علائم و نشانه های کرونا ویروس

طیف گسترده­ای از علائم COVID-19 (از علائم خفیف گرفته تا بیماری شدید ) در افراد مبتلا به ویروس گزارش شده­است.علائم ممکن است 14-2 روز پس از تماس با ویروس ظاهر شود. در صورت وجود یک یا چند علامت از علائم زیر، فرد ممکن است مبتلا به COVID-19 باشد: • سرفه • تنگی نفس یا مشکل […]

طیف گسترده­ای از علائم COVID-19 (از علائم خفیف گرفته تا بیماری شدید ) در افراد مبتلا به ویروس گزارش شده­است.علائم ممکن است 14-2 روز پس از تماس با ویروس ظاهر شود. در صورت وجود یک یا چند علامت از علائم زیر، فرد ممکن است مبتلا به COVID-19 باشد:

• سرفه
• تنگی نفس یا مشکل در تنفس

و یا حداقل دو مورد از این علائم:

• تب
• لرز
• لرزش مکرر
• درد عضلانی
• سردرد
• گلو درد
• از بین رفتن حس چشایی و بویایی
• کودکان نیزعلائمی شبیه بزرگسالان دارند اما علائم بیماری در آنها به طور کلی خفیف تر است.

چه موقع باید مراقبت پزشکی انجام داد؟

اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده اضطراری را برای COVID-19 دارید به مراقبت پزشکی نیاز دارید:

مشکل در تنفس
درد مداوم یا فشار در قفسه سینه
گیجی و سردرگمی
کبودی لب و یا صورت

 

آزمایشات Covid-19

دو نوع آزمایش برای COVID-19 در دسترس است: آزمایشات ویروسی و آزمایشات سرولوژیکی.

آزمایش ویروسی مشخص می­کند که آیا در حال حاضر شما به ویروس مبتلا هستید یا خیر؟
آزمایش سرولوژیکی به شما می­گوید که آیا عفونت قبلی داشته اید یا خیر؟
آزمایش ویروسی بر روی نمونه­هایی که از سیستم تنفسی گرفته می­شود (مانند سواب داخل بینی) انجام می­شود تا به شما بگوید که آیا در حال حاضر به Covid-19 مبتلا هستید و ویروس در بدن شما وجود دارد؟

بعضی از آزمایشات در محل حضور بیمار انجام می­شوند و نیاز به مراجعه به آزمایشگاه نیست اما بعضی دیگر از آزمایشات حتما باید نمونه به آزمایشگاه ارسال شود و جواب آزمایش ظرف یک تا دو روز به بیمار تحویل داده می­شود.

 

نحوه انجام آزمایش ویروسی

بدلیل آنکه تا کنون درمانی خاص و تایید شده ایی برای افراد مبتلا بهCOVID-19 وجود ندارد بنابراین تصمیم گیری در مورد انجام آزمایش بر عهده وزارت بهداشت و درمان و مراکز درمانی است.

در اواخر ماه آوریل، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، آزمایشی را ارائه داد که به شما امکان می­دهد نمونه تنفسی (یک سواب از قسمت داخلی بینی خود) را در خانه جمع­آوری نموده و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال کنید.

 

پس از انجام آزمایش ویروسی چه باید کرد؟

برای اطلاع از نتیجه آزمایش خود باید با مرکزی که آزمایش را در آنجا نجام داده­اید تماس بگیرید. زمان انجام آزمایش و مشخص شدن نتایج به روش تست استفاده شده بستگی دارد.

اگر در آزمایش ویروسی، نتیجه تست COVID-19 مثبت شد، باید بدانید که چه اقدامات محافظتی از فرد بیمار لازم است که انجام دهید.

نتیجه منفی آزمایش COVID-19 نشان دهنده آن است که احتمالا در زمان جمع آوری نمونه شما آلوده نشده­اید. با این حال ، این بدان معنی نیست که شما بعدا بیمار نخواهید شد. نتیجه آزمایش فقط بدین معنی است که شما در زمان انجام آزمایش با ویروس COVID-19 آلوده نشده­اید. این امکان وجود دارد که حین جمع­آوری نمونه به عفونت مبتلا شوید و بعدا جواب آزمایش شما مثبت شود و یا اینکه بعد از انجام آزمایش در معرض بیماری قرار بگیرید و حتی موجب گسترش ویروس شوید. پس لازم است بدانید که چگونه از خود و سایرین محافظت کنید.

 

آزمایش سولوژیکی جهت ردیابی و یافتن وجود آنتی­بادی علیه ویروس در نمونه خون انجام می­شود. این آزمایش با جستجوی آنتی­بادی نشان می­دهد که آیا عفونت قبلی با ویروس داشته­اید یا خیر؟ مثبت شدن آزمایش سرولوژیکی بستگی به زمان آلوده شدن فرد و نیز زمان انجام آزمایش دارد. بدین معنی که ممکن است آنتی بادی در فردی که اخیرا مبتلا به عفونت COVID-19 هست یافت نشود. آنتی­بادی­ها پروتئین­هایی هستند که به مبارزه با عفونت­ها کمک می­کنند. این آزمایش­ها نباید به عنوان تنها راه تشخیص بیماری در فردی که در حال حاضر مبتلا به COVID-19 است، استفاده شود.

آزمایش سرولوژیکی ممکن است نتواند نشان دهد که آیا در بدن عفونت فعلی وجود دارد یا نه؟! زیرا بعد از مواجهه با ویروس و عفونی شدن، یک تا سه هفته زمان برای ساخت آنتی بادی لازم است.هنوز مشخص نیست که داشتن آنتی بادی بر علیه ویروس می­تواند از ابتلای مجدد فرد به ویروس محافظت کند؟ و اینکه این محافظت چه مدت ممکن است ادامه داشته باشد؟

نحوه انجام آزمایش آنتی بادی

برای انجام این آزمایش باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر نتیجه آزمایش شما مثبت بود نشان می­دهد که در بدن شما آنتی­بادی­هایی وجود دارد که احتمالا ناشی از عفونت قبلی با SARS-CoV-2 و یا احتمالا یک کروناویروس مرتبط با آن است. مشخص نیست که آیا آنتی­بادی­ها می­توانند باعث محافظت و ایمنی در برابر عفونت مجدد شوند. این بدان معنی است که ما در حال حاضر نمی­دانیم که آیا آنتی­بادی شما را از ابتلاء مجدد به ویروس مصون می­کند یا خیر.

اگر علائمی ندارید، احتمالا عفونت فعال ندارید و نیاز به پیگیری اضافی نیست ولی اگر علائم دارید و دستورالعمل­های دیگری را برای آزمایش رعایت می­کنید، به یک نوع دیگر آزمایش به نام تست اسید نوکلئیک یا آزمایش ویروسی نیاز دارید. آزمایش آنتی­بادی به تنهایی نمی­تواند مشخص کند که قطعا COVID-19 دارید یا خیر.

ممکن است تست آنتی بادی شما مثبت شود ولی ممکن است علائم COVID-19 را داشته و یا نداشته باشید. به این نوع عفونت، عفونت بدون علامت گفته می­شود.

اگر نتیجه آزمایش آنتی­بادی­های COVID-19 شما منفی شود، احتمالا قبلا به عفونت مبتلا نشده­اید ولی با این وجود امکان این که در حال حاضر و به تازگی ویروس وارد بدن شما شده باشد وجود دارد. یعنی اگر به تازگی در معرض ویروس قرار گرفته باشید هنوز هم احتمال ابتلای شما وجود دارد، زیرا آنتی­بادی­ها 1 تا 3 هفته بعد از ورود ویروس به بدن ظاهر می­شوند و این بدان معنی است که شما با این شرایط می­توانید ناقل ویروس باشید.

در برخی از افراد ممکن است تولید آنتی­بادی حتی بیشتر از زمان گفته شده طول بکشد و بعضی از افراد نیز ممکن است آنتی بادی تولید نکنند.

 

چه کسانی باید آزمایش را انجام دهند؟

برای پی بردن به عفونت با ویروس COVID-19، از آزمایشات ویروسی استفاده می­شود. اما همه به این آزمایش احتیاج ندارند چرا که بیشتر افراد به بیماری خفیف مبتلا می­شوند و می­توانند بدون مراقبت­های پزشکی در خانه بهبود یابند بنابراین نیازی به آزمایش در این گونه بیماران وچود ندارد. تصمیم گیری در مورد انجام آزمایش توسط بخش­های بهداشت و درمان مراکز دولتی و پزشکان متخصص انجام می­شود.

نتایج

اگر با آزمایش ویروسی، تست COVID-19 مثبت شد، باید بدانید که در صورت بیمار بودن و یا مراقبت از شخص بیمار، چه اقدامات محافظتی باید انجام دهید.

در صورت منفی شدن آزمایش COVID-19، احتمالا در زمان جمع آوری نمونه شما آلوده نشده­اید با این حال، این بدان معنی نیست که شما بیمار نخواهید شد. نتیجه آزمایش فقط بدین معنی است که شما در زمان انجام آزمایش با ویروس COVID-19 آلوده نشده­اید.

اگر بدون توجه به نوع آزمایش، نتیجه تست شما جهت COVID-19 مثبت یا منفی است، هم­چنان باید اقدامات پیشگیرانه را برای محافظت از خود و دیگران انجام دهید.

نحوه گسترش COVID-19

تصور می شود COVID-19 عمدتا با تماس نزدیک فرد به فرد، از طریق قطرات تنفسی شخص آلوده گسترش یابد. افراد آلوده، اغلب علائم بیماری را دارند. برخی از افراد بدون علامت نیز ممکن است بتوانند ویروس را انتقال دهند. COVID-19 یک بیماری جدید است و ما هنوز در مورد نحوه شیوع و شدت بیماری ناشی از آن خیلی چیزها را نمی­دانیم.

 

انتقال فرد به فرد

تصور می­شود که ویروس عمدتا از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

بین افرادی که در تماس نزدیک با یکدیگر هستند (در حدود یک و نیم متر).
از طریق ذرات تنفسی فرد آلوده هنگامی که سرفه، عطسه یا صحبت می­کند.
این ذرات می­توانند به دهان و بینی و یا ریه­های افرادی که در همان نزدیکی هستند وارد شوند.
برخی مطالعات جدید نشان داده اند که COVID-19 ممکن است توسط افراد بدون علامت نیز منتقل شود.
حفظ فاصله اجتماعی کافی (حدود یک و نیم متر) در جلوگیری از شیوع COVID-19 بسیار مهم است.

 

انتقال از طریق تماس با سطوح یا اشیاء آلوده

ممکن است فرد با دست زدن به یک سطح یا شیء آلوده به ویروس و سپس لمس دهان، بینی یا احتمالا چشمان خود، COVID-19 را دریافت کند. تصور نمی شود که این راه اصلی­ترین شیوه انتشار ویروس باشد، اماتحقیقات همچنان ادامه دارد.

آیا ویروس می­تواند به راحتی گسترش یابد؟

انتقال و گسترش ویروس از فردی به فرد دیگر می­تواند متفاوت باشد. برخی ویروس­ها مانند سرخک بسیار مسری هستند، در حالی که سایر ویروس­ها به همین راحتی گسترش نمی­یابند. سوال دیگری که در اینجا مطرح است، این است که آیا گسترش ویروس پایدار است و انتقال آن از یک شخص به شخص دیگر بدون توقف انجام می­شود؟
ویروس ایجادکننده COVID-19 بسیار آسان و به صورت پایدار بین افراد پخش می­شود. اطلاعات مربوط به بیماری همه گیر COVID-19 حاکی از آن است که این ویروس بسیار مسری­تر از ویروس آنفولانزا است، اما به اندازه ویروس سرخک قدرت سرایت ندارد.

در حال حاضر هیچ واکسنی برای جلوگیری از ویروس COVID-19 وجود ندارد بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از بیماری جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این ویروس است.

 

جلوگیری از بیمار شدن

چگونه از خود و دیگران جهت جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس COVID-19 محافظت کنیم؟

به نظر می­رسد سالمندان و افرادی که دارای شرایط پزشکی وخیم مانند بیماری قلبی، ریوی یا دیابت هستند، بیشتر در معرض خطر و در معرض عوارض جدی ناشی از بیماری COVID-19 قرار دارند.

• همه افراد باید پس از آنکه در یک مکان عمومی قرار گرفتند و نیز بعد از سرفه و یا عطسه، به صورت مرتب و به شکل صحیح (حداقل 20 ثانیه با آب و صابون) دست­های خود را شستشو دهند.
• اگر آب و صابون به راحتی در دسترس نیست، از یک محلول ضدعفونی کننده که دارای حداقل 60 درصد الکل باشد، استفاده نمایید. تمام سطوح • دستان خود را بپوشانید و آنها را به هم بزنید تا خشک شوند و از دست زدن به چشم، بینی و دهان خود با دست­های نشسته خودداری کنید.
• از تماس نزدیک با سایرین و مخصوصا افراد بیمار خودداری کنید و فاصله اجتماعی را رعایت کنید. دوری از دیگران به ویژه برای افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند بسیار مهم است.
• به یاد داشته باشید که برخی از افراد بدون علائم ممکن است ویروس را انتقال دهند، بنابراین زمانی که در کنار افراد دیگر هستید، دهان و بینی خود را با ماسک یا یک دستمال پارچه­ای بپوشانید.
• شما نیز می­توانید COVID-19 را به دیگران منتقل کنید، حتی اگر احساس بیماری نکنید.
• همه افراد هنگام مراجعه به اماکن عمومی مثل فروشگاه مواد غذایی و یا دیگر اماکن، باید از ماسک و دستکش استفاده کنند.
• برای كودكان زیر 2 سال، افرادی که مشکل تنفسی دارند یا در بیهوشی به سر می­برند و نیز افرای که قادر نیستند بدون کمک دیگران ماسک را از صورت خود بردارند، نبایداز ماسک استفاده کرد.
• استفاده از ماسک به منظور محافظت از سایر افراد در صورت ابتلا شما به بیماری است.
• ماسک باید قابل شستشو و به صورت چند لایه باشد و به شکل راحت و مناسب دهان و بینی فرد را بپوشاند و خللی در تنفس ایجاد نکند.
• از یک ماسک مشترک با دیگران استفاده نکنید و مرتبا ماسک خود را شسته و ضد عفونی کنید.
• فاصله اجتماعی را رعایت کنید زیرا ماسک جایگزینی برای فاصله اجتماعی نیست.
• هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را بپوشانید و اگر به ماسک یا دستمال دسترسی ندارید با قسمت داخلی آرنج خود دهان و بینی خود را بپوشانید.
• ماسک و دستمال استفاده شده خود را در سطل زباله در دار بیندازید و دست­های خود را فورا با آب و صابون به مدت 20 ثانیه بشوئید و اگر آب و صابون به راحتی در دسترس نیست، دستان خود را با یک محلول ضدعفونی کننده دارای حداقل 60 درصد الکل تمیز کنید.
• روزانه سطوح لمس شده از قبیل میز کار و غذاخوری، کلیدهای روشنایی، رومیزی­ها، تلفن­ها، کیبوردها، سنگ روشویی و توالت، شیر آب و سینک ظرفشویی را تمیز و ضد عفونی کنید. برای این کار از آب و صابون و مواد ضد عفونی کننده خانگی مانند هیپوکلریت سدیم (وایتکس) استفاده کنید.
مراقب باشید هنگام برداشتن ماسک چشم، بینی و دهان خود را لمس نکنید و بلافاصله پس از برداشتن آن دست­ها را بشویید.

نحوه تمیز و ضد عفونی کردن

• برای این کار از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.
• با استفاده از آب و صابون سطوح را تمیز کرده و سپس از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید.
تمیز کردن با آب و صابون باعث کاهش تعداد میکروب­ها، خاک و ناخالصی­های سطوح می­شود. مواد ضد عفونی کننده میکروب­های روی سطوح را از بین می­برد.
• سعی کنید به صورت معمول و روزانه تمام سطوح و وسایل از قبیل: میز و صندلی، میز کار، کلید برق، کانتر، تلفن، صفحه کلید رایانه، تلفن همراه، سنگ توالت و روشویی، شیر آب، سینک و غیره را تمیز و ضدعفونی کنید.
• برای ضدعفونی کردن می­توان از محلول­های سفید کننده و ضدعفونی کننده خانگی به شکل رقیق شده با آب استفاده کرد. این محلول­ها به شکل رقیق شده قدرت از بین بردن کرونا ویروس را دارند. به یاد داشته باشید که هنگام کار با این محلول­ها از دستکش و ماسک استفاده کنید.
• هرگز سفید کننده خانگی را با آمونیاک یا هیچ ماده پاک کننده دیگری مخلوط نکنید.
• اجازه دهید حداقل 1 دقیقه محلول روی سطح بماند.
• برای تهیه محلول سفید کننده می­توان یک سوم لیوان سفید کننده را به یک لیتر آب اضافه کرد.
• محلول­های سفید کننده تا 24 ساعت برای ضد عفونی کردن موثر هستند. می­توان به جای آن­ها از محلول­های الکلی با حداقل 70 % الکل نیز استفاده کرد.
• می­توان برای وسایل الکتریکی مانند رایانه، صفحه کلید، کنترل تلویزیون و … از روکش­های قابل پاک کردن استفاده کرد و با دستمال مرطوب یا اسپری حاوی الکل 70% آن را ضدعفونی و کاملا خشک کرد.
• برای شستشوی لباس، حوله و ملحفه از آب گرم استفاده کنید و در صورت حضور فرد بیمار در خانواده نکات بهداشتی را کاملا رعایت کنید و از دستکش استفاده کنید.
• می­توان لباس فرد بیمار را همراه لباس­های سایر اعضای خانواده در لباسشویی شستشو داد.
• بلافاصله بعد از برداشتن دستکش و پس از تماس با شخصی که مریض است، دست­های خود را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید.
• پس از سرفه و عطسه، بعد از استفاده از دستشویی، قبل از پخت و یا خوردن غذا ، پس از تماس با حیوانات و قبل از لمس سایرین و بخصوص کودکان دست­های خود را به روش ذکر شده بشوئید.
• از دست زدن به چشم، بینی و دهان خود با دست­های نشسته خودداری کنید.
• در صورت امکان اگر شخص بیمار در منزل دارید، اتاق خواب و حمام جداگانه برای وی درنظر بگیرید و حتی الامکان از دیگر اعضای خانواده دور بماند.
• در صورت استفاده از حمام مشترک با فرد بیمار، آن را مرتب ضد عفونی کنید.
• تا جایی که ممکن است به فرد بیمار در مکانی جدا از سایر اعضای خانواده غذا داده شود و ظروف بلافاصله با استفاده از دستکش با آب گرم و صابون شسته شوند.
• برای بیمار از سطل زباله جداگانه استفاده شود و هنگام برداشتن کیسه زباله از دستکش استفاده شود و بلافاصله دست­ها با آب و صابون شسته شود.

فاصله اجتماعی و قرنطینه

برای جلوگیری از شیوع بیماری فاصله خود را با دیگران حفظ کنید زیرا محدود کردن تماس افراد با هم بهترین راه برای کاهش شیوع ببیماری است.

 

فاصله اجتماعی چیست؟

فاصله اجتماعی یا فاصله فیزیکی، به معنای حفظ فضا و فاصله بین خود و سایر افراد در خارج از خانه است. این فاصله حدود یک و نیم متر است. سعی کنید در اماکن عمومی و شلوغ تجمع نکنید. علاوه بر اقدامات روزمره رعایت فاصله اجتماعی یکی از بهترین را­ههای پیشگیری از شیوع بیماری است. اگر بیماری در منطقه شما شیوع دارد بهتر است ارتباط خود را با افراد خارج از خانه محدود کنید زیرا افراد می­توانند قبل از ظهور علائم بیماری، ویروس را به یکدیگر منتقل کنند. فاصله گرفتن از اجتماع به ویژه برای افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند بسیار مهم است. ویروس عمدتا در بین افرادی که با فاصله کم و برای مدت طولانی در تماس با هم هستند، گسترش می­یابد. انتشار زمانی اتفاق می­افتد که فرد آلوده سرفه، عطسه و یا صحبت کند و قطرات دهان یا بینی خود را در هوا پرتاب کرده و این قطرات آلوده وارد دهان یا بینی افرادی که در اطراف او هستند شود. این قطرات همچنین می­توانند از طریق استنشاق وارد ریه ها شوند.

ممکن است فرد با لمس سطوح و اشیا آلوده به ویروس و سپس لمس دهان، بینی یا چشم خود، ویروسCOVID-19 را دریافت کند. با این وجود تصور نمی­شود که این راه اصلی­ترین شیوه انتشار ویروس باشد. بسته به عواملی مانند نور خورشید و رطوبت، COVID-19 می­تواند ساعت­ها یا روزها بر روی یک سطح زندگی کند. فاصله اجتماعی به محدود کردن تماس با افراد و سطوح آلوده کمک می­کند.

اگرچه احتمال ابتلا به بیماری شدید برای همه یکسان نیست، اما هرکسی می­تواند مبتلا به ویروس COVID-19 شود و آن را به دیگران منتقل کند. تمام افراد جامعه در کاهش سرعت انتقال ویروس و حمایت از خود، خانواده و جامعه نقش دارند.

نکاتی درباره فاصله اجتماعی

• در صورت نیاز به خرید غذا یا دارو از فروشگاه مواد غذایی یا داروخانه، حداقل یک و نیم متر از دیگران فاصله بگیرید.
• در صورت امکان از سفارش پستی استفاده کنید.
• هنگامی که در اماکن عمومی هستید، دهان و بینی خود را با یک دستمال پارچه­ای یا ماسک بپوشانید و فاصله خود را با دیگران رعایت کنید.
• از تجمع های بزرگ و کوچک در اماکن خصوصی و عمومی، مانند خانه دوست و اقوام، پارک ها، رستوران­ها­، مغازه­ها یا هر مکان دیگر خودداری کنید. • این توصیه برای افراد در هر سنی از جمله نوجوانان و بزرگسالان صدق می کند.
• در صورت امکان در خانه کار کنید (دور کاری).
• از وسیله حمل و نقل عمومی و یا تاکسی استفاده نکنید.
• اگر دانش آموز هستید برای یادگیری دروس و ارتباط با اولیاء مدرسه از وسایل ارتباط جمعی اینترنتی استفاده کنید.
• به جای رفتن به منزل اقوام و دوستان برای ارتباط با هم از رسانه­ های اجتماعی استفاده کنید و با این کار از خود و کسانی که برایتان ارزشمند و مهم هستند محافظت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر

نمونه گیری و آزمایش در منزل

برای اطلاع از قیمت و نحوه نوبت اخذ نوبت با ما در واتساپ در ارتباط باشید