آلرژی نسبت به سگ

برای فردی که به سگ آلرژی دارد، زندگی در کشوری که مردمش به سگ علاقه دارند کار آسانی نیست. تقریبا 47-37 درصد ازخانوارهای آمریکایی یک سگ دارند. موی سگ می­تواند در همه جا پیدا شود، از جمله مکان­هایی که سگ­ها هرگز نبوده­اند. طبق گزارشات موسسه ملی بهداشت آمریکا، سطوح قابل تشخیص موی حیوان خانگی در […]

برای فردی که به سگ آلرژی دارد، زندگی در کشوری که مردمش به سگ علاقه دارند کار آسانی نیست. تقریبا 47-37 درصد ازخانوارهای آمریکایی یک سگ دارند. موی سگ می­تواند در همه جا پیدا شود، از جمله مکان­هایی که سگ­ها هرگز نبوده­اند. طبق گزارشات موسسه ملی بهداشت آمریکا، سطوح قابل تشخیص موی حیوان خانگی در هر خانه در ایالات متحده وجود دارد.

بنابراین، چگونه می­توانید در صورت وجود آلرژی با یک حیوان که به عنوان بهترین دوست انسان شناخته شده است، زندگی کنید؟ در این مقاله خلاصه­ای از علل آلرژی نسبت به سگ را به همراه نکاتی در مورد کاهش مواجهه با آن و درمان­های رایج آلرژی آورده شده است.

علائم آلرژی نسبت به سگ

علائم آلرژی به سگ معمولا شبیه دیگر آلرژی­ها بوده و عبارت است از:

•  سرفه و خس خس سینه
•  قرمزی و خارش چشم
• آبریزش، خارش، گرفتگی بینی
•  عطسه
برخی از افراد مبتلا به آلرژی نسبت به سگ همچنین واکنش­های پوستی نیزنشان می­دهند. به عنوان مثال، وقتی سگ آنها را لیس بزند، پوست آنها ممکن است جوش یا تاول بزند. سایر افراد مبتلا به آلرژی شدید ممکن است روی صورت یا قفسه سینه خود کهیر بزنند. افراد مبتلا به آسم و همچنین آلرژی­های حیوانی می­توانند علائم جدی و خاصی را بروز دهند.

دلایل آلرژی به سگ

ممکن است شنیده باشید که بعضی از نژادهای سگ باعث ایجاد نشانه­های آلرژی می­شوند در حالی که سایر نژادها اینطور نیستند و یا سگ­های مو کوتاه نسبت به سگ­های مو بلند به نسبت کمتری بیماری ایجاد می­کنند. اما در کل، متخصصان می­گویند اینطور نیست و در حقیقت، دو سگ از یک نژاد هرکدام می­تواند سطوح بسیار متفاوتی از مواد آلرژی­زا را ایجاد کنند.

مشکل واقعی مو و یا کرک سگ نیست. در اصل، مردم معمولا به پوسته پوسته شدن پوست مرده و همچنین بزاق و ادرار حیوان آلرژی دارند. بنابراین، بدون توجه به بلندی یا کوتاهی مو، هر سگی ممکن است به طور بالقوه باعث ایجاد واکنش آلرژیک شود.

ممکن است تعجب کنید که چرا مو و کرک سگ چنین تاثیری بر شما دارد. افراد مبتلا به آلرژی دارای سیستم ایمنی بیش از حد حساس هستند. بدن آنها بیش از حد به مواد بی ضرر -مانند مو و کرک سگ- واکنش نشان داده و آنها را هم چون باکتری و یا ویروس تلقی نموده وبه آن حمله می­کند. عطسه و آبریزش چشم فقط عوارض جانبی هستند که بدن برای از بین بردن یا حذف آلرژن از خود نشان می­دهد.

آزمایشات آلرژی نسبت به سگ

اگر شما به سگ آلرژی داشته باشید پزشک می­تواند با یک آزمایش پوست یا خون ایمونوگلوبولین E اختصاصی ضد ماده آلرژن را شناسایی کند. حتی اگر شما کاملا مطمئن هستید که آلرژی دارید، آزمایش همیشه یک ایده خوب است. بعضی از افرادی تصور می­کنند که نسبت به سگ آلرژی دارند، در حالی که ممکن است اینگونه نباشد و فقط به گرده یا قارچ­های کپکی حساسیت داشته باشند که از طریق پوست و موی سگ به فرد منتقل می­شود.

آزمایشات تعیین آلرژی مفید و کمک کننده هستند، اما همیشه قطعی نیستند. بنابراین اگر شما سگ دارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد برای مدتی بدون سگتان زندگی کنید تا به درک درستی از علائم بیماری در شما برسد. ممکن است نیاز باشد که این جدایی برای مدت­های مدید انجام شود تا میزان کرک و موی سگ در خانه شما کاهش یافته و به سطح یک خانه بدون سگ برسد.

درمان آلرژی نسبت به سگ

آلرژی نسبت به سگ می­تواند با داروهای استاندارد آلرژی درمان شود. پزشک شما ممکن است راه­ها و داروهای زیر را توصیه کند:

آنتی­هیستامین­هایی مانند سیتریزین، دیفن هیدرامین (بنادریل)، فکسوفنادینو لوراتادین (کلاریتین)، که اثرات ماده شیمیایی که باعث علائم آلرژی به سگ می­شود را متوقف می­کنند. بعضی از آنتی­هیستامین­ها مثل آزلاستین(آستلین) به شکل اسپری بینی در دسترس هستند.
احتقان زداها، که ورم و گرفتگی بینی را کاهش می­دهند، مثال­هایی از داروهای رایج و موجود در بازار می­باشند.
اسپری­های استروئیدی بینی، که با فرو نشاندن التهاب علائم آلرژی را از بین می­برند، اولین راه درمان آلرژی هستند. اسپری­های رینوکورت، فلوتیکسون (فلوناز) و تریامسینولون به راحتی و بدون نسخه در دسترس هستند، در حالیکه داروهای دیگرطبق دستور پزشک در دسترس هستند.
تزریق کردن آلرژن برای افرادی که به سگ آلرژی دارند گزینه دیگری است اما برای همه جواب نمی­دهد و دوره کامل درمان ممکن است سال­ها طول بکشد. با این وجود با استفاده از این روش درمان می­توان به برخی از افراد که نسبت به حیوان خانگی آلرژی دارند کمک کرد. در مورد انجام این کار و جوانب مثبت و منفی آن با دکتر خود مشورت کنید.

محیط زندگی شما و آلرژیتان نسبت به سگ

اکثر آلرژیست­ها بر این باورند که اگر چه ممکن است دارو در کنترل آلرژی نسبت به حیوانات خانگی کمک کننده باشد، اما بهترین راه برای کنترل آلرژی نسبت به سگ این است که از تماس با سگ جلوگیری شود. در اینجا چند نکته وجود دارد:

• فاصله خود را حفظ کنید. حیوان خانگی یا سگ را لمس نکنید و نبوسید. بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی این است که با سگ در یک خانه زندگی نکنید و در صورتی که مجبور به این امر شدید از صاحب خانه بخواهید که چند هفته قبل از رسیدن شما، سگ را از اتاقی که قرار است شما در آن ساکن شوید خارج کند.

• داروی خود را استفاده کنید. اگر می­دانید که به زودی با یک سگ در تماس خواهید بود، داروهای خود را از چند هفته قبل مصرف کنید. با پیشگیری از طریق مصرف دارو، ممکن است بتوانید واکنش آلرژیک را قبل از شروع متوقف کنید.
• مراقب مهمان­ هایی که سگ دارند باشید. کرک و موی سگ می­تواند به لباس و چمدان بچسبد. بنابراین حتی اگر مهمان­هایتان سگ را همراه خود به خانه شما نیاورند، ممکن است موهای سگ که به لباسشان چسبیده همراه آن­ها به خانه شما آورده شود و این باعث می­شود که مشکلات زیادی برای شما ایجاد شود.
در صورتی که شما در خانه خود سگ دارید بعضی از توصیه­های بالا کمکی به شما نمی­کند. در زیر راهکارهایی وجود دارد که می­توانید آنها را انجام دهید:

• با دقت و مرتبا نظافت کنید. موی سگ می­تواند در همه جا پیدا شود بنابراین باید به طور منظم کف، فرش­ها و مبلمان را تمیز کنید. در صورت امکان، از سیستم تهویه دارای فیلتر HEPA استفاده کنید. فیلترهای خلاء معمولی نمی­توانند آلرژن­ها را جذب کنند و فقط آنها را در هوا پراکنده می­کنند.
• خانه خود را راحتتر تمیز کنید. فرش را بردارید و پرده­ها را درآورید و از شر روکش مبل­ها خلاص شوید. کاهش مواردی که گرد و غبار را به خود جذب می­کنند می­تواند به رفع علائم آلرژی شما نسبت به سگ کمک کند.
• هوا را تصفیه کنید. شوفاژ و سیستم تهویه هوا می­تواند مو و کرک سگ را به راحتی در اتاق­های خانه جابه جا کند. حتی اگر به سگ اجازه ورود به خانه را ندهید. یک سیستم تهویه مرکزی و همچنین هواکش و دودکش می­تواند در این زمینه کمک کننده باشد.
• سگ را از اتاق خواب خود دور نگه دارید. از آنجایی که شما هر روز یک سوم وقت خود را در اتاق خوابتان می­گذرانید، مهم است که در صورت امکان سگ را از آنجا دور نگه دارید. درب بسته به طور کامل آلرژن­ها را برطرف نمی­کند، اما به کم کردن میزان آنها کمک خواهد کرد.

 

• سگ را آزادانه در خانه رها نکنید و با تعیین حد و مرز مشخص از ورود سگ به نقاط مختلف خانه جلوگیری کنید و به این طریق از خود محافظت کنید. همچنین بسته به محیط زیست و محیط اطرافتان می­توانید سگ را در خارج از محوطه داخلی خانه نگهداری کنید.
آیا حمام کردن سگ برعلائم آلرژی شما هیچ تاثیری خواهد داشت؟ کارشناسان مطمئن نیستند، بعضی از مطالعات نشان داده­اند که حمام کردن سگ باعث کاهش میزان مو و کرک در هوا می­شود، در حالی که دیگران تفاوتی در این زمینه پیدا نکرده­اند. شما قطعا می­توانید حمام کردن هفتگی را امتحان کنید و ببینید چه اتفاقی می­افتد. فقط مطمئن شوید که کسی که به سگ آلرژی ندارد این کار را انجام دهد.

• شاید متوجه شوید که این تکنیک­ها به آلرژی شما نسبت به سگ کمک می­کنند اما در صورتی که کمکی به درمان شما نکنند، باید اقدامات شدیدتری (مثل دوری کردن از سگ) را اتخاذ کنید. شاید این کار سخت باشد، اما باید واقع بینانه فکر کنید. شاید این امر برای افرادی که به سگ آلرژی دارند ناخوشایند باشد که به دلیل آبریزش وعطسه­های مکرر نمی­توانند سگشان را در خانه نگه­دارای کنند. آلرژی­های کنترل نشده همچنین می­توانند منجر به آسم شوند که یک بیماری جدی است.
بنابراین اگر شما یا یکی از اعضای خانواده­تان به سگ آلرژی دارید، با پزشک صحبت کنید. کنترل علائم نه تنها احساس بهتری به شما می­دهد، بلکه به شما در پیشگیری از بیماری کمک می­کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر

نمونه گیری و آزمایش در منزل

برای اطلاع از قیمت و نحوه نوبت اخذ نوبت با ما در واتساپ در ارتباط باشید