درمان خانگی برای رهایی از تبخال

21 درمان خانگی برای رهایی از تبخال

تبخال چیست؟ تبخال یک عفونت، ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است. که موجب مشکلاتی از جمله خارش و درد است که به طور کلی در هر دو جنس مردان و زنان دیده می شود. تبخال به صورت تاول های کوچک قرمز، متورم و آبکی یا زخم اطراف چشم، دهان، لب ها و آلت تناسلی ظاهر […]

تبخال چیست؟

تبخال یک عفونت، ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است. که موجب مشکلاتی از جمله خارش و درد است که به طور کلی در هر دو جنس مردان و زنان دیده می شود.

تبخال به صورت تاول های کوچک قرمز، متورم و آبکی یا زخم اطراف چشم، دهان، لب ها و آلت تناسلی ظاهر می شود. ویروس هرپس سیمپلکس از طریق مستقیم (رابطه جنسی، بوسه، لمس) یا غیر مستقیم (به اشتراک گذاری وسایل شخصی) و یا تماس با فرد آلوده وارد بدن انسان میشود.

آنها بسیار مسری هستند و باعث بیماری های مختلف شدید، مانند عفونت مغزی، سرطان، آبله مرغان و غیره…

 • در مردان: تاول روی آلت تناسلی مرد، باسن، مقعد، ران، کیسه بیضه، ظهور در داخل مجرای خروجی مثانه، یا در داخل آلت تناسلی مرد.
 • در زنان: تبخال بر روی باسن، گردن رحم، واژن، مقعد و اندام تناسلی خارجی ظاهر می شود. با کمک داروهای خانگی و اقدامات پیشگیرانه، این بیماری می تواند تا حد زیادی به حداقل برسد.

تبخال لب

تبخال لب
تبخال لب

در اغلب موارد افراد تبخال لب را تجربه نموده و معمولاً این عارضه با شکلی نازیبا همراه است، تبخال نشات گرفته از ویروسی به نام هرپس سیمپلکس است که در بخش‌ های حساس بدن از جمله لب‌ ها و اطراف دهان ظاهر میشود.

اگر شرایط برای درمان این ویروس فراهم نگردد و یا تبخال ایجاد شده را با راه‌ های مختلف تحریک کنید امکان گسترش آن در سطح پوست و بخش‌ های دیگر نیز وجود دارد.

با این حال می‌ توان گفت که تبخال حاصل یک ویروس پنهان در بدن است که بنا به دلایل مختلف فعال شده و با برجستگی‌ های مختلف در سطح پوست ظاهر می‌ گردد.

زمانی که تبخال در سطح پوست نمایان میشود علائمی همچون سوزن سوزن شدن را به همراه داشته و در روزهای اولیه مشکلاتی همچون سوزش و خارش نیز در ناحیه لب‌ ها وجود دارد.

اما زمانی که تاول‌ های ناشی از تبخال بر روی لب نمایان میشود ممکن است کمی التهاب و قرمزی را به همراه آورد، اما توجه کنید که به هیچ عنوان نباید تبخال پیش آمده را دستکاری کنید و یا بترکانید.

وجود مایع شفاف در تبخال نشان می‌ دهد که چند روز از ظهور آن در سطح پوست می‌ گذرد، هر چه تبخال تازه‌ تر باشد مایه درونی آن بیشتر است، اما به مرور زمان این پوسته‌ ها کمی سخت‌ تر شده و خشک میشود و کم کم مایع درون آنها از بین می‌ رود.

در این مرحله می‌ توان امیدوار بود که شرایط برای بهبود تبخال فراهم است و اگر باعث تحریک پوست نشوید به مرور زمان بهبود یافته و هرگز اثری از آن باقی نخواهد ماند.

متخصصان معتقدند که این ویروس به صورت پنهان در بدن افراد وجود دارد اما عواملی همچون اضطراب، استرس و نقص در سیستم ایمنی بدن باعث میشود که همچین عارضه پوستی به وجود آید، اما شما می‌ توانید برای پیشگیری از بروز تبخال در ناحیه لب همواره به تقویت سیستم ایمنی پرداخته و با داشتن رژیم غذایی سالم و دوری از هرگونه استرس از بروز چنین آسیبی پیشگیری نمایید.

نکته مهم این است که اگر در قسمت مختلف صورت به ویژه لب‌ ها شاهد تبخال بوده‌ اید به هیچ عنوان دست آلوده به این تاول‌ ها را به بخش‌ های حساس بدن همچون چشم نزنید، زیرا ممکن است این ویروس مسری به دیگر بخش‌ های حساس انتقال پیدا کرده و قطعاً عوارض و عواقبی را در پی دارد.

اگر راه‌ های انتقال تبخال لب را بشناسید می‌ توانید با رعایت چند نکته ساده از بروز آن پیشگیری نمایید، راه‌ های انتقال تبخال بسیار آسان است و به هیچ عنوان نباید از ظروف فرد بیمار استفاده کنید، همچنین تماس فیزیکی با پوست آلوده باعث میشود که انتقال خیلی راحت انجام شود.

همچنین بوسیدن افرادی که با تبخال لب مواجه هستند احتمال انتقال آن را قوت بخشیده و باعث میشود که فرد سالم نیز با این ویروس عفونی درگیر شود و نهایتاً تبخال در بخش‌ های مختلف نمایان می‌ گردد.

تبخال دستگاه تناسلی

تبخال دستگاه تناسلی عارضه ای شایع برای تمامی افراد است، اما آقایان و بانوانی که به این ویروس مبتلا میشوند ممکن است علائم ظاهری یکسانی را تجربه کنند اما عوارضی که از این ویروس به جای می‌ ماند برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

اگر بانوان با ویروس هرپس و نهایتاً تبخال تناسلی مواجه شوند ممکن است برجستگی‌ های ناشی از این تبخال را در قسمت‌ های مختلف بدن مانند ناحیه تناسلی، اطراف ران یا باسن مشاهده نمایند، البته ممکن است در صورت گسترش تبخال‌ ها این عارضه پوستی به قسمت مقعد، دهان و حتی مجاری ادراری انتقال یابد.

اما از آنجایی که ناحیه تناسلی بانوان ارتباط نزدیکی با رحم دارد ممکن است در صورت عدم رسیدگی به موقع و گسترش تبخال‌ ها این عارضه به دهانه رحم نیز برسد، در چنین شرایطی روند درمان برای بانوان بسیار سخت و دشوار خواهد بود و به همین دلیل است که پزشکان توصیه و تاکید زیادی بر این مسئله داشته و معتقدند که به محض بروز اولین نشانه‌ های باید به پزشک مراجعه نمود.

اگر تبخال تناسلی در ناحیه واژن، دهانه رحم و اندام تناسلی خارجی اتفاق بیفتد عواقب زیادی در پی داشته و ممکن است روند درمان آن گونه که باید سپری نشود.

شرایط برای بانوانی که به تبخال تناسلی مواجه هستند موقعی خطرناک میشود که تا زمانی که با این ویروس درگیر هستند مرتباً این عارضه عود کرده و شدت پیدا کند، گاهی افراد پس از آنکه روش های درمانی را انجام داده و شرایط برای بهبود فراهم میشود مجدداً شاهد عود شدید این تبخال‌ ها بوده و باعث گسترش ویروس در سطح بدن میشود.

اما تمامی بانوانی که با تبخال تناسلی در ناحیه رحم مواجه هستند باید بدانند که خطری جدی عملکرد و سلامت رحم را تهدید می‌ کند، اگر این تاول‌ های عفونی و التهابات در دهانه رحم اتفاق بیفتد بانوان شاهد ترشحات غیر طبیعی از واژن بوده و در مواقعی خونریزی‌ های جسته و گریخته نیز اتفاق خواهد افتاد.

اما وجود تبخال تناسلی در نواحی حساس بدن بانوان معمولاً با درد بسیار زیادی همراه است و زمانی که این تاول‌ ها پاره میشوند و زخمی در ناحیه آسیب دیده اتفاق می‌ افتد این درد به اوج خود رسیده و علاوه بر اینکه سلامت رحم به طور جدی تهدید میشود افراد درد و سوزش مداومی را تجربه خواهند کرد.

اما تحقیقات نشان می‌ دهد که بانوان بیش از آقایان به ویروس هرپس و تبخال تناسلی مبتلا میشوند و در اغلب موارد خطرات بیشتری را برای بانوان در پی خواهد داشت.

اگر بانوان در دوره بارداری و در روزهای نزدیک به زایمان با تبخال تناسلی مواجه شوند امکان انتقال این آلودگی به نوزاد بسیار زیاد است و از آنجایی که بدن آنها توانایی پذیرش چنین آلودگی خطرناک را ندارد احتمال بروز آسیب‌ های مغزی، کوری و یا مرگ نوزاد افزایش می‌ یابد.

همچنین بانوان ممکن است با وجود تبخال تناسلی التهابات و بیماری‌ های خاصی را در مجاری ادراری تجربه کنند، البته بروز مننژیت که همان عفونت مغزی و نخاعی است برای این افراد دور از انتظار نخواهد بود.

اما زمانی که آقایان با تبخال تناسلی مواجه میشوند علائمی مشابه به بانوان داشته و مانند بانوان مشکلاتی همچون زخم و تاول‌ هایی در سطح پوست و یا اطراف مقعد مشاهده خواهند کرد.

متخصصان معتقدند که علائم شایع تبخال تناسلی در آقایان معمولا بسیار محدود است و عموماً با حالاتی مانند تورم در غده لنفاوی، بدن درد، سردرد، تب و یا ایجاد زخم و تاول در اطراف ناحیه تناسلی نمایان می‌ گردد.

همواره لازم است بدانید که علت اصلی ایجاد تبخال تناسلی در آقایان داشتن رابطه جنسی با فرد بیمار است، ناگفته نماند که تبخال تناسلی از طریق رابطه جنسی دهانی نیز به فرد دیگر منتقل میشود و حتی لمس تبخال‌ ها به صورت مستقیم باعث میشود تا فرد سالم در معرض این آسیب قرار بگیرد.

نکات مهمی که در مورد تبخال تناسلی باید بدانید این است که این عارضه معمولاً با زخم، تاول، خارش و درد همراه است و حتی احتمال ایجاد آسیب‌ های جسمانی و پوستی زیادی را به همراه دارد.

ناگفته نماند که تبخال تناسلی به تنهایی می‌ تواند منجر به انتقال ویروس hpv و بیماری ایدز به بدن افراد شود، پس مهم است که تا حد ممکن از بروز این آلودگی پیشگیری کرده و در صورت وجود این ویروس در بدن تا زمانی که بهبود کامل حاصل میشود از سلامت خود مراقبت کنید.

تبخال چشمی

تبخال چشمی
تبخال چشمی

یکی از آسیب‌ های جسمانی خطرناک تبخال چشمی است که با علائمی همچون قرمزی و التهاب در اطراف چشم و سوزش و تورم در اطراف پلک‌ ها همراه است.

اگر بخواهیم تمامی علائم تبخال چشمی را با جزئیات برایتان شرح دهیم باید بدانید که خارش پیوسته، ترشحات بی دلیل و حساسیت شدید به نور از مهمترین علائم تبخال چشمی می‌ باشد، همچنین ناحیه ‌ای که تبخال ایجاد میشود حساسیت بسیار شدید پوستی اتفاق افتاده و ممکن است درد زیادی را در این محدوده متحمل شوید.

همواره باید دانست که ویروسی به نام هرپس عامل اصلی ایجاد تبخال در بدن است، معمولاً تبخال در نواحی حساسی همچون چشم‌ ها نمایان میشود که باید با حساسیت زیاد شرایط را برای درمان و بهبود کامل فراهم کنید.

تمامی کسانی که با ویروس هرپس سیمپلکس مواجه میشوند ممکن است تبخال‌ را در بخش‌ های مختلف بدن به ویژه چشم، لب و حتی ناحیه تناسلی تجربه نمایند، اما شرایط درمان تبخال چشمی کمی متفاوت است و باید با حساسیت بیشتر از سلامت چشم مراقبت کرده و تا بهبود کامل تبخال چشمی این مراقبت‌ ها را انجام دهید.

زمانی که تبخال چشمی اتفاق می‌ افتد افراد تصور می‌ کنند که چیزی در چشم آنها وجود دارد و به دنبال آن سردردها شروع میشود که نهایتاً به ریزش اشک ختم شده و چشمان فرد سرخ و قرمز خواهند شد.

هر چه میزان تاول‌ های ناشی از تبخال چشمی بیشتر و وسیع‌ تر باشد عوارض جانبی که برای افراد اتفاق می‌ افتد شدیدتر خواهد بود، اما در هر صورت کوچک ترین میزان تبخال چشمی نیز باید مورد درمان قرار گرفته و تا بهبودی کامل حتماً رسیدگی‌ های لازم را انجام دهید.

گاهی اوقات ویروس سیمپلکس به صورت خاموش در بدن افراد وجود دارد اما عواملی مانند تروما و یا آسیب‌ های شدید، آفتاب سوختگی، استرس و حتی تب باعث میشود تا این ویروس فعال شده و عوارضی هم چون تبخال چشمی در سطح بدن نمایان میشود.

اگر با وجود تمامی علائم گفته شده به پزشک مراجعه کنید متخصصان با استفاده از روش‌ های مختلف معاینه چشم را آغاز کرده تا متوجه شوند که علت آسیب پیش آمده چیست، متخصصان می‌ توانند با استفاده از دستگاه‌ های مخصوص لایه‌ های عمیق‌ تر چشم را بررسی کرده و اگر عفونتی وجود داشته باشد می‌ توانند علت و میزان آن را بررسی نمایند.

اما آسیب‌ هایی همچون تبخال چشمی معمولاً در قسمت جلویی چشم اتفاق می‌ افتد که عموم پزشکان با چشم غیر مسلح هم می‌ توانند تبخال‌ ها را مشاهده نمایند، اما تبخال‌ های چشمی زمان خطرناک و نگران کننده هستند که بر لایه‌ های عمیق‌ تر قرنیه اتفاق بیفتد که اصطلاحاً به آن کراتیت استرومایی می‌ گویند، این عارضه بسیار خطرناک است و ممکن است با ایجاد اسکار در قرنیه مشکلات زیادی را برای بینایی و دید افراد به وجود آورد.

ناگفته نماند که هیچ گونه درمان قطعی برای بهبود تبخال چشمی وجود ندارد اما متخصصان می‌ توانند با چند داروی موثر اثرات و علائم بیماری را کمتر کرده و شرایط را برای بهبود سریع‌ تر تبخال‌ ها فراهم می‌کنند.

تمامی متخصصان فعال در این زمینه معتقدند که باید تبخال چشمی را جدی گرفته و اگر یک یا چند مورد از علائم آن را دارا هستید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

توجه کنید که تبخال‌ ها به مرور زمان بهبود پیدا می‌ کنند اما در مواردی آنقدر وضعیت بدن حساس و آسیب‌ پذیر است که باید با استفاده از روش‌ های موثر شرایط برای بهبود سریع‌ تر فراهم شود تا مبادا آسیب‌ های مخربی از این ویروس بر جای بماند.

علت ایجاد تبخال

علت ایجاد تبخال
علت ایجاد تبخال

برخی از عللی، که منجر به تبخال میشوند، عبارتند از:

 • بوسیدن
 • رابطه ی محافظت نشده جنسی از طریق واژن یا مقعد
 • تماس با پوست
 • مقاربت با شرکای متعدد
 • قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش
 • جراحی در ناحیه تناسلی
 • دست زدن به تاول یا زخم
 • تماس مستقیم با غشاهای مخاطی و یا بزاق فرد آلوده
 • بیماری، استرس، قاعدگی، خستگی و عمل جراحی نیز باعث تبخال.
 • ویروس هرپس همچنین می تواند به یک نوزاد تازه متولد شده از مادر آلوده به تبخال در زمان زایمان طبیعی منتقل شود.

علائم تبخال چیست؟

علائم و نشانه های تبخال آنقدر خفیف است که گاهی قابل مشاهده نیست. علائم سطحی میتواند حتی چند ماه بعد از اینکه شما توسط ویروس مورد حمله قرار گرفتید بروز نکند.

با این حال، برخی از نشانه های احتمالی عفونت هرپس عبارتند از:

علائم اولیه تبخال

این علائم ممکن است تا 20 روز ظاهر شوند. پس از آن، تدریجاُ بهبود می یابند.

 • تب
 • درد در هنگام ادرار
 • ناخوشی و کسالت
 • ترشحات واژن (در زنان)
 • زخم و تاول در دهانه رحم (در زنان)
 • تاول های قرمز دردناک اطراف باسن، ران، مقعد و اندام تناسلی

علائم عود تبخال

برخی از علائم است که معمولا دوباره و دوباره ظاهر می شوند:

 • خارش و سوزن سوزن شدن اطراف ناحیه تناسلی
 • خارش تاول قرمز در اطراف ران، مقعد، باسن و اندام تناسلی است که به زودی میترکند و زخم میشوند
 • در زنان، زخم و تاول در بخش های پایین تر از رحم

درمان های خانگی برای تبخال

درمان های خانگی برای تبخال
درمان های خانگی برای تبخال

آیا شما میتوانید تب خال را در خانه درمان کنید؟ بله!

در اینجا برخی از درمان های طبیعی، آسان و سریع برای تبخال را مشاهده می کنید:

روغن زیتون

روغن زیتون بعنوان مرطوب کننده پوست شناخته شده است. این ماده سرشار از آنتی اکسیدان است و یکی از بهترین داروهای خانگی برای زخم تب خال است. یک فنجان روغن زیتون به اضافه ی روغن اسطوخودوس و موم زنبور عسل را در یک قابلمه ریخته و روی حرارت گرم کنید. اجازه دهید مخلوط خنک شود. پس از خنک شدن روی موضع مورد نظر بمالید.

اکیناسه

اکیناسه یک گیاه دارویی است و دارای خواص ضد ویروسی است که برای افزایش سیستم ایمنی بدن شناخته شده است. تمام قطعات اکیناسه، یعنی گل، برگ و ریشه می تواند برای درمان تبخال استفاده شود. می توان آن را به شکل چای، آب میوه، و یا قرص مصرف کرد.

یخ

ساده ترین روش در خانه برای درمان تبخال یخ است. یخ، درد بسیار زیادِ تبخال را تسکین میدهد. یخ خرد شده را در کیسه های پلاستیکی پر میکنیم. کیسه ی پلاستیکی را در یک پارچه ضخیم ورق مانند قرار میدهیم و روی محل زخم به مدت 10-15 دقیقه برای خلاص شدن از تورم و خارش میگذاریم، این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

تبصره: قرار گرفتن طولانی مدت ناحیه تناسلی در معرض قطعات یخ میتواند به بافت آسیب برساند.

جوش شیرین

جوش شیرین یک درمان موثر برای خلاص شدن سریع از شر تبخال است.که امدادی موثر در خارش زخم و درد آن است. توپ پنبه خیس را در جوش شیرین فرو برده و به طور مستقیم روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. این کار کمک می کند به خشک کردن تاول و تراوشات آن.

تبصره : به منظور جلوگیری از آلودگی، توپ پنبه را دوباره در جوش شیرین فرو نبرید.

روغن درخت چای

برای شیوع بیماری زخم تبخال، روغن درخت چای یک درمان مفید است. مقداری آب در یک استکان ریخته و چند قطره از روغن درخت چای را به آن اضافه کنید ،سپس محلول را غرغره کنید.این روش به حذف زخم از دهان کمک میکند. برای تبخال تناسلی، از یک قطره چکان چشم استفاده کنید و چند قطره ازمحلول را روی منطقه آلوده بچکانی

بادرنجبویه

بادرنجبویه یکی از داروهای گیاهی موثر برای تبخال است. فلاونوئیدها، اسید فنولیک، و رزمارینیک اسید، به بهبود زخم ها و یا تاول کمک می کند. استفاده به صورت چای بادرنجبویه یا استفاده ی مستقیم بر روی زخم.
2-3 میلی لیتر از شربت بادرنجبویه را به آب اضافه کنید. به خوبی هم بزنید و بنوشید. این عصاره مایع و با پایه ی الکل برای زخم موثر است. نوشیدن سه بار در روز توصیه میشود.
بادرنجبویه به شکل کرم و پماد نیز در دسترس است. کرم را به طور مستقیم روی تبخال استعمال کنید.

ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان ازخواص درمانی که برای درمان عفونت کمک می کنند تشکیل شده است. شیرین بیان حاوی اسید glycyrrhizic است، که با ویروس تبخال مبارزه می کند. برای درمان تبخال، 2 کپسول از عصاره ریشه شیرین بیان می تواند موثر باشد.
تبصره: استفاده بیش از حد شیرین بیان ممکن است منجر به فشار خون بالا و کاهش پتاسیم شود. بنابراین، افراد مبتلا به مشکلات قلبی و زنان باردار باید از مصرف شیرین بیان، اجتناب کنند.

کیسه چای

چای سیاه و سفید بسیار غنی از تانن هستند. و برای خواص ضد ویروسی و ضد التهابی شناخته شده است. یک فنجان چای سیاه و سفید با کمک چای کیسه ای آماده کنید. اجازه دهید تا خنک شود. پس از خنک شدن، چای کیسه ای را به مدت 5 دقیقه بر روی زخم منطقه آلوده قرار دهید. برای گرفتن بهترین نتایج، دو یا سه بار در روز تکرار شود.

آرد ذرت

یکی از بهترین راه حل ها برای تبخال، نشاسته ذرت است. آرد ذرت به جذب رطوبت بیش از حد از پوست و کاهش سایش و خارش کمک می کند. نشاسته ذرت را میتوان به طور مستقیم روی زخم خشک تبخال قرار داد. و یا میتوان پنبه خیس را به آرد ذرت آغشته کرد و به آرامی بر روی زخم قرار داد.

توجه: برای جلوگیری از آلودگی، توپ پنبه را دوباره در آرد ذرت تمیز فرو نبرید.

ژل آلوئه ورا

آلوئه ورا بهترین خواص درمانی طبیعی را داراست که می تواند برای تاول موثر باشد. برای تسکین خارش و قرمزی، ژل آلوئه ورا خالص را باید روی زخم قرار داد.
برای این کار برگ تازه از آلوئه ورا، را به دو نیمه برش داده. یکی از قطعات ژل را به طور مستقیم در منطقه آلوده قرار میدهیم.

نمک فرنگی اصل

حمام کردن با آب سولفات منیزیم بهترین درمان برای تسکین خارش و درد تبخال است. اضافه کردن کمی سولفات منیزیم در آب حمام گرم باعث خشک شدن زخم، در نتیجه کاهش خارش میشود.
شما همچنین می توانید مقداری نمک در وان حمام اضافه کنید. منطقه آلوده تبخال را در آب فرو برده و اجازه دهید تا زخم خشک شود سپس دوش بگیرید.

پودر Domeboro

پودر Domeboro را می توان برای درمان عفونت هرپس استفاده کرد. از آن به صورت فشرده و یا پانسمان مرطوب بر روی زخم استفاده می شود. پودر به تسکین پوست تحریک شده و خارش آن کمک می کند. مخلوط یک بسته از پودر domeboro را در آب، طبق دستور داده شده بر روی بسته حل میکنید. سپس آن را روی یک تکه پارچه تمیز ریخته و به طور مستقیم روی منطقه آلوده قرار میدهیم.

لیزین

یکی دیگر از درمان های طبیعی برای تبخال لیزین است که یکی از انواع اسیدهای آمینه است که در غذاها از جمله شیر، مخمر آبجو، پنیر، مرغ و غیره یافت میشود که برای کاهش تبخال شناخته شده است.

کرم لیزین نیز در بازاردر دسترس است، می توان آن را بر روی مناطق آلوده استفاده کرد.

قهوه سیاه

ویروس هرپس نه تنها بخش تناسلی، بلکه لب ها، دهان و غیره را نیز آلوده میکند. قهوه سیاه یکی از بهترین راه حل ها برای درمان آنها است. تاول در دهان باعث درد شدید میشود. برای درمان سریع آنها قهوه سیاه و سفید را آماده کنید. بگذارید خنک شود و یک جرعه از آن را چند دقیقه در دهان نگه دارید و روی لب ها هم، بزنید. برای بهترین نتایج، دو بار در روز تکرار کنید

صابون و آب گرم

غوطه ور شدن زخم تبخال در آب گرم مطمئنا درد و خارش را تسکین می دهد. برای تمیز و عاری از عفونت نگه داشتن منطقه آسیب دیده از صابون استفاده کنید.

تبصره :فراموش نکنید که ناحیه تناسلی خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.و صابون حمام را با فرد آلوده به اشتراک نگذارید.

چای گیاهی

چای گیاهی یک راه حل موثر برای جلوگیری از هر نوع بیماری های پوست است. برای درمان درد و خارش ناشی از تبخال، چای های گیاهی، مانند لیمو، زنجبیل، دارچین و بابونه بسیار موثر است.

عسل

عسل دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی است.که به درمان سریع تاول ها و زخم های سرد کمک می کند.کافیست مقداری عسل را مستقیما روی منطقه ی آلوده قرار دهید.

داروهای پرفروش

بیشتر ضددردهای مرسوم در تسکین درد و فوران تبخال مفید هستند. بعضی از داروهای OTC شامل ایبوپروفن، استامینوفن، آسپیرین و… برای درمان زخم تبخال و برخی از پمادها، مانند پروپولیس را می توانید بر روی منطقه آلوده استفاده کنید.

روغن های طبیعی

روغن های طبیعی در تسکین درد و خارش تبخال موثر است. زیتون، جوجوبا، درخت چای، ویتامین E، کاملیا و روغن کالاندولا برای مبارزه در برابر ویروس شناخته شده اند. شما فقط نیاز به اعمال هر یک از روغن های طبیعی و یا مخلوط چند روغن در منطقه آلوده، به آرامی دارید تا پوست آلوده را التیام بخشد.

گلدن

گلدن یکی دیگر از درمان طبیعی برای تبخال است.مقداری از پودر پوست گردو به اضافه اکیناسه و goldenseal را به خوبی هم بزنید تا خمیر درست شود و آن را روی منطقه آلوده قرار دهید. گلدن همچنین به صورت قرص، شربت، پماد و پودرموجود است.

روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی، با خواص ضد ویروسی آن، به بازیابی سریع تاول کمک می کند. کافیست مقداری روغن پونه کوهی را به طور مستقیم روی منطقه آلوده قرار دهید.

هومیوپاتی درمان تبخال

هومیوپاتی درمان تبخال
هومیوپاتی درمان تبخال

هنگامی که عفونت تبخال بسیار شدید می شود، درمان آن با داروهای خانگی دشوار می شود. به منظور بهبود سرعت تبخال، شما همچنین می توانید برخی از داروهای هومیوپاتی را امتحان کنید. این درمان هیچ عوارض جانبی ندارد و می تواند به طور کامل تبخال را در مدت زمان مقرر درمان کند.

در اینجا برخی از بهترین راه حل های تبخال هومیوپاتی هستند.

 1. Kreosotum: این دارو به ویژه برای تبخال در زنان استفاده می شود زمانی که احساس سوزش در مهبل (واژن) وجود دارد.
 2. Hepar گوگرد: در درمان ترشح چرکی در غده اینگوینال مفید است.
 3. Lachesis: در شیوع بیماری تبخال تناسلی قبل از قاعدگی استفاده می شود.
 4. آپیس: برای درمان ادم اسکروتوم استفاده می شود.
 5. جنس Ranunculus: برای مشکلات عصبی به عنوان یک نتیجه از ظهور تبخال استفاده می شود.
 6. کرچک tiglium: در درمان تبخال تناسلی در مردان کمک می کند.
 7. Arsenicum bromatum: برای نشانه های غددی و تبخال استفاده می شود.
 8. Aconitum: زمانی که یک فرد در مراحل اولیه تبخال است و احساس سوزن سوزن شدن در منطقه آلوده دارد، استفاده میشود.
 9. Thuya: درمان قوی و موثر برای تبخال تناسلی، زگیل، بیماری های مقاربتی و… شناخته شده است.

اقدامات پیشگیرانه از تبخال

این اقدامات پیشگیرانه است که مطمئنا در اجتناب از حمله ویروس تبخال کمک خواهد کرد.

 • اجتناب از مقاربت جنسی و بوسیدن تا زمانی که زخم کاملا بهبود یابد.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب به حفظ سطح کم آبی بدن کمک میکند.
 • در اوایل دوران بارداری و دوران بارداری به طور منظم مراقبت صورت گیرد.
 • بهداشت فردی و شستن دستها، برای جلوگیری از عفونت باکتریایی موثراست.
 • استفاده از کاندوم لاتکس در طول مقاربت جنسی.
 • شرکت در کلاس های مدیریت استرس یا فعالیت هایی، مانند یوگا و مدیتیشن.
 • اجتناب از به اشتراک گذاری قاشق، لیوان، مسواک و محافظ دهان با فرد آلوده.
 • حفظ نظافت و خشکی در ناحیه تناسلی.
 • اجتناب از سیگار کشیدن
 • 7-8 ساعت خواب، روزانه.
 • رژیم غذایی مناسب، از جمله سبزیجات و میوه جات سالم، مانند سیب، کلم، چغندر، پاپایا، هویج، انبه و غیره
 • اجتناب از مصرف الکل، شکر و تنقلات.
 • اجتناب از مصرف زیاد شکلات، دانه ها، بادام زمینی و غلات و حبوبات به دلیل مقدار بالای آرژنین.
 • استفاده از زیرپوشهای مصنوعی، ابریشم، نایلون و… می تواند نشانه های عفونت در ناحیه تناسلی را بدتر کند، بنابراین استفاده از لباس های پنبه ای، که اجازه می دهد هوا در گردش باشد، همواره توصیه میشود.

ویروس هرپس سیمپلکس چیست؟

ویروس هرپس سیمپلکس
ویروس هرپس سیمپلکس

برخی از انواع ویروس‌ ها را می‌ توان مستقیماً به عفونت‌ های مقاربتی ربط داد و نوع بیماری جنسی دانست، ویروس هرپس سیمپلکس یکی از مهم ترین ویروس‌ هایی است که با ضایعات پوستی در سطح بدن نمایان می‌ گردد.

افراد مبتلا به این ویروس اگر چه نسبت به این عارضه بعدها ایمن خواهند شد اما تا زمانی که به این ویروس مبتلا هستند خطرات زیادی سلامت آنها را تهدید می‌ کند.

ویروس هرپس سیمپلکس بخش‌ های مختلف بدن را درگیر می‌ کند اما معمولاً در نواحی تناسلی و حتی دهان بیش از هر بخش دیگری قابل مشاهده است.

خطر ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس برای تمامی افراد در سنین مختلف وجود دارد و حتی کودکان بعد از تولد ممکن است این آلودگی را از مادر دریافت کرده و به این بیماری مبتلا خواهند شد.

اما معمولاً تمامی کسانی که با ضعف در سیستم ایمنی بدن مواجه هستند بیش از دیگران در معرض این آسیب قرار می‌ گیرند و حتی پس از ابتلا شرایط بهبود کمی نامساعد است و افراد با این شرایط این عارضه را در حد شدید تجربه خواهند کرد.

ویروس هرپس سیمپلکس تنوع مختلفی دارد و معمولاً به صورت تبخال و یا حتی آبله مرغان در سطح بدن نمایان میشود، برخی از افراد ویروس هرپس را به صورت دهانی تجربه می‌ کنند به گونه‌ ای که چند تبخال در بخش‌ های مختلف بدن ظاهر شده و متخصصان این نوع تبخال را کاملاً مسری‌ دانسته و در بین افراد شایع است و سرعت انتقال آن به دیگران بسیار بالا می‌ باشد.

اما زمانی که هرپس به صورت تبخال تناسلی ظاهر میشود برای افراد کمی دردسر آفرین خواهد شد و معمولاً علائم و نشانه‌ هایی دارد که در ادامه مطلب مهمترین آنها را برایتان بازگو خواهیم کرد تا با آگاهی بیشتر بتوانید از این عارضه پیشگیری کرده یا در صورت لزوم درمان را انجام دهید.

اما مهم است بدانید که راه‌ های انتقال ویروس هرپس سیمپلکس بسیار ساده است، این آلودگی ممکن است از طریق رابطه جنسی، هنگام زایمان از مادر به فرزند و حتی از تماس پوستی به فرد دیگر انتقال یابد.

ناگفته نماند که اگر ترشحات ناشی از تاول‌ ها و زخم‌ ها به بخش‌ های مختلف بدن یا دیگر افراد انتقال یابد ممکن است در سطح سالم پوست نیز تبخال ظاهر شود.

همواره باید بدانید که به طور قطعی درمانی برای ویروس هرپس سیمپلکس وجود ندارد اما متخصصان با روش‌ های مختلف می‌ توانند علائم این بیماری و زخم‌ ها و تاول‌ هایی که در سطح پوست ایجاد میشود را با روش‌ های مختلف بهبود ببخشند.

اما توجه کنید که گاهاً ویروس یا تبخال به صورت غیر فعال در بدن وجود دارد اما مواردی همچون سرماخوردگی، استرس‌ های شدید و حتی اگزما و شیمی درمانی از مواردی هستند که باعث فعال شدن این ویروس خاموش می‌ گردد.

همچنین کسانی که تغییرات هورمونی شدیدی را تجربه می‌ کنند یا در دوره قاعدگی هستند و کسانی که عفونت دستگاه تنفسی را پشت سر گذاشته‌ اند ممکن است در معرض ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس قرار بگیرد.

همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ایجاد سوختگی‌ های شدید در سطح پوست نیز باعث بروز این تاول‌ ها خواهد شد، اما اغلب کسانی که با ضعف شدید در سیستم ایمنی مواجه هستند و کسانی که با ویروس‌ هایی همچون اچ‌ آی‌ وی یا ایدز مواجه بوده‌ اند بیش از هر فرد دیگری در معرض ابتلا به هرپس خواهند بود.

گروه تحقیقاتی آزمایشگاه دکتر خسروشاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر

نمونه گیری و آزمایش در منزل

برای اطلاع از قیمت و نحوه نوبت اخذ نوبت با ما در واتساپ در ارتباط باشید