زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98 شماره تماس 02122654369 _ 02122654370

آدرس :

زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98

11 روش برای رهایی از درد سیاتیک

11 روش برای رهایی از درد سیاتیک

سیاتیک چیست؟

سیاتیک پادردی است که توسط تحریک عصب در ناحیه کمر ایجاد می شود. درد از ریشه های عصبی 2 طرف ستون فقرات تحتانی آغاز می شود و از طریق عصب سیاتیک از باسن به سمت پایین پا پیش می رود. سیاتیک درد عصبی شدید و غیر قابل تحملی است، کسانی که تیر کشیدن دندان را تجربه کرده اند طاقت فرسا بودن این درد را می دانند.

به چه دلیل این اتفاق می افتد؟

شایع ترین دلیل سیاتیک فتق یک دیسک است. زمانی که دیسک دچار آسیب یا برآمدگی به داخل کانال نخاعی می شود، موجب تحریک عصب سیاتیک می شود. معمولا درد حدود 6 هفته طول میکشد اما در بعضی افراد درد باقی می ماند.

در اینجا 11 روش برای رهایی از درد سیاتیک شده است:

1- مراقبت کایروپرکتیک

60% افراد مبتلا به سیاتیک که با درمان های گوناگون از درد رها نشدند، با انجام 3 بار در هفته کایروپرکتیک ظرف حدود 4 هفته از درد راحت شدند. دستکاری ستون فقرات می تواند سیستم عصبی را وادار به رهایی از درد کند و ناحیه آسیب دیده را به حالت نرمال برگرداند. هم چنین میتواند التهاب ناشی از آن را کاهش دهد.

2- طب سوزنی

شما میتوانید تاثیر آن را از اولین جلسه احساس کنید. حدود 12 جلسه طول می کشد تا بهبودی کامل . بهتر است سوزن ها گرم شده باشند.

3- یوگا

انجام تمرین های یوگا درد مزمن را ظرف 16 هفته تا 77% کاهش می دهد. یوگا خاصیت آرامش بخشی دارد و هم چنین با تقویت عضلات و بهبود انعطاف پذیری موجب بهبود می شود.

4- ماساژ

این انتظار را نداشته باشید که یک ماساژ آبگرم ساده شما را بهبود دهد. عصب سیاتیک زیر ماهیچه ای به نام piriformis قرار دارد، هنگامی که این عضله منقبض می شود، عصب سیاتیک را تحریک کرده و باعث سوزش یا کرختی پا می شود. با وارد کردن فشار به ناحیه ملتهب و تحریک شده این عضله در پایین کمر می توانید درد را کاهش دهید.

5- آماده سازی موضعی

اضافه کردن روغن ضد التهاب 2 الی 3 بار در روز به ناحیه آسیب دیده می تواند موثر باشد. هم چنین گچ OTC، کرم فلفل قرمز، کپساسین موجود در چیلی، مانع از آزاد شدن ترکیبات درد زا از اعصاب می شود.

6- گرم یا سرد کردن

بدلیل اینکه عصب سیاتیک در اعماق باسن و پا است، گرم و سرد کردن سطح بدن نمی تواند التهاب درونی تر را درمان کند اما در زمان بیشتر میتواند بعنوان ضد محرک عمل کند. (مثلا 15 دقیقه)

7- گیاه پنجه شیطان

گیاه پنجه شیطان یک ضد التهاب قوی مثل ایبوبروفن و دارو های مشابه است. توجه: برای افرادی که زخم معده دارند یا دارو های رقیق کننده خون می خورند مناسب نیست.

8- مسکن های ضد درد و شل کننده عضلانی

مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، یا OTC مثل ایبوبروفن یا RX میتواند ناراحتی ناشی از درد را تسکین دهد. از آنجا که اسپاسم های عضلانی دردناک معمولا با فتق دیسک همراه است پزشکان داروهای شل کننده عضلات و یا ضد افسردگی سه حلقه ای تجویز میکنند.

9- تزریق استروئید اپیدورال

در افرادی که درد سیاتیک حدود یک ماه طول میکشد و کاهش نمیابد و دیگر درمان ها کمکی به آن نمی کنند، به وسیله اشعه X، تزریق استروئید در داخل پشت نزدیک عصب سیاتیک انجام میگیرد.

10- ورزش و تمرین های فیزیکی

حرکت آخرین کاری است که مردم لجوج مبتلا به سیاتیک می خواهند انجام دهند. اما فعالیت بدنی بسیار مهم است. دراز کشیدن بی تحرک در تخت باعث می شود درد مدت زمان بیشتری بماند. ورزش خون رسانی به دیسک و عصب را زیاد می کند و شما را از شر مواد شیمیایی که باعث التهاب می شوند آزاد می کند. 15 تا20 دقیقه پیاده روی کنید و یا شنا و آیروبیک در آب را امتحان کنید. هم چنین یک فرد درمانگر فیزیکی می تواند تمرینات کششی برای بازگرداندن انعطاف پذیری، تقویت عضلات، ثبات ستون فقرات را برایتان تجویز کند.

11- جراحی

اگر 4 تا 6 هفته درد مداوم داشتید ممکن است نیاز به جراحی باشد.

ترجمه: دکتر نازیلا وحیدی

گروه تحقیقاتی دکتر خسروشاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر

نمونه گیری و آزمایش در منزل

برای اطلاع از قیمت و نحوه نوبت اخذ نوبت با ما در واتساپ در ارتباط باشید