زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98 شماره تماس 02122654369 _ 02122654370

آدرس :

زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98

آزمایش کلیه

آزمایش عملکرد کلیه چیست؟ سلامت تمامی ارگان‌ های بدن ارتباط مستقیمی با عملکرد درست کلیه ها دارد و کوچکترین اختلال در فعالیت کلیه ها می تواند آسیب‌ ها و مشکلات زیادی را به همراه آورد. پزشکان سعی دارند تا فعالیت‌ کلیه ها را تحت نظر قرار داده تا متوجه شوند که میزان دفع و یا […]

آزمایش عملکرد کلیه چیست؟

سلامت تمامی ارگان‌ های بدن ارتباط مستقیمی با عملکرد درست کلیه ها دارد و کوچکترین اختلال در فعالیت کلیه ها می تواند آسیب‌ ها و مشکلات زیادی را به همراه آورد.

پزشکان سعی دارند تا فعالیت‌ کلیه ها را تحت نظر قرار داده تا متوجه شوند که میزان دفع و یا باز جذب مواد معدنی و سایر املاح از طریق کلیه ها تا چه حد انجام میشود.

لازم به ذکر است که کلیه ها ارتباط مستقیمی با سلامت عروق و ارگان‌ های اصلی دارد و البته مرحله آخر سیستم گوارشی مربوط به کلیه می باشد.

اگر هر گونه نارسایی کلیه اتفاق بیفتد قطعا فرد با بیماری‌ های زیادی مواجه خواهد شد.

پزشکان و متخصصان آزمایشات مختلفی را انجام داده تا از وضعیت و عملکرد کلیه‌ ها مطلع شوند.

اگر کلیه به درستی کار نکند قطعاً عوامل آسیب رسان از طریق ادرار قابل بررسی می باشد و متخصصان سعی دارند که در طی آزمایش کلیه، غلظت ادرار، رنگ و وضعیت تمامی املاحی که در آن موجود می باشد را اندازه گیری کنند.

زیرا به واسطه بررسی آزمایش کلیه بسیاری از آسیب‌ ها و مشکلات داخلی مشخص میشوند و پزشکان تا حد زیادی می‌ تواند از عوارض پیش آمده مطلع شوند.

چگونه بفهمیم کلیه بد کار می کند؟

چگونه بفهمیم کلیه بد کار می کند؟
چگونه بفهمیم کلیه بد کار می کند؟

هرگونه علائم و عوارض نامتعارف و یا درد در نواحی مختلف بدن نشان دهنده بروز مشکلات جدی در قسمت های مختلف می باشد و نباید ساده از کنار آنها عبور کنید.

چندین روش برای بررسی عملکرد کلیه وجود دارد و شما با توجه به علائم خاص متوجه خواهید شد که کلیه ها بد کار کرده و نیاز به بررسی دارند.

اگر احساس می کنید که مچ دست و پای شما و اطراف چشم دچار تورم شده باید بدانید که مایعات در بدن شما محبوس شده و دلیل آن عدم توانایی کلیه برای دفع نمک بوده و به دلیل دفع پروتئین اتفاق می‌ افتد.

دردهای ناگهانی در قسمت پهلو می تواند نشانه ای از عفونت ادراری باشد و گاها از علائم اولیه سنگ کلیه خواهد بود.

هرگونه تغییر ظاهری در ادرار می تواند نشانه ای از بد کار کردن کلیه ها باشد.

به عنوان مثال اگر کلیه با خونریزی، کیست و التهاب مواجه باشد ممکن است رنگ ادرار به قهوه یا قرمز شبیه شود.

نا گفته نماند که ضعف و خستگی های بسیار زیاد، گرفتگی ناگهانی عضلات، فشار خون بالا، نقرس و عفونت های مکرر دستگاه ادراری همگی از نشانه هایی هستند که به واسطه آنها به راحتی متوجه خواهید شد که کلیه ها عملکرد مناسبی ندارد.

البته بوی بد دهان، خارش و خشکی پوست و مشکل در خواب از دیگر نشانه هایی است که پزشک به واسطه آنها تشخیص می دهد که وضعیت کلیه ها مناسب نیست.

بر اساس تمامی عوامل ذکر شده می توانید متوجه شوید که کلیه ها بد کار می کنند و پزشک می تواند علت اصلی آنها را مشخص کند.

آزمایش های عملکرد کلیه چه چیزهایی را بررسی می کند؟

یکی از مهمترین سوالاتی که برای عموم افراد به وجود می‌ آید این است که در انجام آزمایش کلیه چه فاکتورهایی بررسی میشود و طی این فرآیند پزشک از چه بیماری هایی مطلع خواهد شد.

متخصصان و پزشکان با انجام آزمایش های تخصصی عملکرد کلیه را ارزیابی کرده و به طور دقیق سطح اوره نیتروژن خون را ارزیابی می‌ کنند.

البته وجود پروتئین در ادرار به طور دقیق بررسی میشود و هر گونه عفونت های ادراری طی این آزمایش مشخص خواهند شد.

همچنین متخصصان سطح کراتینین را بررسی کرده تا متوجه شوند که آیا کلیه ها کارکرده مناسبی دارند یا خیر.

پس از انجام آزمایش کلیه متخصصان بررسی خواهند کرد که آیا این عضو حیاتی با مشکلاتی مانند نارسایی کلیه مواجه می باشد یا خیر و هرگونه سنگ کلیه و حتی سرطان در این ارگان حیاتی بدن به واسطه آزمایشات مختلف بررسی و شناسایی خواهد شد.

متخصصان طی این آزمایش فرآیند کشت ادرار و آزمایش سدیم را ارزیابی می‌ کنند که هر کدام از آنها می توانند نشانه ای از بروز آسیب جدی برای سلامت افراد باشد.

لازم به ذکر است بدانید که با وجود آزمایشات تخصصی و حرفه‌ ای که امروزه انجام میشود پزشکان می‌ توانند با جزئیات کامل عملکرد کلیه را بررسی کنند و مقدار و حجم موادی که جذب یا دفع میشوند را از طریق کلیه ها مشخص خواهند کرد.

چه کسی باید آزمایش عملکرد کلیه بدهد؟

چه کسی باید آزمایش عملکرد کلیه بدهد؟
چه کسی باید آزمایش عملکرد کلیه بدهد؟

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین و کاربردی ترین روش هایی است که می توانید از سلامتی کلیه ها مطلع شوید آزمایش کلیه است.

اما سوال اینجاست که چه کسانی باید این آزمایش را به طور مرتب انجام دهند، اگر سابقه بیماری‌ های زمینه‌ ای در ناحیه کلیه را دارید شما باید همه ساله تحت نظر متخصصان به دفعات مشخص این آزمایش را انجام دهید.

از طرفی دیگر تمامی افرادی که دردهای نامتعارف را در ناحیه کلیه تجربه می‌ کنند بهتر است که برای بررسی دقیق و اطلاع از سلامت کلیه ها این آزمایش را انجام دهند.

اگر درد یا سوزش در هنگام تخلیه ادرار برای شما اتفاق می افتد و یا درد ناگهانی را در پهلوها احساس می‌ کنید بهتر است برای بررسی کلیه ها این آزمایشات تخصصی را انجام دهید.

انجام آزمایش کلیه و بررسی عملکرد آن به صورت سالانه برای تمامی افراد الزامی می‌ باشد.

اما در موارد خاص اگر درد و یا تورمی را در ناحیه کلیه ها احساس می‌ کنید و یا هنگام دفع ادرار سوزش و یا مشکلات جانبی را متحمل میشوید انجام این آزمایش کمک می‌ کند تا اگر عارضه ای سلامت شما را تهدید می‌ کند هر چه سریعتر از وجود آن مطلع شده و روش‌ های درمانی را در پیش بگیرید.

تمامی کسانی که به بیماری‌ های خاص مانند دفع پروتئین، نقرس، فشار خون و دیگر بیماری های مشابه مبتلا هستند باید به طور مکرر این آزمایش را در فواصل زمانی مشخص انجام دهند.

چه زمانی آزمایش کلیه تجویز میشود؟

چه زمانی آزمایش کلیه تجویز میشود؟
چه زمانی آزمایش کلیه تجویز میشود؟

آزمایش کلیه شامل آزمایش خون، آزمایش ادرار و انجام سونوگرافی است. میزان سطح اوره نیتروژن خون و سطح کراتینین از پارامتر های بررسی شده در آزمایش خون کلیه است‌‌ و جهت بررسی عملکرد کلیه صورت می گیرد.

برای مشخص کردن اینکه آیا کلیه به طور طبیعی کار می کند و از سلامت کافی برخوردار است این آزمایش صورت گرفته و اینکه مواد زائد موجود در بدن با چه سرعتی از بدن فرد خارج میشوند تنها به وسیله ی این آزمایشات مشخص می گردد.

زمانی که فرد دارای دیابت و یا فشار خون بالا بوده و یا دارای علائم وجود مشکل در کلیه باشد این آزمایشات برایش تجویز می گردد. از جمله علائم احتمالی وجود مشکل در کلیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دفع کردن خون همراه با ادرار
 • دفع ادرار همراه با درد
 • داشتن تکرر ادرار
 • کم شدن‌ مقدار ادرار فرد

آزمایش سنگ کلیه چیست؟

از جمله روش های تشخیص بیماری است که با انجام دادن آنها می توان وجود سنگ کلیه را تشخیص داد و در جهت درمان آن اقدام کرد. در ابتدا پزشک برای فرد انجام آزمایش خون و ادرار را تجویز می کند تا چنان چه چیزی غیرعادی در نتایج آنها مشاهده کرد بررسی های بیشتر را برای بیمار انجام دهد.

انجام آزمایش خون و ادرار یکی از راه های  تشخیص سنگ کلیه می باشد. با انجام آزمایش خون عملکرد کلیه مورد بررسی قرار می گیرد و میزان کلسیم و یا اسید اوریک موجود در خون مشخص میشود و از طریق انجام دادن آزمایش ادرار میزان مواد معدنی سنگین و سنگ ساز که از طریق ادرار دفع می گردد تعیین میشود. همچنین با بررسی ادرار فرد، خون و عفونت موجود در ادرار هم مشخص می گردد. گاهی از فرد برای انجام آزمایش ادرار ۲۴ ساعته می خواهند تا هر آنچه فرد در طول روز ادرار کرده تحت بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

آزمایش نارسائی کلیه

آزمایش نارسائی کلیه
آزمایش نارسائی کلیه

برای بررسی عملکرد کلیه علاوه بر انجام آزمایش پروتئین و آلبومین ادرار می توان میزان سیستاتین C موجود در خون را هم  اندازه گیری کرده و به وسیله ی آن راندمان فیلتراسیون کلیه را مورد بررسی قرار داد. نتیجه ی این آزمایش به سن فرد، جنسیت آن و حجم ماهیچه ی کلیه ی وی هیچ گونه وابستگی ای ندارد و به وسیله ی آن شروع آسیب های کلیه مشخص می گردد و فرد می تواند جهت درمان اقدام کند‌. امکان دارد فرد دارای اوره و کراتینین نرمال باشد ولی کلیه هایش در حال آسیب باشد که با انجام این آزمایش مشخص می گردد.

اگر غلظت کراتینین بالا رفته باشد نشانه ی عملکرد ناتوان کلیه می باشد و بهترین روش برای ارزیابی عملکرد کلیه  در این شرایط انجام آزمایش سیستاتین C است.

البته این را هم باید بگوییم که کیت های این آزمایش بسیار گران بوده و از این جهت بهترین روش تشخیص، اندازه گیری میزان فیلتراسیون گلومرولی کلیه است و هرچه سطح آلبومین دفع شده بیشتر باشد نشانه ی شروع شدن آسیب به کلیه می باشد و با توجه به آن سطح آسیب کلیه را مشخص می کنند.

شرایط لازم برای انجام آزمایش کلیه

انجام دادن این آزمایش نیاز به آمادگی های خاصی ندارد فقط بعضی از آنها نیاز به داشتن شرایطی خاص دارد. به عنوان نمونه در انجام آزمایش ادرار ۲۴ ساعته فرد باید ادرار خود را طی ۲۴ ساعت جمع آوری کند و بعد به آزمایشگاه تحویل دهد، برای چنین آزمایش هایی هر گونه شرایطی که لازم باشد آزمایشگاه با فرد در میان می گذارد.

انجام آزمایشات کلیه نیاز به ناشتا بودن فرد ندارد و حتی می توانید نمونه گیری را در منزل نیز انجام دهید.

انواع آزمایش های عملکرد کلیه

بررسی سلامت کلیه‌ ها کمک می‌ کند تا اگر آسیب یا عوارضی سلامت کلیه را تهدید می‌ کند هر چه سریعتر از حضور آنها مطلع شده و این اعضای حیاتی و کاربردی را از خطرات جدی محفوظ بدارند.

اما باید بدانید که دو نوع آزمایش برای بررسی عملکرد کلیه انجام میشود، آزمایش اول تست ادرار است و آزمایش دوم نمونه برداری خون می باشد.

پزشکان و متخصصان از طریق آزمایش ادرار چندین فاکتور کاربردی را بررسی کرده تا متوجه شوند که آیا بیماری خاصی در کلیه ها وجود دارد یا خیر.

در آزمایش خون متخصصان سعی دارند که با بررسی فاکتورهای جزئی‌ تر و موجود در خون بتوانند از وضعیت کلیه ها مطلع شوند.

به طور کلی متخصصان از طریق آزمایش ادرار می توانند میزان سدیم و پروتئینی که از طریق کلیه‌ ها دفع میشود را بررسی نمایند و از طریق آزمایش خون کراتینین نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

کراتینین نوعی پروتئین است که شامل مواد زائد بافت عضلانی می باشد و اگر کلیه ها آسیب دیده باشند مقدار کراتینین در خون بسیار زیاد بوده و در بدن باقی می ماند و این امر نشان می‌ دهد که کلیه ها به درستی فعالیت خود را انجام نخواهند داد.

پزشکان بر اساس جنسیت و وضعیت افراد انواع آزمایشات را برای آنها در نظر گرفته تا بتوانند سلامت این اعضای حیاتی را دقیق‌ تر بررسی کنند.

انواع آزمایش های عملکرد کلیه

بررسی سلامت کلیه‌ ها کمک می‌ کند تا اگر آسیب یا عوارضی سلامت کلیه را تهدید می‌ کند هر چه سریعتر از حضور آنها مطلع شده و این اعضای حیاتی و کاربردی را از خطرات جدی محفوظ بدارند.

اما باید بدانید که دو نوع آزمایش برای بررسی عملکرد کلیه انجام میشود، آزمایش اول تست ادرار است و آزمایش دوم نمونه برداری خون می باشد.

پزشکان و متخصصان از طریق آزمایش ادرار چندین فاکتور کاربردی را بررسی کرده تا متوجه شوند که آیا بیماری خاصی در کلیه ها وجود دارد یا خیر.

در آزمایش خون متخصصان سعی دارند که با بررسی فاکتورهای جزئی‌ تر و موجود در خون بتوانند از وضعیت کلیه ها مطلع شوند.

به طور کلی متخصصان از طریق آزمایش ادرار می توانند میزان سدیم و پروتئینی که از طریق کلیه‌ ها دفع میشود را بررسی نمایند و از طریق آزمایش خون کراتینین نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

کراتینین نوعی پروتئین است که شامل مواد زائد بافت عضلانی می باشد و اگر کلیه ها آسیب دیده باشند مقدار کراتینین در خون بسیار زیاد بوده و در بدن باقی می ماند و این امر نشان می‌ دهد که کلیه ها به درستی فعالیت خود را انجام نخواهند داد.

پزشکان بر اساس جنسیت و وضعیت افراد انواع آزمایشات را برای آنها در نظر گرفته تا بتوانند سلامت این اعضای حیاتی را دقیق‌ تر بررسی کنند.

تست های خون

شاید برایتان جالب باشد بدانید که خون ارتباط مستقیمی با سلامت کلیه داشته و نمونه برداری از خون می ‌تواند عملکرد کلیه ها را به طور واضح مشخص نماید.

به طور مستقیم یک سرخرگ از قلب وارد کلیه میشود و به همین دلیل است که تمامی مایعات و مواد موجود در کلیه به راحتی وارد جریان خون شده و با این نمونه برداری پزشک از وضعیت و عملکرد کلیه مطلع خواهد شد.

به طور کلی در هر ۲۴ ساعت کلیه ها حدود ۲۰۰ لیتر از انواع مایعات را وارد جریان خون می کنند.

به همین دلیل است که تست خون یکی از روش های کاربردی برای بررسی عملکرد کلیه می باشد که پزشکان می توانند به واسطه این نمونه برداری مقدار املاح و مواد موجود و ویتامین ها و هرگونه مواد خاص را در کلیه ها بررسی نمایید.

با استفاده از آزمایش خون می‌ توانید مقدار کراتینین کلیه را بررسی کرده و هرگونه عارضه مانند دفع پروتئین را به سرعت متوجه خواهید شد.

اگر شخصی با تکرر ادرار و یا تورم در ناحیه دست ها و پاها مواجه باشد متخصصان به عملکرد کلیه مشکوک شده و برای بررسی های دقیق تست خون را نیز انجام می دهند تا بتوانند با اندازه گیری اوره یا نیتروژن بدن و مقدار کراتینین بررسی کنند که به علت عارضه چیست.

کراتینین خون

کراتینین خون
کراتینین خون

همواره لازم است بدانید که کراتین یک نوع پروتئین است که در فرایند سوخت و ساز ماهیچه ها و عضلات بدن به کار گرفته میشود.

از آنجا که کلیه ها مسئول تصفیه خون هستند وظیفه دارند که کراتینین را از خون جذب کرده و وارد جریان ادرار کنند و باید هرچه سریعتر کراتینین اضافه از خون افراد دفع شود.

اما گاها کلیه ها با وجود مشکلات و عدم کارکرد درستی که دارند نمی توانند سطح کراتینین خون را با تعادل همراه سازند و ممکن است حجم بیشتری از کراتینین در خون باقی بماند.

اگر کراتین در خون باقی بماند مشکلات زیادی را برای سلامتی به همراه داشته و می‌ تواند آسیب‌ های مختلف را نیز به وجود آورد.

متخصصان در موارد خاص مانند موقعی که فرد به فشار خون بالا مبتلا میشود آزمایش کراتینین را تجویز می‌ کنند.

همچنین اگر فرد به طور مداوم خسته باشد و دچار بی‌اشتهایی، استفراغ یا کاهش میزان ادرار شود ممکن است کراتینین در سطح بالایی در خون وجود داشته باشد.

وقتی این مایع در سطح خون بسیار زیاد است ممکن است سبب ایجاد نارسایی کلیه شده و عاملی برای افزایش باکتری های کلیه خواهد شد، هرچند که اختلالات زیادی را در ناحیه پروستات به وجود می آورد.

از طرف دیگر پایین بودن سطح کراتینین در خون نشان دهنده کاهش وزن شدید، کم بودن حجم عضلات و یا بارداری می باشد، در هر صورت کراتینین باید در حجم تعادلی در خون وجود داشته باشد تا فرد از سایر آسیب ها در امان بماند.

نسبت کراتینین یا بی یو ان چیست؟

همانطور که می‌ دانید کلیه ها نقش بسیار مهمی در تصفیه خون داشته و بخش عمده‌ ای از سلامت بدن به آنها بستگی دارد.

اما باید بدانید که در طی آزمایشاتی که جهت بررسی کلیه انجام میشود نسبت کراتینین و نیتروژن اوره خون به طور دقیق بررسی می گردد.

به طور معمول نیتروژن اوره از متابولیسم پروتئین در کبد به وجود می‌ آید که کلیه ها مسئول فیلتر کردن اوره هستند و باید آن را از طریق ادرار از بدن خارج کنند.

اما اگر میزان کراتینین و اوره در بدن بسیار زیاد باشد نشان دهنده این است که کلیه ها وظیفه خود را به درستی انجام نداده و نهایتاً سبب بروز مشکلات زیادی خواهد شد.

اگر اوره در بدن افزایش پیدا کند سبب ایجاد خونریزی در دستگاه گوارشی شده و می‌ تواند نارسایی های قلبی و هرگونه آسیب های شدید به کلیه را نیز به همراه آورد.

در آزمایشات که انجام می دهید به نسبت کراتینین و نیتروژن اوره خون توجه ویژه داشته باشید هرچند که پزشکان با بررسی این دو فاکتور از عملکرد کلیه مطلع خواهند شد.

اما به طور معمول مقداری نیتروژن اوره در خون وجود دارد زیرا کبد به طور پیوسته در حال تولید نیتروژن می باشد.

مقدار نیتروژنی که به طور معمول در خون وجود دارد باید در حد کاملا متعادل باشد و افزایش ناگهانی و یا کاهش شدید آن نشان دهنده نوعی اختلال در کلیه ها خواهد بود.

تست نرخ فیلتراسیون گلومرولی جی اف آر

زمانی که آزمایشات مربوط به کلیه انجام میشود یک معیار اندازه گیری با نام نرخ فیلتراسیون گلومرولی وجود دارد که پزشکان می توانند میزان خونی که در کلیه ها در هر دقیقه در حال عبور می باشد را اندازه گیری کنند.

با توجه به وضعیت نامناسب کلیه ها قطعاً میزان جریان خون با نوسان مواجه میشود و پایین یا بالا بودن بیش از حد آن می‌ تواند نشان دهنده عوارض جدی در کلیه ها باشد.

اگر کلیه ها به درستی کار نکنند مقدار سمومی که در خون باقی می ماند نیز افزایش پیدا می‌ کند و می‌ تواند عاملی برای بروز بیماری‌ های شدید باشد.

به همین دلیل پس از انجام آزمایش کلیه متخصصان میزان نرخ فیلتراسیون را بررسی کرده تا متوجه وضعیت کلیه ها شوند.

جهت بررسی نرخ فیلتراسیون گلومرولی مستقیماً عددی برای بررسی و نتیجه گیری وجود ندارد و متخصصان مجبور میشوند که نتایج تست کراتینین و کلیرانس کراتینین را بررسی کرده و با محاسبه چندین فرمول و بررسی وضعیت جسمانی و سن افراد و نوع جنسیتی که دارند می توانند نرخ فیلتراسیون را نیز محاسبه نمایند.

کلیه ها در طول روز چندین بار تمام حجم خون بدن را فیلتر کرده و به همین دلیل است که نقش مهمی در سلامت افراد دارند.

تست ادرار

همانطور که می‌ دانید کلیه ها مواد زائد موجود در بدن و خون را به واسطه ادرار از بدن خارج می کنند.

اما این فرآیند زمانی امکان پذیر است که کلیه های عملکردی درست و بدون نقصی داشته باشند و اگر آسیبی متوجه آنها باشد پزشکان انجام آزمایش ادرار و روش کاربردی را برای بررسی عملکرد کلیه ها در پیش خواهند گرفت.

آزمایش ادرار یکی از روش های مطمئن برای بررسی کلیه ها می باشد و هرگونه مواد اضافه و غیر طبیعی که در ادرار وجود داشته باشد نشان دهنده عملکرد درست یا نادرست کلیه ها خواهد بود.

آزمایش ادرار روشی کاربردی برای بررسی جزئیات کلیه است و متخصصان با توجه به این نوع آزمایش می توانند بخش عمده‌ ای از آسیب‌ های جسمانی را مشخص کرده و روش‌ های درمانی را آغاز می‌ کنند.

در آزمایش ادرار چندین فاکتور به طور دقیق بررسی میشود.

متخصصان میزان پروتئین موجود در ادرار را ارزیابی کرده و تست میکروآلبومینوری هم از طریق آزمایش ادرار انجام می پذیرد.

معمولاً افرادی که با بیماری‌ های زمینه‌ ای مانند فشار خون و دیابت مبتلا هستند باید این آزمایش را به طور دقیق انجام دهند هرچند که از طریق آزمایش ادرار میزان آلبومین و کراتینین نیز بررسی می گردد.

آنالیز ادرار

آنالیز ادرار
آنالیز ادرار

یکی از مهمترین آزمایشاتی که در سراسر دنیا برای بررسی وضعیت جسمانی افراد انجام میشود آزمایش ادرار است و پزشک می تواند به واسطه این تست کاربردی از بیماری‌ های خاصی مانند دیابت، مشکلات کلیوی، آسیب های کبدی و هرگونه عفونت در مجاری ادراری مطلع شود.

کلیه ها ارتباط مستقیمی با ادرار دارند و اگر پزشک بخواهید عملکرد کلیه‌ ها را بررسی کند قطعا آزمایش ادرار را برای شما در نظر خواهد گرفت.

اگر در ناحیه شکم احساس درد دارید یا خون در ادرار دیده میشود و یا سوزش و احساس ناخوشایند را هنگام دفع ادرار تجربه می کنید باید بدانید که نقص در عملکرد کلیه ها وجود دارد و متخصصان با انجام آزمایش ادرار و آنالیز نتیجه به دست آمده می‌ توانند از وضعیت جسمانی شما مطلع شوند.

آزمایش ادرار به دلیل داشتن مقادیر زیادی از املاح و مواد موجود در بدن بهترین شیوه برای بررسی جزئیات داخلی می باشد و به واسطه آن حجم قابل توجهی از آسیب ها و عفونت‌ ها و بیماری‌ های کلیوی، سرطان مثانه و بیماری های خونی مشخص خواهد شد.

در طی انجام آزمایش ادرار بسیاری از فاکتور ها مانند پروتئین، اوره و دیگر مواد موجود در بدن بررسی شده و تمامی این فاکتور ها نشان دهنده سلامت سایر ارگان های حیاتی می باشد.

متخصصان با استفاده از انجام آزمایش ادرار می توانند بیماری های قلبی، فشار خون، کم خونی، دیابت و سایر مشکلات دیگر را مشخص نمایند.

تست های پروتئین ادرار و نسبت آلبومین به کراتینین

طبق نظر متخصصان و پزشکان وجود مقدار مشخصی پروتئین در بدن برای حفظ سلامت و رشد ماهیچه ها و عضلات حیاتی و مهم می باشد.

اما اگر به واسطه انجام آزمایش ادرار پزشک متوجه شود که فرد دچار دفع پروتئین است نشان دهنده عارضه ای جدی و عملکرد نادرست کلیه ها خواهد بود.

مقدار پروتئین دفع شده در آزمایش ادرار نشان دهنده عوارض جدی بوده و باید هر چه سریعتر این فرایند کنترل و درمان شود.

پس از انجام آزمایش ادرار و دریافت نتیجه آن متوجه خواهید شد که نسبتی خاص بین آلبومین و کراتینین برقرار می باشد و افزایش و کاهش هر کدام از آنها نشان دهنده آسیبی جدی خواهد بود.

یکی از مهمترین نتایجی که پس از انجام تست ادرار حاصل میشود نسبت آلبومین به کراتینین است و به واسطه آن دیابت نوع دوم تشخیص داده میشود و حتی اگر فرد در معرض فشار خون بالا قرار بگیرد.

این تست به صورت تخصصی انجام شده تا پزشک از وضعیت و عملکرد کلیه ها مطلع شود.

تست ادرار ۲۴ ساعته

زمانی که پزشک نسبت به عملکرد درست و دقیق کلیه ها اطمینان ندارد انجام یک آزمایش تخصصی را تحت عنوان تست ادرار ۲۴ ساعته برای شما در نظر می گیرد تا بتواند در شرایط متفاوت نمونه ادرار را بررسی کرده تا از حضور آسیب‌ ها و مشکلات احتمالی مطلع شود.

در فرایند تست ادرار ۲۴ ساعته چند ظرف نمونه به شما داده میشود تا بتوانید در طی روز مقداری از ادرار خود را جمع آوری کنید.

بهتر است که نمونه جمع آوری شده را تا رساندن به آزمایشگاه در محیط خنک و یخچال نگهداری کنید و البته این مسئله بسیار مهم است که باید زمان جمع آوری ادرار حتما بر روی ظرف آن درج شود.

پزشکان پس از دریافت نمونه ادرار فاکتورهای مختلف و البته مهم موجود در ادرار را بررسی کرده تا متوجه شوند که عملکرد کلیه ها در طول روز و پس از مصرف هر نوع مواد غذایی چگونه می باشد.

این تست روشی بسیار دقیق و کاربردی می باشد هرچند که ممکن است برای فرد انجام آن کمی سخت و دشوار باشد.

با این حال بهتر است در صورت تجویز تست ادرار ۲۴ ساعته حتماً طبق نظر و گفته پزشکان این ازمایش را با جزئیات کامل انجام داده تا از عملکرد کلیه ها مطلع شوید.

الکترولیت ها

بسیاری از فرآیندهای عضلانی و عصبی بدن به واسطه حضور الکترولیت ها انجام میشود و پزشکان معتقدند که با وجود الکترولیت است که بار الکتریکی مثبت و منفی در سراسر بدن در جریان خواهد بود.

الکترولیت‌ ها نوعی فرایند برای حفظ تعادل پایه اسید بدن می باشد و بر عملکرد درست اعصاب و ماهیچه ها نقش بسیار مهمی دارد.

اما مسئله این است که الکترولیت ها نیز به کلیه راه پیدا کرده و روش قطعی و کاربردی برای بررسی این فاکتورهای حیاتی آزمایشاتی است که برای بررسی کلیه انجام میشود.

عملکرد کلیه به واسطه آزمایش خون و آزمایش ادرار مورد ارزیابی قرار می گیرد و البته هر گونه اختلال الکترولیکی به واسطه این آزمایشات ساده مشخص خواهد شد.

با این حال باید بدانید که اگر تعادل الکترولیتی بدن به هم میخورد ضربان قلب دچار بی‌نظمی شده و ریتم ناخوشایندی را در پی خواهد گرفت، که قطعاً به دنبال آن عوارض جدی و بیماری های خطرناک اتفاق می‌افتد.

متخصصان به تعادل الکترولیتی اهمیت بسیار زیادی داده و معتقدند که این اختلالات باید هرچه سریعتر درمان شود.

پس باید بدانید که راه بررسی وضعیت الکترولیت‌ ها انجام آزمایش ادرار و یا تست خون است که از طریق بررسی عملکرد کلیه وضعیت الکترولیت ها نیز مشخص می گردد.

مواد معدنی

یکی از روش های مهم برای بررسی مقدار مواد معدنی در خون انجام آزمایشاتی است که برای بررسی عملکرد کلیه انجام می‌ پذیرد.

دو آزمایش ساده مانند نمونه گیری خون و ادرار روش قطعی و کم خطا برای بررسی عملکرد کلیه خواهد بود که به واسطه آن مقدار املاح و مواد معدنی موجود در خون بررسی می گردد.

تمامی مواد و املاح اضافه وارد کلیه شده تا به واسطه ادرار حجم مازاد آنها دفع شود، پزشکان و متخصصان با بررسی نتایج آزمایش متوجه خواهند شد که اگر مواد معدنی از طریق ادرار دفع میشود حجم نرمالی داشته یا خیر.

تشخیص خواهند داد که این مواد تا چه حد از بدن خارج میشوند.

به عنوان مثال انواع مواد معدنی، پروتئین، پتاسیم، کلسیم، آهن و تمامی مواد موجود در ادرار ارزیابی میشوند تا پزشکان متوجه شوند که این دفع مواد بصورت طبیعی انجام میشود و یا دفع نامناسب آنها سبب ایجاد خطر جدی برای سلامتی خواهد بود.

باید بدانید که مواد معدنی نقش بسیار مهمی در سلامت و عملکرد بدن دارد و اگر در حد نرمال در بدن وجود نداشته باشد سبب ایجاد آسیب ها و مشکلات جسمانی فراوان شده و عملکرد سایر ارگان های حیاتی به طور جدی به خطر می‌ افتد.

منبع انرژی

تامین انرژی بدن یکی از مهمترین فعالیت هایی است در طول روز به واسطه ارگان‌ های حیاتی انجام میشود.

همانطور که می دانید گلوکز می‌ تواند بخش عمده ای از نیاز بدن را تامین کرده و در صورت مصرف مواد قندی انرژی بدن افزایش پیدا می‌ کند.

اما لازم است بدانید که در صورت بروز بیماری دیابت و مصرف بی‌ رویه قند قطعا اثرات مستقیم و البته کاملا منفی آن بر سطح کلیه ها اعمال میشود.

همانطور که می‌ دانید دیابت عاملی برای ابتلا به بیماری‌ های کلیوی به ویژه نارسایی کلیه می باشد، زیرا اگر کلیه ها نتوانند خون را به درستی تصفیه کنند قطعاً سایر اندام های حیاتی با مشکل مواجه شده و اختلالات زیادی در عملکرد گلومرول ها ایجاد میشود.

اگر فردی به بیماری کلیوی مبتلا شود تعادل پروتئینی در بدن به هم خورده می تواند منشاء بسیاری از آسیب ها و بیماری های جسمانی باشد.

باید بدانید که کلیه ها ارتباط مستقیمی با منبع انرژی بدن دارند و اگر شما بتوانید انرژی مورد نیاز روزانه بدن را از موادی تامین کنید که با سلامت شما همخوانی دارد هرگز اعضای حیاتی و حساس مانند کلیه ها تحت فشار قرار نگرفته و بیماری های جانبی را تجربه نخواهید کرد.

مقادیر عددی گزارش شده در آزمایش عملکرد کلیه

پس از انجام آزمایش عملکرد کلیه چندین عدد در ستونی مشخص به عنوان نتیجه آزمایش اعلام خواهد شد.

اما باید بدانید که مراحل بیماری های کلیوی از ۱ تا ۵ برای شما در نظر گرفته میشود و متخصصان بر اساس اعداد اعلام شده شدت عارضه را به شما اعلام خواهند کرد.

اگر عدد جی اف آر و یا بیماری مزمن کلیوی بیش از ۹۰ باشد نشان دهنده بروز عوامل خطر آفرین برای سلامت کلیه می باشد.

اما اگر این عدد ۹۰ و یا کمی بالاتر باشد نشان می‌ دهد که آسیب کلیه اتفاق افتاده و در حد بسیار محدود می‌ باشد.

اگر اعداد بین ۸۹ تا ۶۰ نشان داده شود به معنی آن است که آسیب‌ های محدودی در عملکرد کلیه اتفاق افتاد و نیاز به رسیدگی دارد.

اعداد بین ۵۹ و ۴۵ کاهش خفیف تا متوسط در عملکرد کلیه را به همراه داشته و اعداد ۴۴ تا ۳۰ نشان دهنده کاهش شدید عملکرد کلیه می باشد.

از طرف دیگر اگر عدد ۲۹ تا ۱۵ در نظر گرفته شود نشان دهنده این است که کلیه به هیچ عنوان وضعیت و کارکرد درستی ندارد و اعداد کمتر از ۱۵ به طور قطعی نارسایی کلیوی را نشان می دهد.

تست های تصویربرداری

امروزه پزشکان و متخصصان برای آنکه بتوانند تشخیص قطعی خود را به افراد و مراجعین اعلام کنند، در کنار آزمایشات مختلف از نمونه برداری استفاده کرده تا از طریق تصویربرداری عضو مورد نظر را نیز دقیق تر مشاهده نمایند.

روش های مختلفی برای تصویربرداری کلیه وجود دارد که از کاربردی ترین آنها می‌ توان به رادیوگرافی اشاره کرد، این فرایند روشی ساده و کم خطر است و پزشک می‌ تواند بخش های مختلف کلیه را به صورت دقیق بررسی نماید.

البته در کنار رادیوگرافی فعالیت‌ های دیگر مانند سونوگرافی و یا سی تی اسکن نیز انجام میشود که هر کدام از آنها مزایا و معایبی خواهند داشت.

بر اساس شدت و نوع عارضه پزشکان انواع تصویربرداری را برای شما تجویز می کنند تا بتوانند با این شیوه های دقیق، راحت تر عملکرد و سلامت کلیه را بررسی کنند و عوارض و آسیب های داخلی با این روش ها سریع تر نمایان میشود.

تست های تصویربرداری در کنار انواع آزمایشات ادرار و خون سبب شده تا انواع آسیب های مربوط به کلیه به طور دقیق و با جزئیات کامل نمایان شود.

بیوپسی کلیه

بیوپسی کلیه
بیوپسی کلیه

یکی از روش های مهم که پزشک می‌ تواند به واسطه آن دقیق‌ تر وضعیت کلیه را بررسی کند، بیوپسی می باشد.

اگر متخصصان نتوانند به نتیجه آزمایش و عکسبرداری اکتفا کنند فرایند بیوپسی یا نمونه برداری از کلیه را به انجام می‌ رسانند.

روش‌ های مختلفی برای نمونه برداری کلیه وجود دارد اما باید بدانید که اگر پزشک مشکلات مختلف و البته شدید مانند وجود تومورهای مشکوک را در کلیه تشخیص دهد سعی دارد تا با نمونه برداری از این عضو حیاتی تشخیص دهد که عارضه از چه نوع بوده و آیا قابل کنترل و درمان می باشد یا خیر.

قیمت آزمایش عملکرد کلیه

زمانی که پزشکان انجام آزمایش عملکرد کلیه را برای عموم افراد در نظر می گیرند.

میزان هزینه‌ های پرداختی یکی از بزرگترین مسائل پیش روی افراد است.

باید بدانید که این آزمایش به دلیل درمانی بودن قیمت مناسب و بهای مصوبی دارد اما اگر شما بخواهید بخش های مختلف بدن را به صورت جزئی و تکی بررسی کنید.

هزینه آزمایش برای شما افزایش می‌ یابد و بهتر است که برای انجام آزمایش عملکرد کلیه چندین فاکتور را به صورت همزمان بررسی کنید تا هزینه ها برای شما معقول و مناسب تمام شود.

اگر از خدمات بیمه استفاده کنید و آزمایش خود را در مراکز دولتی به انجام برسانید، قطعا هزینه ها برای شما کاهش چشمگیری داشته و در عین حال می‌ توانید آزمایشی کاربردی، معتبر و بدون خطا را نیز انجام دهید.

15 پاسخ

  1. اما با برخی روش‌های خانگی نیز می‌توان سطح کراتین خون را کاهش داد.
   مکمل‌های حاوی کراتین مصرف نکنید.
   مصرف پروتئین را کاهش دهید.
   فیبر بیشتری مصرف کنید.
   در مورد مقدار مایعات مصرفی روزانه با پزشک خود مشورت کنید.
   مصرف نمک را کاهش دهید.
   از مصرف بیش از حد داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی خودداری کنید.
   سیگار را ترک کنید.

  2. مکمل‌های حاوی کراتین مصرف نکنید.
   مصرف پروتئین را کاهش دهید.
   فیبر بیشتری مصرف کنید.
   در مورد مقدار مایعات مصرفی روزانه با پزشک خود مشورت کنید.
   مصرف نمک را کاهش دهید.
   از مصرف بیش از حد داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی خودداری کنید.
   سیگار را ترک کنید.
   مصرف الکل را به حداقل برسانید

  1. اما با برخی روش‌های خانگی نیز می‌توان سطح کراتین خون را کاهش داد.
   مکمل‌های حاوی کراتین مصرف نکنید.
   مصرف پروتئین را کاهش دهید.
   فیبر بیشتری مصرف کنید.
   در مورد مقدار مایعات مصرفی روزانه با پزشک خود مشورت کنید.
   مصرف نمک را کاهش دهید.
   از مصرف بیش از حد داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی خودداری کنید.
   سیگار را ترک کنید.

  1. سطح کراتینین بالای 1.2 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl) برای مردان و 1.0 میلی گرم در دسی لیتر برای زنان بالا در نظر گرفته می شود. با این حال، فرد نباید از نتیجه سطح کراتینین خود نگران شود. این آزمایش به تنهایی همیشه تصویر کاملی از سلامت کلیه فرد ارائه نمی دهد.

  1. این بستگی به نوع داروها و دستورات پزشک شما دارد. درصورتی که داروی خاصی را مصرف می‌کنید، پیش از آزمایش به پزشک خود مراجعه کرده و از وی در مورد قطع یا ادامه مصرف داروها بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر