راه های تشخیص هپاتیت b

راه های تشخیص هپاتیت b

هر آنچه که باید درباره هپاتیت بدانید یکی از بیماری‌ های جدی و البته خطرناک که امروزه پزشکان درباره آن هشدارهایی را می‌ دهند عارضه‌ ای به نام هپاتیت است که معمولاً منجر به بروز بیماری‌ های کبدی میشود و می‌ تواند سبب ایجاد التهابی خطرناک در این عضو حساس شود‌. حتماً می‌ دانید که […]

هر آنچه که باید درباره هپاتیت بدانید

یکی از بیماری‌ های جدی و البته خطرناک که امروزه پزشکان درباره آن هشدارهایی را می‌ دهند عارضه‌ ای به نام هپاتیت است که معمولاً منجر به بروز بیماری‌ های کبدی میشود و می‌ تواند سبب ایجاد التهابی خطرناک در این عضو حساس شود‌.

حتماً می‌ دانید که کبد یکی از اعضای حساس و حیاتی بدن می‌ باشد که مسئولیت پردازش مواد مغذی را بر عهده داشته و با تصفیه خون و مبارزه با انواع عفونت‌ ها می‌ تواند از سلامت بدن محافظت نماید.

اگر عضو مهمی مانند کبد با بیماری‌ های خطرناک مواجه شود قطعاً سلامت و کارکرد درست سایر بخش‌ های بدن نیز با اختلال و آسیب مواجه میشود، به همین دلیل است که متخصصان نسبت به بیماری به نام هپاتی هشدارهای لازم را به افراد ارائه داده و نسبت به پیشگیری از آن توصیه و تاکید بسیار زیادی دارند.

حال که با آسیب‌ های جدی و خطرناک مربوط به کبد و انواع هپاتیت آشنا شده‌ اید زمان آن رسیده تا علت ایجاد این عارضه را بشناسید تا بتوانید با مراقبت بیشتر از بروز آن پیشگیری نمایید.

مهمترین علت ابتلا به هپاتیت ویروسی می‌ باشد که بسیار فعال بوده و عضوی مانند کبد را مورد حمله قرار می‌ دهد، البته متخصصان مصرف پیوسته و بی‌ رویه الکل را از جمله دلایل مهم هپاتیت دانسته و معتقدند که برخی از انواع داروها و حتی برخی از سموم می‌ تواند منجر به بروز چنین بیماری شوند.

مسئله بسیار مهمی که در مورد ابتلا به هپاتیت باید بدانید این است که هرگونه نقص و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی باعث میشود تا بدن نسبت به چنین ویروسی عملکرد ضعیفی داشته و قطعاً در مواجهه با روند از بین بردن این ویروس به درستی پیش نمی‌ رود.

با این حال باید بدانید که افراد مبتلا به ویروس هپاتیت باید خیلی سریع فرایند کنترل و درمان این عارضه را انجام دهند، بی‌ تفاوتی نسبت به انواع هپاتیت می‌ تواند خطرات و عوارض زیادی را به همراه داشته باشد و در مواقعی روند درمان غیر ممکن بوده و ممکن است سلامت و کارایی کبد به طور قطعی از بین برود.

از مهمترین عوامل انتقال هپاتیت می‌ توان به استفاده از سرنگ آلوده اشاره کرد، البته استفاده از ابزار آلات مختلف برای خالکوبی و حتی سوراخ کردن گوش بدون ضدعفونی کردن می‌ تواند در انتقال و سرایت هپاتیت موثر باشد.

از طرف دیگر ارتباط با افراد بیمار و داشتن روابط جنسی و همچنین خوردن و آشامیدن مواد غیر بهداشتی در بروز چنین عارضه‌ ای اثرگذار است، البته باید بدانید که گاهاً هپاتیت ب از مادر به نوزاد منتقل شده و این عارضه برای همیشه با کودکان همراه خواهد بود.

علائم و نشانه های شایع هپاتیت b

علائم و نشانه های شایع هپاتیت b
علائم و نشانه های شایع هپاتیت b

از مهمترین و شایع‌ ترین نشانه‌ های بیماری‌ های خاص مانند هپاتیت ب باید به خستگی‌ های دائمی اشاره کرد، افراد مبتلا به هپاتیت حتی اگر زمان کافی را به استراحت اختصاص دهند باز هم خستگی زیادی را تجربه کرده و به گونه‌ ای است که هرگز انرژی کافی برای انجام ساده‌ ترین فعالیت‌ های شخصی را هم نخواهند داشت.

اما از نشانه‌ های دیگر هپاتیت ب می‌ توان به تیره شدن ادرار اشاره کرد، البته روشن شدن مدفوع در کنار درد پیوسته در مفاصل از مهمترین نشانه‌ های این آسیب به شمار می‌ آید.

به طور کلی تمامی بیماری‌ ها حالات و نشانه‌ هایی دارند که با شناسایی آنها می‌ توانید تا حدودی متوجه شوید که کدام یک از اعضای بدن در مرض آسیب قرار گرفته است.

از نشانه‌ های اولیه هپاتیت باید به درد در ناحیه شکم و در قسمت کبد اشاره کرد، البته افراد مبتلا به هپاتیت معمولاً زرد شدن رنگ پوست و سفیدی چشم را تجربه می‌ کنند.

تمامی کسانی که با بیماری هپاتیت مواجه هستند علائمی مانند حالت تهوع و استفراغ را تجربه خواهند کرد.

به طور کلی هپاتیت حاد حالاتی مانند آنفولانزای بسیار شدید دارد و افراد مبتلا به این عارضه این علائم را در حد شدید تا خفیف تجربه کرده و در اغلب موارد علائم این بیماری برای تمامی افراد مبتلا به هپاتیت یکسان است.

از دیگر نشانه‌ های مهم هپاتیت ب باید به کاهش اشتها و کم شدن وزن بدون دلیل اشاره کرد البته باید بدانید که این عارضه گاهاً حالاتی مانند تب در حد سرماخوردگی را نیز به همراه داشته که می‌ توان گفت از دلایل اصلی و مهم هپاتیت می باشد.

پزشکان معتقدند که هر گونه تورم و التهاب در نواحی مختلف شکم عارضه جدی و خطرناک است که باید بررسی شود، پس اگر هرگونه تورم و التهاب را در ناحیه شکم به ویژه در سمت راست و در قسمت کبد تجربه می‌ کنید باید بدانید که به احتمال زیاد هپاتیت ب در بدن رخ داده و عوارض جانبی برای کبد اتفاق افتاده است.

طبق گفته بسیاری از متخصصان علائمی که در بیماران هپاتیتی اتفاق می‌ افتد در اغلب موارد یکسان و مشترک است و البته باید نسبت به هر کدام از این حالات بی تفاوت نبوده و با بررسی بیشتر و مراجعه به پزشک از آسیب‌ های بزرگتر جلوگیری نمایید.

روشی برای کنترل و درمان هپاتیت b

روشی برای کنترل و درمان هپاتیت b
روشی برای کنترل و درمان هپاتیت b

تمامی بیماران مبتلا به هپاتیت ب با این نگرانی مواجه هستند که چگونه باید از سلامت خود محافظت کرده و چه شیوه درمانی برای بهبود این عارضه موثر است.

قبل از هر چیز باید بدانید که هپاتیت بیماری خطرناک و کشنده خواهد بود و اگر فرایندی برای کنترل و درمان آن انجام نشود سلامت عضو حساسی مانند کبد به طور جدی به خطر افتاده و اگر این عضو بیش از حد آسیب ببیند نمی‌ توان سلامت آن را به حالت اولیه بازگرداند.

پیشرفت علم و وجود روش‌ های درمانی تخصصی و کاملاً نوین باعث شده تا تمامی بیماری‌ های خطرناک از جمله هپاتیت ب سریعا درمان شده و در موارد زیادی با کنترل این عارضه سلامت افراد حفظ میشود.

مسئله بسیار مهمی که در روند درمان هپاتیت اهمیت دارد این است که پزشک باید طی انجام فرایندهای تشخیصی متوجه شود که هپاتیت ب از نوع حاد است یا مزمن، به طور معمول برای درمان هپاتیت ب حاد متخصصان داروی خاصی تجویز نمی‌ کنند و سعی دارند تمامی راهکارهای موثر را برای تقویت سیستم ایمنی بدن انجام داده تا بدن بتواند خود را نسبت به این ویروس ایمن کند.

اما زمانی که پزشک تشخیص دهد فردی با هپاتیت ب مزمن مواجه است سعی دارد با انجام دارو درمانی شرایط را برای کنترل هپاتیت فراهم کرده و از گسترش آن و آسیب‌ های بیشتر به کبد جلوگیری نماید.

به طور کلی متخصصان و پزشکان برای اغلب بیماران مبتلا به هپاتیت ب دارو درمانی و انواع محصولات دارویی ضد ویروس را گزینه مناسبی می‌ دانند، از طرفی دیگر پزشکان برای درمان هپاتیت روشی جایگزین را برای مصرف انواع دارو مناسب دانسته که به آن اینترفرون نیز گفته میشود، در این روش با تزریق دارو شرایط درمان برای افراد راحت‌ تر سپری شده و عوارض ناشی از مصرف انواع دارو مانند تهوع، استفراغ، تنگی نفس و دیگر حالات‌ را تجربه نخواهند کرد.

اما در مواردی پزشکان متوجه میشوند که هپاتیت پیش آمده برای افراد آنقدر شدید است که هیچ گونه درمان‌ دارویی و مراقبت‌ های شخصی نمی‌ تواند شرایط را به حالت عادی بازگرداند، در چنین موقعیتی قطعاً عدم کنترل و درمان هپاتیت باعث میشود تا فرد رفته رفته خطرات بیشتری را تجربه کرده و نهایتاً آسیب‌ های جبران ناپذیر را در پی خواهد داشت.

در چنین موقعیتی متخصصان پیوند کبد را تنها چاره کار دانسته و معتقدند که با این روش می‌ توانند عضوی سالم را جایگزین کبد بیمار کرده و به مرور زمان این عارضه بهبود پیدا می‌ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر

نمونه گیری و آزمایش در منزل

برای اطلاع از قیمت و نحوه نوبت اخذ نوبت با ما در واتساپ در ارتباط باشید