درمان خانگی سردرد

درمان خانگی سردرد

سردرد یکی از مشکلات رایج است که اغلب مردم دچار آن هستند. سردردها به 3 دسته اصلی طبقه بندی میشود: سردردهای میگرنی، سردردهای تنشی، سردرد های خوشه ای. سردرد میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد از جمله تغییرات فیزیولوژیکی سر، انقباض رگ های خونی، فعالیت غیر طبیعی نورون ها، دلایل ژنتیکی، مصرف زیاد سیگار و مشروبات، […]

سردرد یکی از مشکلات رایج است که اغلب مردم دچار آن هستند. سردردها به 3 دسته اصلی طبقه بندی میشود: سردردهای میگرنی، سردردهای تنشی، سردرد های خوشه ای.

سردرد میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد از جمله تغییرات فیزیولوژیکی سر، انقباض رگ های خونی، فعالیت غیر طبیعی نورون ها، دلایل ژنتیکی، مصرف زیاد سیگار و مشروبات، کمبود آب بدن، خواب زیاد، استفاده زیاد از ضد درد ها، خستگی چشم، خستگی گردن و غیره.

اکثر مردم برای رها شدن از سردرد از درمان ها ی مختلف و دارو های ضد دردی زیاد مصرف میکنند. اما درمان های طبیعی بسشاری هستند که میتوانند راحت و به سرعت سردرد شما را تسکین دهند.

برای مثال، یکی از دلایل سردرد از دست دادن آب بدن است، در بسیاری افراد نوشیدن یک لیوان آب خنک به سادگی بعد از چند دقیقه سردرد را آرام میکند. ایده خوبی است که 8 تا 10 لیوان آب در روز بنوشید تا از بی آبی بدن جلوگیری کنید. علاوه بر آب عناصر طبیعی بسیاری برای درمان سردرد هستند که در اینجا 10 تا از بهترین های آنها آمده است:

1- زنجبیل:

زنجبیل میتواند التهاب رگ های خونی ناحیه سر را کاهش دهد و موجب رهایی از درد شود. مخلوط زنجبیل و لیمو یک یا دوبار در روز توصیه میشود. میتوانید یک قاشق چایخوری پودر زنجبیل را به همراه دو قاشق غذاخوری آب روی پیشانی بمالید.

2- عصاره نعنا:

منتول و منتون ترکیبات اصلی نعنا هستند که بسیار موثر در کاهش سردرد میباشند. استخراج عصاره نعنا از تعداد انگشت شماری برگ آن و گذاشتن روی پیشانی و شقیقه ها میتواند سردرد را کاهش دهد. هم چنین میتوانید از چای نعنا بنوشید.

3- روغن نعنا:

بدلیل داشتن منتول کمک میکند تا گرفتگی رگها که موجب سردرد شده است باز شوند، هم چنین اثر تسکین دهنده و آرامش بخش دارد. مخلوط سه قطره از روغن نعنا در یک قاشق غذاخوری روغن بادام، روغن زیتون یا آب و ماساژ ناحیه پیشانی با آن میتواند موثر باشد. میتوان با ریختن چند قطره از آن در آب از بخور آن استفاده کرد.

4- ریحان:

ریحان به عنوان یک رها کننده ماهیچه میتواند سردرد های ملایم که در اثر گرفتگی ماهیچه است را درمان کند و هم چنین اثر ضد دردی و آرامش بخش دارد. سه یا چهار برگ تازه ریحان را در یک لیوان آب جوش بگذارید سپس میل کنید، میتوانید به آن کمی عسل یا چای اضافه کنید و یا از بخور ریحان و ماساژ سر با برگ تازه بهره ببرید.

5- روغن لوندر (اسطوخودوس):

بوییدن لوندر به سادگی کمک به رهایی از سردرد میکند برای سردرد های عصبی و میگرنی بسیار موثر است. چند قطره روغن آن را روی بافت ریخته و ماساژ دهید و یا از بخور آن استفاده کنید. توجه: روغن لوندر را به صورت خوراکی مصرف نکنید.

6- بسته یخ:

سردی یخ التهاب را که یکی از عوامل سردرد است کاهش میدهد. هم چنین برای ناحیه درد اثر کرخت کنندگی دارد. گذاشتن بسته یخ در پشت گردن به بهبود سردرد ها به خصوص میگرنی کمک میکند. هم چنین میتوانید لیف کوچکی را در آب و یخ قرار داده و روی سر خود بگذارید برای 5 دقیقه و مجددا اینکار را تکرار کنید.

7- رزماری:

روغن رزماری به دلیل داشتن اسید رزمارینیک، اثر تسکین بخش و ضد التهاب دارد. میتوانید از روغن آن برای ماساژ سر استفاده کنید و یا از برگ آن به صورت دمنوش 2 الی 3 بار در روز مصرف نمائید. توجه: روغن رزماری برای کسانی که بیماری صرع و یا فشار خون دارند مناسب نمیباشد.

8- میخک:

به دلیل اثر ضد دردی و خنک کنندگی برای رفع سردرد استفاده میشود. چند عدد از آن را له کرده و داخل دستمال تمییز قرار دهید. بوییدن میخک له شده برای درد مفید است. یا آن را با کمک روغن حامل روی ناحیه درد بمالید.

9- سیب:

سیب و سرکه سیب تنظیم کننده سطح اسید و قلیا میباشد و برای رهایی از درد موثر است. خوردن سیب با کمی نمک یا ریختن 2 قطره از سرکه آن در یک لیوان آب و نوشیدن آن.

10- طب فشاری:

فشردن ناحیه L14 برای تسکین درد بسیار موثر است. منطقه گوشتی بین انگشت شست و اشاره در بالاترین نقطه از عضلات که به استخوان ها میرسد را برای یک یا دو دقیقه بگیرید و رها کنید و سپس سمت دیگر را بگیرید. توجه: این ناحیه را در زمان باردادی به هیچ عنوان فشار ندهید.

دفعه بعدی که دچار سردرد شدید از این درمان های طبیعی استفاده کنید برای رهایی هرچه زودتر از درد. به هر جهت اگر به دفات دچار یردرد میشوید حتما به دکتر مراجعه کنید. هم چنین سردرد های همراه با سفتی گردن، از دست دادن تعادل، اختلال در گفتار، اختلالات روانی، بی حسی و از دست دادن هوشیاری را به هیچ وجه نادیده نگیرید.

منبع: www.top10homeremedies.com

ترجمه: دکتر نازیلا وحیدی

گروه تحقیقاتی دکتر خسروشاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر

نمونه گیری و آزمایش در منزل

برای اطلاع از قیمت و نحوه نوبت اخذ نوبت با ما در واتساپ در ارتباط باشید