درمورد پاپ اسمیر چه می دانید؟

درمورد پاپ اسمیر چه می دانید؟   سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع زنان در کشورهای در حال توسعه است که سالانه بیش ازنیم میلیون نفر را مبتلا می سازد. خوشبختانه اگر بیماری درمراحل اولیه تشخیص داده شود تا حدودی زیادی قابل درمان است در حالی که تاخیر در تشخیص باعث ازدست رفتن جان یک […]

درمورد پاپ اسمیر چه می دانید؟

 

سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع زنان در کشورهای در حال توسعه است که سالانه بیش ازنیم میلیون نفر را مبتلا می سازد. خوشبختانه اگر بیماری درمراحل اولیه تشخیص داده شود تا حدودی زیادی قابل درمان است در حالی که تاخیر در تشخیص باعث ازدست رفتن جان یک سوم بیماران می شود. با انجام تست پاپ اسمیر می توان درصد زیادی ازموارد سرطان دهانه رحم را در مراحل اولیه تشخیص داد .

تست پاپ اسمیر برای اولین بار در سال 1941 توسط پاپا نیکولائو ابداع شد و تا به حال جان میلیون ها زن را نجات داده است. دراین تست سلول های دهانه رحم با استفاده از یک سواپ یا برس مخصوص برداشته شده و روی لام منتقل شده و پس ازرنگ آمیزی زیر میکروسکوپ بررسی می شوند . توجه داشته باشید که نتیجه غیر طبیعی تست پاپ اسمیر لزوما به معنی مشکل جدی و سرطان نیست . در اکثر موارد تغییرات سلولی در اثر التهاب یا عفونت دهانه رحم یا واژن اتفاق می افتند و به راحتی قابل درمان هستند. حتما ازپزشک یا مامای خود بخواهید نتیجه تست را برای شما تفسیر کرده و در خصوص اقدامات مناسب بعدی توضیح دهد.

اگر هر خانم در هر سال بصورت مرتب یک بار این تست را انجام دهد به میزان بیشتر از90% ازابتلا ء وی به سرطان دهانه رحم کاسته می شود.

 

علائم هشدار دهنده برای سرطان رحم کدامند؟

1-خونریزی در بین عادات ماهیانه

2-هرگونه ترشح یا درد غیر معمول در واژن

3-خونریزی بعد ازنزدیکی

4-خونریزی پس از یائسگی

 

اولین مراجعه برای انجام پاپ اسمیر چه زمانی باید باشد؟

این تست ازسن 21 سالگی باید انجام شود.

تست پاپ اسمیر در چه فواصلی باید انجام شود؟

تست پاپ اسمیر بین سنین 21-30 سال هر دو سال یک بار باید انجام شود. چنانچه بعداز30 سالگی سه تست پشت سر هم طبیعی باشد، می توان آن را هر سه سال یک بار تکرار کرد.

پیش ازانجام تست پاپ اسمیرچه آمادگی هایی لازم است؟

48 ساعت قبل از انجام تست:

ازدوش واژنال استفاده نکنید.

ازاستعمال کرم، دارو یا تامپون که در واژن قرار می گیرد خودداری کنید.

از تماس جنسی خودداری کنید.

در دوران قاعدگی نباشید.

 

روش سنتی تست پاپ اسمیر

در این روش نمونه در مطب پزشک و یا آزمایشگاه از بیمار گرفته شده و مستقیما روی لام منتقل می شود. اشکال این روش این است که تمام سلول های جمع آوری شده به روی لام منتقل نشده و مقدار زیادی ازآن به همراه وسیله نمونه گیری دور انداخته می شوند. در نتیجه لامی که نهایتا زیر میکروسکوپ بررسی می شود ، نمایانگر واقعی شرایط سلول های دهانه رحم نمی باشد و در عین حال به دلیل وجود خون ، موکوس و مواد زاید دیگر ، سلول ها به وضوح قابل بررسی نیستند.

با پیشرفت تکنولوژی ، امروزه روش سنتی جای خودرا به روش های جدید و درمحیط مایع (Liquid_Based) با دقت و حساسیت بالاتری داده است.

روش نمونه گیری در محیط مایع (Liquid_Based)

در این روش تقریبا تمامی سلول های برداشته شده از دهانه رحم، به درون محلول نگهدارنده منتقل می شوند . بدین ترتیب نمونه گرفته شده در مطب ، داخل محلول نگهدارنده مخصوص قرار می گیرد و سپس به آزمایشگاه منتقل می شود.حداکثر 20 روز فرصت دارید تا نمونه را به آزمایشگاه تحویل دهید . در آزمایشگاه ابتدا خون ، موکوس و سلول های زائد از سلول های هدف جدا شده و سپس لام سیتولوژی واضح با دقت و درصد تشخیص بالاتر تهیه می گردد.

یکی دیگر ازمزایای این روش این است که انجام آزمایش برای عفونت های مقاربتی مانند کلامیدیاو ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از همان ظرف نمونه گیری ممکن می باشد، این قابلیت نیاز به نمونه گیری مجدد را مرتفع می سازد.

در سال های اخیر تکنولوژی های متنوعی برای تهیه لام پاپ اسمیر به بازار آمده اند که نام های تجاری مختلفی دارند مانند E-prep ,Thin-Prepو Sure Path. این تکنولوژی ها عمدتا از نظر روش تهیه لام با یکدیگر فرق می کنند اما از نظر میزان تشخیص و حساسیت تفاوت چندانی با هم ندارند.

ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) و سرطان دهانه رحم

تقریبا منشا تمام سرطان های دهانه رحم آلودگی به ویروس پاپیلومای انسانی است . این ویروس از طریق جنسی و تماس پوست با پوست منتقل می شود. اکثر زنانی که از لحاظ جنسی فعال هستند ، در معرض آلودگی با این ویروس قرار دارند. بعضی از انواع پرخطر این ویروس ممکن است باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شوند. اگر چه امروزه واکسنHPV در دسترس است اما این واکسن فرد را در مقابل همه انواع ویروس محافظت نمی کند. تشخیص آلودگی با انواع پر خطرHPV، به پزشک معالج برای مراقبت بیشتر و درمان زود هنگام سرطان دهانه رحم کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر