زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98 شماره تماس 02122654369 _ 02122654370

آدرس :

زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98

تفاوت بین آنفوانزا, COVID-19 و RSV

تفاوت بین Covid-19، RSV و آنفولانزا

عفونت دستگاه تنفسی شامل: عفونت ریه، راه­های هوایی، سینوس­ها یا گلو است که در تمام فصول سال مخصوصا پائیز و زمستان رخ می­دهد و باعث ایجاد سرماخوردگی و آنفولانزا در افراد می­‌شود. تفاوت Covid-19، RSVو آنفولانزا: هر سه این بیماری­ها، عفونت­های تنفسی ویروسی هستند که بسیار مسری هستند. Covid-19 توسط ویروس SARS-Cov-2، RSV (Respiratory Syncytial […]

عفونت دستگاه تنفسی شامل: عفونت ریه، راه­های هوایی، سینوس­ها یا گلو است که در تمام فصول سال مخصوصا پائیز و زمستان رخ می­دهد و باعث ایجاد سرماخوردگی و آنفولانزا در افراد می­‌شود.

تفاوت Covid-19، RSVو آنفولانزا:

هر سه این بیماری­ها، عفونت­های تنفسی ویروسی هستند که بسیار مسری هستند. Covid-19 توسط ویروس SARS-Cov-2، RSV (Respiratory Syncytial Virus)توسط ویروس سنسیشیال تنفسی و آنفولانزا توسط ویروس آنفولانزا ایجاد می­شوند.

Covid-19:

COVID-19
COVID-19

کووید-19 توسط SARS-CoV-2، که یک سویه جدید از خاناده کروناویروس است ایجاد می شود. علائم این بیماری بسیار شبیه به علائم آنفولانزا و RSV و شامل تب لرز، سرفه ، سردرد، خستگی و در عضلانی، اسهال و استفراغ، گلودرد و آبریزش بینی است و تشخیص اینکه فرد به کدام یک از این ویروس­ها مبتلاست مشکل است. ممکن است بروز علائم در افراد مبلا به کووید-19 بیشتر از آنفولانزا طول بکشد. یکی از علائمی که به نظر می رسد منحصر به کووید- 19 است، از دست دادن چشایی یا بویایی است.

RSV:

ظRSVویروس سین‌سیشیال تنفسی، بسیار مسری است که می تواند کودکان و بزرگسالان را آلوده کند. علائم آن در بیشتر موارد شبیه به سرماخوردگی است. معمولا در بزرگسالان و نوجوانان علائم خفیف­تر است اما در کودکان و افراد مسن می­تواند علائم شدیدتری ایجاد کند.

این ویروس شایع‌ترین عامل بیماری دستگاه تنفسی در نوزادان بوده و تقریبا بیشتر کودکان زیر دوسال حداقل یک بار به این ویروس مبتلا شده اندکه ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی مانند پنومونی در آن‌ها شود.

در اکثر کودکان، نشانه‌های RSV مانند سرماخوردگی بوده و مشکل جدی محسوب نمی‌شود. تنفس شکمی سریع، گرفتگی بینی، خس‌خس سینه، تنفس منقطع، تغییر رنگ اطراف لب یا نوک انگشتان به رنگ آبی و انقباض ماهیچه‌های شکم هنگام تنفس، بعضی از نشانه‌های مشکلات تنفسی در کودکان است.

در برخی موارد ممکن است بیمار نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد، اما بیشتر عفونت­ها طی 1 تا 2 هفته دوره خود را طی می­کنند.

آنفولانزا:

آنفولانزا
آنفولانزا

آنفولانزا توسط ویروس آنفولانزا ایجاد می شود و به راحتی بین افراد نزدیک به هم منتقل می­شود. به همین دلیل است که تزریق سالیانه واکسن آنفولانزا توصیه می­شود.

افراد مبتلا معمولا دچار علائمی مانند درد عضلانی، عطسه،گرفتگی و آبریزش بینی، احساس خستگی، عفونت گوش، ذات الریه، سینوزیت و سپسیس می­شوند.

ویروس­ها به طور قابل ملاحظه­ای با باکتری­ها متفاوت هستند و درمان­آنتی بیوتیکی روی عفونت­های ویروسی بی­اثر است. بدن با تولید آنتی بادی، به تنهایی و یا با کمک واکسن به ویروس پاسخ می­دهد. آنتی بادی­ها بسیار اختصاصی هستند و برای سویه یا نوع خاصی از ویروس یا باکتری ساخته شده­اند. به همین دلیل، واکسن آنفولانزا و سایر ویروس‌ها از شما در برابر Covid-19 محافظت نمی­کنند و بالعکس.

هرسه ویروس می­توانند علائمی نظیر تب و لرز، سرفه، درد عضلانی، اسهال و استفراغ، سردرد، سرفه، آبریزش بینی، گلو درد و تنگی نفس را ایجاد کنند. اگر می­خواهید بدانید که به کدام یک از این سه ویرس مبتلا و آلوده شده­اید می­توانید از آزمایش PCR تشخیص همزمان Covid-19، RSV و آنفولانزا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر