کاکائو میتواند برای بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) مفید باشد

یک مطالعه جدید نشان داده است که نوشیدن روزانه یک فنجان شکلات داغ می­تواند به کاهش خستگی در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس(MS)کمک کند. نتایج این مطالعه جدید در آخرین شماره مجله جراحی مغز و اعصاب و روانپزشکی اعصاب منتشر شده است. تیم محققان دانشگاه آکسفورد بروک و دانشگاه اوهایو پالرمو بیان کردند که کاکائو […]

یک مطالعه جدید نشان داده است که نوشیدن روزانه یک فنجان شکلات داغ می­تواند به کاهش خستگی در افراد مبتلا به مولتیپل

اسکلروزیس(MS)کمک کند. نتایج این مطالعه جدید در آخرین شماره مجله جراحی مغز و اعصاب و روانپزشکی اعصاب منتشر شده است.

تیم محققان دانشگاه آکسفورد بروک و دانشگاه اوهایو پالرمو بیان کردند که کاکائو حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان خاصی می­باشد. بر طبق گزارشات منتشر شده این ترکیبات به کاهش خستگی و درد و همچنین کاهش التهاب کمک می­کند. این ترکیبات در کاکائوی خام و چندین غذای گیاهی دیگر وجود دارند.

MS یک بیماری بسیار وخیم و پیشرونده است که بر مغز و دستگاه عصبی محیطی (نخاع) تأثیر گذاشته و منجر به ایجاد علائمی نظیر مشکلات بینایی، مشکلات حرکتی، تغییر احساس و اشکال در تعادل می­شود.

در مطالعه فوق که با حمایت انجمن MS انجام شد 40 نفر بیمار مبتلا به MS طی شش هفته و در دو گروه مورد بررسی قرار گرفتند. گروه اول یک فنجان کاکائو غنی از ترکیبات آنتی اکسیدانی و گروه دوم نوشیدنی حاوی مقدار کمتری ازاین ترکیبات دریافت می­کردند.

نتایج نشان داد گروهی که مقدار بیشتری ترکیبات آنتی اکسیدانی دریافت می­کردند نسبت به گروه دیگر کمتر خسته می­شدند و خلق و خو، عملکرد شناختی و همچنین بعضی از حرکات جسمانی خاص، در آن­ها با نوشیدن شکلات غنی از ترکیبات آنتی اکسیدان بهبود می­یافت. بهبود 45 درصدی در سطح هوشیاری و افزایش 80 درصدی سرعت راه رفتن در بیماران گزارش شده است.

دکتر شلی کو، مدرس ارشد تغذیه در دانشگاه آکسفورد بروک، در بیانیه­ای اعلام کرد که قدم بعدی این است که “دقیقا بفهمیم ترکیبات آنتی اکسیدان موجود درشکلات داغ چقدر بر این بیماری موثر است و آیا می­توان استفاده از آن را برای همه افراد مبتلا بهMS توصیه کرد؟!” دکتر سوزان کلهاس، مدیر تحقیقات انجمن MSافزود: “ما می­دانیم خستگی یکی از شایع­ترین نشانه­های MSاست و می­تواند تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی داشته باشد، بنابراین یافتن درمان­های جامع­تر یکی از اولویت­های تحقیقاتی ماست.” دکتر پائولو رگونزاز دانشگاه پالرموی ایتالیا اظهار کرد: “مطالعه ما نشان می­دهد که استفاده از مکمل­های غذایی ممکن است فواید بلند مدتی برای درمان و بهبود خستگی و استقامت بیماران در حین راه رفتن داشته باشد. استفاده از رژیم غذایی مناسب برای کاهش خستگی و عوامل مرتبط با آن در افراد مبتلا بهMS، ممکن است یک روش آسان و ایمن بوده و بر کیفیت زندگی و استقلال این بیماران تاثیر گذار باشد، به طوری که افراد بتوانند بیشتر بیماری خود را کنترل نموده واحساس راحتی بیشتری کنند. در حال حاضر یک ارزیابی کامل شامل بررسی گسترده­تر در شرایط مختلف جغرافیایی، پیگیری طولانی­تر بیماران و میزان اثربخشی این ماده در حال انجام است.

منبع: http://jnnp.bmj.com/content/early/2019/01/31/jnnp-2018-319926

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر

نمونه گیری و آزمایش در منزل

برای اطلاع از قیمت و نحوه نوبت اخذ نوبت با ما در واتساپ در ارتباط باشید