب و غیر واقعی خواهد بود.

یکی دیگر از دلایل ایجاد نتیجه مثبت کاذب در تست های بارداری عدم استفاده درست از این کیت های خانگی می باشد، البته اگر تاریخ انقضای این وسیله از حد مجاز عبور کرده باشد ممکن است با نتیجه های کاذب مواجه شوید، با این حال رقیق بودن ادرار و استفاده از مایعات بسیار زیاد پیش از استفاده از بی بی چک اختلالات زیادی را در نتیجه آزمایش به همراه می‌ آورد و ممکن است فرد با نتیجه های کاذب مواجه شود.

پزشکان و متخصصان بر این باورند که مصرف برخی از انواع داروها مانند نوارل، پرگنیل و پروفاسی می‌ تواند در نتیجه تست بارداری اختلالاتی را به همراه آورد و فرد با مثبت کاذب مواجه میشود.

با این حال بهتر است که هنگام استفاده از تست بارداری داروهای مصرفی و رژیم غذایی خود را تا حدی بررسی کرده و هرگونه عواملی که می‌ تواند در نتیجه آن اختلال ایجاد کند را موقتا کنار بگذارید، البته برخی از داروهای ضد اضطراب و داروهای ضد روان پریشی نیز بر نتیجه مثبت کاذب موثر هستند.

پزشکان مصرف انواع آنتی هیستامین و داروهای ادرار آور را برای چنین شرایطی مناسب ندانسته و معتقدند که فرد باید هنگام استفاده از بیبی چک در شرایط کاملا مساعدی باشد.

همواره لازم است بدانید که در شرایط خاص پزشکی ممکن است هنگام استفاده از تست بارداری خانگی و یا انواع بی بی چک با جواب مثبت کاذب مواجه شوید، اگر هنگام استفاده از این کیت ها به عفونت مجاری ابتدایی مبتلا باشید و یا بیماری های کلیوی و سلول‌ های سفید خون در ادرار وجود داشته باشد نتیجه تست شما به احتمال خیلی زیاد مثبت خواهد شد.

وجود کیست تخمدان به ویژه کیست های زرد و هرگونه بیماری های خطرناک مانند سرطان تخمدان در نتیجه استفاده از تست خانگی می توانند با نتیجه مثبت کاذب نمایان شوند پزشکان و متخصصان توصیه دارند که اگر با چنین شرایطی مواجه هستید به نتیجه حاصله از تست بارداری و بیبی چک اکتفا نکرده و روش‌ های دقیق تر مانند آزمایش خون را انجام دهید.

نتیجه ای که از تست بارداری و انواع بی بی چک حاصل میشود برای بسیاری از بانوان بسیار مهم است، با این حال بهتر است ضمن استفاده از بیبی چک تمامی شرایط گفته شده توسط متخصصین و دستور العمل های ثبت شده بر روی بسته بندی را رعایت کنید تا با نتیجه های کاذب مواجه نگردید.

طبق تحقیقات انجام شده و عملکرد بسیار دقیقی که انواع بیبی چک دارند تا حد زیادی می توانید به نتیجه به دست آمده از طریق این کیت ها اعتماد کنید، اما اگر متوجه میشوید که اختلالاتی در سلامت شما ایجاد شده و یا از داروهای خاصی استفاده می کنید احتمال بروز خطا در این فرآیند افزایش پیدا کرده و بهتر است که با دقت زیاد و تحت نظر افراد متخصص این روش انجام دهید، اگر با نتیجه کاذب به صورت مکرر مواجه هستند بهتر است روش‌ های دیگر را انجام دهید.

10 پاسخ

  1. خیر، برای استفاده از بی بی چک، نیاز به ناشتا بودن نیست.

  1. برخی از داروها به خصوص داروهایی که برای باروری استفاده می شوند می توانند میزان HCG را در ادرار به قدری بالا ببرند که جواب بیبی چک مثبت شود بدون این که باردار شده باشید.
   همچنین اختلالات هیپوفیز یا تومورهای سرطانی هم می توانند باعث مثبت شدن پاسخ بیبی چک شوند.

 1. میزان هورمون و عددی كه آزمایشگاه به ما می‌دهد، سن جنین را مشخص می‌كند؟

  1. خیر، چون این هورمون در هر حاملگی متفاوت است.

  1. حاملگی رحم، حاملگی خارج رحمی ،بیماری‌های تروفوبلاستیك، بعضی از تومورهای تخمدان ،روزهای اول پس از ختم حاملگی یا سقط

  1. بهترین زمان استفاده از بی بی چک، اولین ادرار صبحگاهی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر

نمونه گیری و آزمایش در منزل

برای اطلاع از قیمت و نحوه نوبت اخذ نوبت با ما در واتساپ در ارتباط باشید