واکسن هپاتیت

واکسن هپاتیت

تاثیر واکسن هپاتیت بر بدن

تزریق انواع واکسن در دوره‌ های مختلف زندگی کمک می‌ کند تا افراد از آسیب‌ های خطرناک ناشی از بیماری‌ های خاص در امان بوده و هرگز سیستم جسمانی آنها با اختلال مواجه نخواهد شد.

یکی از مهمترین انواع واکسنی که تزریق آن برای افراد الزامی می‌ باشد واکسن هپاتیت است، مسئله قابل توجهی که در مورد واکسن هپاتیت باید بدانید این است که این نوع واکسن از ویروس کشته شده هپاتیت تولید شده و با تزریق آن به بدن در صورت مواجهه با این ویروس عوارض محدودی را تجربه خواهید کرد.

اما مهمترین نکته این است که بعد از تزریق واکسن هپاتیت بدن نسبت به این ویروس فعال و کشنده ایمن شده و هرگز خطرات ناشی از هپاتیت را تجربه نخواهید کرد.

حتماً می‌ دانید که هپاتیت نوعی بیماری است که مستقیماً باعث عفونت و التهاب کبد میشود، هپاتیت در دو نوع حاد و مزمن اتفاق می‌ افتد و اگر افراد به موقع و در سن مناسب واکسن هپاتیت را تزریق کنند هرگز چنین عارضه خطرناکی را تجربه نخواهند کرد.

با این حال تمامی پزشکان فعال در حوزه درمان هپاتیت معتقدند که اگر افراد پیش از ابتلا به این بیماری از واکسن مورد تایید پزشکان استفاده کنند قطعا هپاتیت را تجربه نکرده و هرگز سلامت کبد با وجود این ویروس کشنده به خطر نمی‌ افتد.

حال که با اهمیت تزریق واکسن هپاتیت آشنا شده‌ اید دانستن این مسئله خالی از لطف نیست که واکسن هپاتیت تنها برای مدت ۱۵ سال بدن شما را نسبت به این ویروس ایمن می‌ کند و بعد از گذر این مدت باید حتماً برای تزریق دوز جدید به مراکز تعیین شده و شبکه‌ های بهداشت مراجعه نمایید.

نکته بسیار مهمی که ضمن تزریق واکسن هپاتیت باید بدانید این است که این واکسن ویروس کشته شده هپاتیت می‌ باشد و با تزریق آن به صورت عضلانی به بدن سیستم ایمنی فعالیت خود را آغاز کرده و با تولید آنتی بادی بدن را در برابر این آلودگی مقاوم می‌ کند.

اما حدودا ۱۵ سال پس از تزریق واکسن هپاتیت متخصصان آزمایشات مختلف را از فرد گرفته تا متوجه شوند که آیا آنتی بادی این واکسن در بدن آنها وجود دارد یا خیر، در صورت داشتن آنتی بادی نیازی به تزریق مجدد نخواهد بود اما اگر پزشک تشخیص دهد که آنتی بادی مربوط به ویروس هپاتیت در بدن یافته نمیشود به افراد توصیه می‌ کنند که هر چه سریع‌ تر این واکسن کاربردی را تزریق کنند.

همواره لازم است بدانید که به محض تزریق واکسن هپاتیت تاثیر آن خیلی فوری بر بدن اعمال شده و با تولید آنتی بادی در حد بسیار زیاد تمام ارگان‌ های حیاتی از این آلودگی محفوظ خواهند ماند.

زمانی که واکسن هپاتیت به بدن تزریق میشود سیستم ایمنی بدون وقفه فعالیت خود را آغاز کرده و تا مدت زمان بسیار طولانی بدن در برابر این نوع ویروس مقاوم شده و آنتی بادی تولید شده برای سال‌ های طولانی در بدن فعال خواهد بود.

فواید و عوارض تزریق واکسن هپاتیت

فواید و عوارض تزریق واکسن هپاتیت
فواید و عوارض تزریق واکسن هپاتیت

هنگام تزریق انواع واکسن متخصصان عوارض احتمالی را به شما یادآور شده تا با مراقبت از سلامت خود طی مدت زمان تعیین شده بتوانید از عملکرد واکسن بهره‌ مند شوید.

از آسیب‌ های احتمالی که بعد از تزریق واکسن هپاتیت اتفاق می‌ افتد می‌ توان به تب و خستگی مفرط اشاره کرد، البته متخصصان در مواردی بدن دردهای شدید و حتی گرفتگی بینی را از عوارض این مسئله دانسته و معتقدند که در کنار سرفه‌ های شدید لرز هم دور از انتظار نخواهد بود.

از دیگر عوارض بعد از تزریق واکسن هپاتیت می‌ توان به خشکی گلو، گرفتگی گوش و تنگی نفس اشاره کرد، گاهی پیش می‌ آید که در محل تزریق واکسن افراد کهیر و یا خارش را تجربه کرده و در کنار آن آبریزش بینی و عطسه نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

برخی از افراد بعد از تزریق واکسن هپاتیت حالتی مانند وزوز گوش و خش‌ دار شدن صدا را نیز تجربه می‌ کنند.

تمامی عوارض گفته شده موقتی و زودگذر هستند اما مهم است که تا زمان بهبود کامل عوارض واکسن از سلامت خود محافظت کرده و با استراحت بیشتر اجازه دهید که بدن آنتی بادی لازم را در برابر این ویروس تولید نماید.

اگر تمامی افراد نسبت به آسیب‌ های ناشی از بیماری هپاتیت آگاهی داشته باشند خیلی بهتر و دقیق‌ تر از سلامت خود محافظت کرده تا مبادا در معرض این آسیب قرار بگیرند.

اما تزریق واکسن هپاتیت کمک می‌ کند که افراد با دغدغه کمتر بتوانند از سلامت خود محافظت کنند و حتی قرار گرفتن در محیط‌ های آلوده و مشکوک منجر به ایجاد اضطراب و استرس برای افراد نخواهد شد.

تنها راه محافظت از بدن در برابر آسیب‌ های خاص مانند هپاتیت تزریق واکسن است، با این حال نباید از فواید واکسن هپاتیت غافل شد.

توجه کنید که هپاتیت در شمار ویروس‌ هایی قرار دارد که ممکن است روند انتقال آن را به بدن متوجه نشوید و زمانی پی به این بیماری می‌ برید که کبد دچار آسیب‌ های بسیار زیادی شده و فرد دیگر نمی‌ تواند شرایط درمانی ساده را انجام دهد و نیاز است که فرایندهای پیچیده برای حفظ سلامت کبد انجام پذیرد.

واکسن هپاتیت برای چه کسانی مناسب است؟

واکسن هپاتیت برای چه کسانی مناسب است؟
واکسن هپاتیت برای چه کسانی مناسب است؟

ویروس هپاتیت به گونه‌ ای است که خیلی راحت به بدن شخص سالم انتقال پیدا کرده و مستقیماً عملکرد و سلامت کبد را تحت تاثیر قرار می‌ دهد، با این حال متخصصان توصیه دارند تمامی افراد با وجود داشتن شریک جنسی متعدد حتماً نسبت به تزریق واکسن هپاتیت اقدامات لازم را انجام دهند.

با این حال باید بدانید تمامی کسانی که رابطه جنسی پرخطر دارند در معرض این آلودگی قرار گرفته و ابتلا به هپاتیت می‌ تواند عواقب و دردسر زیادی را برای آنها به همراه آورد، پس مهم است که واکسن هپاتیت پیش از ابتلا به این عارضه تزریق گردد.

اگر می‌ دانید که یکی از اعضای خانواده و نزدیکان شما به هپاتیت مبتلا است بهتر است اقدامات پیشگیرانه را انجام داده تا مبادا شما هم با این عارضه مواجه شوید، بهتر است که هر چه سریع‌ تر واکسن هپاتیت را تزریق کرده و بدن خود را نسبت به این ویروس فعال و خطرناک ایمن نمایید.

به طور معمول تزریق واکسن هپاتیت برای برخی از افراد الزامی و ضروری می‌ باشد و نباید در تزریق این واکسن کوتاهی شود.

اگر تمامی افرادی که در زندان‌ ها حضور دارند و یا کسانی که در مراکز پخش و تولید مواد غذایی کار می‌ کنند این واکسن را تزریق کنند در محیطی ایمن زندگی خواهند کرد و این آلودگی را به دیگر افراد انتقال نخواهند داد.

همواره توجه داشته باشید که تمامی افرادی که با مشکلات کبدی مواجه هستند بنا به دلایل مختلف مثل دریافت خون و یا دیالیز ممکن است در معرض این آسیب قرار بگیرند پس مهم است که پیش از انجام فرایندهای درمانی واکسن هپاتیت را تزریق کرده تا نه مبادا ناخواسته به این آلودگی دچار شوند.

همانطور که می‌ دانید بیماری‌ های خاصی مانند ایدز می‌ تواند اختلال بسیار جدی و شدید را در سیستم ایمنی به وجود آورد.

البته نه تنها ایدز بلکه برخی دیگر از بیماری‌ ها که سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می‌ دهند باعث میشوند تا بدن عملکرد ضعیف‌ تری نسبت به آلودگی‌ های خاص مانند هپاتیت داشته باشد پس مهم است که با وجود این نقص های اکتسابی و یا مادرزادی حتماً به پزشک مراجعه کرده و با مشورت متخصصان اقدامات لازم را جهت تزریق واکسن هپاتیت انجام دهید.