زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98 شماره تماس 02122654369 _ 02122654370

آدرس :

زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98

تست آلرژی

تست آلرژی یا آزمایش حساسیت چیست؟ یکی از مشکلات شایع که بسیاری از افراد ممکن است آن را در حد خفیف یا شدید تجربه کنند مشکلاتی مانند آلرژی های خاص نسبت به سایر مواد اطراف می باشد. گاهی بدن انسان ها نسبت به برخی از مواد خوراکی، دارویی و یا قرار گرفتن در محیط های […]

تست آلرژی یا آزمایش حساسیت چیست؟

یکی از مشکلات شایع که بسیاری از افراد ممکن است آن را در حد خفیف یا شدید تجربه کنند مشکلاتی مانند آلرژی های خاص نسبت به سایر مواد اطراف می باشد.

گاهی بدن انسان ها نسبت به برخی از مواد خوراکی، دارویی و یا قرار گرفتن در محیط های خاص واکنش های متفاوتی نشان می‌ دهد که در مواردی پزشکان به آن آلرژی می گویند.

باید بدانید که روش ها و آزمایشات خاصی وجود دارد که پزشکان می‌ توانند از طریق آن واکنش بدن را نسبت به سایر عوامل خارجی بسنجند.

زمانی که بدن شما نسبت به مواد اطراف واکنش نشان می دهد ممکن است عوارضی را متحمل شوید که نشان دهنده بروز آلرژی های مختلف است.

آزمایش خون و یا انجام آزمایشات پوستی روش مناسب و موثر برای بررسی بدن و میزان آلرژی‌ هایی است که نسبت به دیگر عوامل نشان می دهید.

ممکن است برخی از افراد به انواع مواد خوراکی و حتی گرده گیاهان حساسیت های شدید نشان دهند و پزشکان برای بررسی این واکنش‌ ها از آزمایشات مختلف استفاده خواهند کرد.

اگر شخص بداند که به چه موادی آلرژی دارد با دوری کردن از آنها می تواند همواره سلامت خود را حفظ کند.

پزشکان و متخصصان انجام تست آلرژی یا آزمایش حساسیت را برای تمامی کسانی که در محیط های خاص با واکنش‌ های غیرمعقول جسمانی مواجه هستند الزامی دانسته و معتقدند که با این روش می‌ توانند هرگونه واکنش های غیر طبیعی بدن را بررسی نمایند.

به این واسطه شما می توانید از مواد آلرژی زا دوری کرده و همواره سلامت خود را حفظ کنید و از واکنش های غیر ارادی بدن نیز در امان خواهد بود.

چه کسانی نیاز به انجام تست آلرژی دارند؟

شاید برخی از افراد هنگام استفاده از سایر مواد خوراکی، محصولات دارویی و یا قرار گرفتن در محیط های متفاوت واکنش های جسمانی متفاوتی را تجربه کنند که در صورت ادامه دار شدن پزشک برخی از آنها را خطرناک دانسته و معتقدند که در این صورت افراد باید تست آلرژی را انجام دهند.

اگر متوجه میشوید که در شرایط خاص و بنا به دلایل نامشخصی با تنگی نفس و رعشه مواجه هستید باید بدانید که این موارد از علائم شایع آلرژی های شدید می باشد، تنگی نفس، حالت خفگی و تاری دید نیز می‌ تواند از عوامل ایجاد آلرژی در بدن افراد باشد.

همچنین در مواردی سرگیجه های پیوسته و کم بینی هم می‌ت واند از خطرات شایع و البته نگران کننده این عوارض جسمانی باشد.

اگر در صورت مواجهه با هر کدام از این حالات آزمایش تست آلرژی را انجام دهید پزشکان خیلی دقیق تر تشخیص می دهند که علت بروز مشکلات جسمانی چیست و به چه علت بدن چنین واکنش‌ های شدیدی را نشان می دهد.

در این شرایط شما متوجه خواهید شد که بدنتان نسبت به چه عواملی واکنش نشان می دهد و با دوری کردن از عوامل آلرژی‌ زا می توانید سلامت خود را حفظ کنید و قطعاً با این شرایط سایر عوارض جانبی آن را متحمل نخواهید شد.

در اکثر مواقع واکنش های طبیعی بدن در برابر فاکتورهای آلرژی زا بسیار خفیف و زودگذر است.

اما زمانی که این واکنش‌ ها شدت پیدا کند سلامت شخص را به خطر می اندازد و شما موظف هستید که آزمایش تست آلرژی را انجام دهید تا هر چه سریع تر با روش های صحیح از سلامت خود را حفظ کنید.

انواع تست آلرژی

انواع تست آلرژی
انواع تست آلرژی

اگر شما هم جزء کسانی هستید که در فصول مختلف سال و یا هنگام مصرف برخی از مواد خوراکی و دارویی با آلرژی مواجه میشوید بهتر است بدانید که برای بررسی آلرژی های جسمانی چندین روش آزمایشگاهی وجود دارد که کاربردی ترین آنها را در این مطلب برای شما بازگو خواهیم کرد.

بهترین و ساده ترین روش برای تست آلرژی استفاده از پوست افراد می باشد، پزشکان سعی دارند با این روش متوجه شوند که آیا بدن نسبت به مواد مربوطه واکنش هایی مانند قرمزی و خارش را بروز می دهد یا خیر.

نوع دیگری از انواع تست های آلرژی تزریقی هستند که در این شرایط پزشکان به قسمت بازوی شخص مواد مربوطه را تزریق کرده و پزشک متوجه میشود که حساسیت اتفاق می‌ افتد یا خیر.

معمولاً این روش برای تست داروهای خاص مانند پنی سیلین انجام میشود.

روش دیگری از این تست ها که معمولاً مدت زمان بیشتری باید صرف انجام آن شود تست پوستی پچ است.

برای انجام این تست آلرژی فرد باید روزانه به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در معرض عوامل ایجاد آلرژی قرار بگیرد تا پزشک متوجه شود که آیا واکنش های مربوطه در بدن شخص اتفاق می افتد یا خیر.

نوع دیگری از آزمایشات آلرژی که معمولاً بسیار رایج است این است که پزشکان مقداری از مخاط گلو و بینی را برداشت کرده و با انجام آزمایشات و غربالگری های خاص متوجه خواهند شد که علت بروز حساسیت ها چیست.

انجام تست های گفته شده برای تمامی کسانی که به طور مرتب مشکلات تنفسی، انتهابات چشمی، مشکلات پوستی و آسم را تجربه می کنند الزامی است و به این واسطه خیلی راحت پزشک متوجه خواهد شد که آیا بدن واکنشات غیر طبیعی را از خود نشان می دهد یا خیر.

تست حساسیت در چه مواردی انجام میشود؟

همه ما حداقل یکبار آلرژی را در حد خفیف تجربه کرده ایم و می دانیم که در مواجهه با برخی از مواد خارجی بدن ممکن است واکنش های غیر طبیعی نشان دهد.

اگر در مواجهه با انواع خوراکی مانند تخم مرغ، کافئین، گندم، ماهی و انواع مغز ها وآجیل ها احساس می کنید که بدن واکنش غیر طبیعی دارد باید بدانید که انجام تست آلرژی برای شما الزامی است.

همچنین باید بدانید که در صورت مصرف برخی از مواد خوراکی ممکن است تورم صورت به ویژه لب ها را تجربه کرده و در مواردی فرد درد بسیار زیاد در ناحیه معده همراه با تهوع و تجربه می‌ کند.

اگر در پی مصرف برخی از مواد غذایی کهیر، اسهال و سایر واکنش های مشابه را تجربه نموده اید باید بدانید که احتمالاً بدن شما دچار آلرژی شده و انجام تست حساسیت کمک می کند تا شناخته شما نسبت به بدنتان افزایش پیدا کند.

برخی از افراد با آغاز فصل های مختلف با این مشکلات مواجه میشوند، در فصل بهار به دلیل گرده افشانی بیشتر این عارضه شایع است و بدن افراد ممکن است نسبت به برخی از گیاهان واکنش‌ های زیادی را نشان دهند.

به همین دلیل پزشکان توصیه می‌ کنند اگر با چنین  واکنشاتی مواجه میشوید حتماً تست حساسیت را انجام داده تا با شناخت بدن بتوانید از عوامل آلرژی‌ زا دوری کنید و هرگز عوارض جانبی آن را متحمل نخواهید شد.

انجام تست حساسیت برای حفظ سلامت افراد در موارد زیادی الزامی می باشد و به این واسطه می توانید خیلی راحت از سلامت خود محافظت کنید و در صورت نیاز روند درمان را در پیش بگیرید.

تست آلرژی غذایی

تست آلرژی غذایی
تست آلرژی غذایی

زمانی که صحبت از آلرژی میشود اغلب افراد واکنش های غیر طبیعی بدن را نسبت به محصولات خوراکی بسیار شایع تر دانسته و معتقدند که با مصرف برخی از خوراکی ها مشکلات تنفسی و آسیب های جانبی زیادی را متحمل میشوند.

اما توجه داشته باشید که مصرف برخی از مواد خوراکی می تواند با ایجاد التهابات و یا سوزش در ناحیه دهان آلرژی را به شما نشان دهد.

اما برخی از افراد التهاب و تورم را در ناحیه لب ها و زبان تجربه کرده و معتقدند که به دنبال مصرف برخی از مواد خوراکی صورت و گلوی آنها کمی متورم به نظر می‌ رسد.

این افراد معمولاً کهیرهای زیاد در نواحی مختلف بدن را تجربه کرده که در اغلب موارد با خارش های مداوم همراه است.

برخی مواقع مصرف مواد خوراکی آلرژی زا باعث میشود تا افراد ضمن هضم خوراکی مربوطه درد در ناحیه معده را به صورت پیوسته تجربه می کنند و به دنبال آن ممکن است تهوع یا اسهال نیز رخ دهد.

باید بدانید که بروز آلرژی در مواردی که خفیف باشد گذرا خواهد بود اما در موارد شدید ممکن است منجر به بروز آسیب‌ های جسمانی بسیار زیادی شود.

پس بهتر است که تست آلرژی غذایی را جدی گرفته و با مراجعه به مراکز مربوطه از پزشکان بخواهید که بدن شما را نسبت به سایر خوراکی ها بسنجند و اینگونه متوجه خواهید شد که بدنتان نسبت به کدام مواد مصرفی حساسیت و آلرژی نشان می‌ دهد.

با حذف آنها از رژیم غذایی می توانید از سلامت خود محافظت کنید و هرگز عوارض جانبی آن را متحمل نخواهید شد.

یکی از ساده ترین روش ها برای بهبود آلرژی غذایی حذف مواد خوراکی است که با بدن سازگار نمی باشد و البته این افراد خیلی راحت تر می توانند از سلامت خود محافظت کنند و نهایتا با حذف چند ماده خوراکی هرگز عواقب جانبی آن را تجربه نخواهند کرد.

تست آلرژی نوزادان

تست آلرژی نوزادان
تست آلرژی نوزادان

بروز هرگونه حساسیت برای نوزادان قطعاً نگران کننده به نظر می‌ رسد و والدین سعی دارند با مراجعه به پزشک علت مشکل پیش آمده را جویا شوند.

عموم نوزادان معمولا از مواد طبیعی مانند شیر مادر استفاده می کنند که در حالت طبیعی هیچگونه خطری برای سلامت آنها ندارد.

در مواردی مشاهده میشود که این کودکان شیرخوار ممکن است نسبت به مواد ساده مانند صابون یا انواع شوینده واکنش نشان دهند و در مواردی پوست آنها با خارش و قرمزی زیاد همراه میشود.

پزشکان و متخصصان در چنین شرایطی با انجام تست آلرژی تعیین خواهند کرد که علت بروز این مشکلات چیست و اگر نوزاد به عوامل خارجی حساسیت و واکنش نشان دهند با حذف مورد مربوطه وضعیت جسمانی آنها به حالت طبیعی باز می گردانند.

رایج ترین انواع آلرژی در بین نوزادان را باید بشناسید تا در صورت مواجهه با موارد خفیف هرگز نگرانی و پریشان را تجربه نکنید.

برخی از کودکان در دوران نوزادی ممکن است اگزما و یا کهیر را تجربه کنند و در موارد بسیار شدید التهابات تبدیل به زخم های عفونی خواهد شد.

در موارد دیگر کودکان زمانی که مصرف غذای سفره را آغاز می‌ کنند ممکن است آلرژی های غذایی را نیز در بدن آنها مشاهده نمایید که البته جای نگرانی نخواهد داشت.

در چنین شرایطی پزشکان با انجام چند تست کاربردی از طریق پوست نوزادان مشخص خواهند کرد چه مواردی برای نوزادان مناسب نیست و با حذف موارد توصیه شده توسط پزشک می توانید سلامت نوزاد را تضمین کنید.

بهتر است که نسبت به آلرژی که نوزادان را درگیر می کند حساسیت بیشتری داشته باشد زیرا ممکن است برای آنها عوارض جدی تر را به همراه داشته باشد.

پزشک توصیه های لازم را به شما خواهد گفت و روش های مقابله با اگزما و انواع مشکلات ناشی از آلرژی را نیز به شما یاد می دهد.

با این شرایط می‌ توانید از سلامت نوزادان محافظت کرده و با مراقبت های گرفته شده توسط پزشک ممکن است که موارد آلرژی زا در بزرگسالی برای آنها برطرف شود.

تست آلرژی کودکان

حتما می‌ دانید که کودکان جسم و بنیه حساس تری نسبت به بزرگسالان دارند و ممکن است هنگام مواجهه با عوامل مختلف و مواد آلرژی زا واکنش های شدیدتری را در بدن آنها مشاهده نمایید.

به طور کلی سیستم ایمنی بدن هرگونه عوامل خارجی را بیگانه دانسته و با حمله به آنها می تواند عوامل خطر زا را از بدن دور کند.

گاها به دلایل مختلف سیستم ایمنی با اختلال و مشکل مواجه شده و ممکن است حتی مواد مصرفی و عوامل طبیعی اما بیرونی را نیز دشمن فرض کند با این شرایط فرد با آلرژی مواجه میشود و بدن نسبت به مواد خارجی واکنش‌ های نامناسبی نشان خواهد داد.

اگر متوجه میشوید که کودکان بر اثر مصرف برخی از داروها و مواد خوراکی یا قرار گرفتن در محیط های مختلف مشکلات تنفسی را تجربه می‌ کنند باید بدانید نوعی آلرژی در بدن آنها رخ داده است.

آلرژی در کودکان جنبه ارثی دارد و معمولا کسانی که به دلیل عوامل خارجی با آلرژی مواجه هستند می دانید که آلرژی می تواند از بسیاری از مواد خوراکی آغاز شود.

البته عده‌ ای از افراد به دلیل قرار گرفتن در محیط های خارجی و یا در فصول خاص این مشکل را تجربه می‌ کنند.

آلرژی در کودکان اگر خیلی خفیف باشد تحت نظر پزشکان درمان شده و برطرف میشود اما اگر واکنش های بدن با درد بسیار شدید همراه باشد به گونه ای که موجب آزار و اذیت کودک شود باید هر چه سریع تر تحت درمان قرار بگیرد.

با انجام تست آلرژی مخصوص کودکان پزشک والدین را از وضعیت جسمانی آنها مطلع می‌ کند و متخصصان می توانند خیلی سریع و با کمترین عوارض مشکلات جانبی را از کودکان دور کنند.

کاربرد تست های آلرژی

کاربرد تست های آلرژی
کاربرد تست های آلرژی

برخی از افراد با قرار گرفتن در محیط های مختلف و یا مصرف برخی از مواد خوراکی ممکن است حالت نامناسب و واکنش های غیر طبیعی را در نقاط مختلف بدن تجربه کنند و ممکن است تشخیص ندهند که به علت عارضه پیش آمده چیست.

اگر اثرات عوامل ذکر شده برای مدت طولانی در بدن باقی بماند باید بدانید که بیماری آلرژیک برای شما رخ داده و ممکن است به نوعی خاصی از آلرژی نسبت به مواد غذایی و آلرژی های فصلی مبتلا شده باشید.

قطعاً راه حل مناسب برای بررسی علت آلرژی پیش آمده انجام تست های کاربردی می باشد که متخصصان تحت شرایط خاص انجام می دهند.

اگر متوجه شوند که علت آلرژی پیش آمده در بدن شما چیست خیلی راحت می توانید از عوامل مربوطه دوری کرده و هرگز چنین اختلالات جسمانی را تجربه نخواهید کرد.

تست آلرژی در شرایط کاملا مساعد و بسیار دقیق انجام میشود که خیلی راحت می توانید به نتیجه آن اعتماد کنید.

پزشکان تمامی تلاش خود را به کار می گیرند تا سریع تر علت آلرژی را تشخص دهند.

در هر صورت اگر این آلرژی ها شدت پیدا کنند در موارد بسیار نادر منجر به مرگ افراد میشود.

پس بهتر است که اگر با مشکلاتی مانند آلرژی و واکنش های جسمانی و پوستی مواجه هستید با استفاده از این تست های کاربردی وضعیت بدن خود را سنجیده تا متوجه شوید علت به وجود آمدن آلرژی چیست.

تست آلرژی چگونه انجام میشود؟

همان طور که گفته شد با انجام تست آلرژی خیلی راحت متوجه خواهید شد که علت واکنش های غیرطبیعی در بدن چیست اما باید بدانید که تست آلرژی به دو صورت انجام میشود که به طور معمول از طریق آزمایش خون یا تست های پوستی انجام می پذیرد.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که تمامی تست های آلرژی باید تحت نظر یک فوق‌ تخصص آلرژی انجام شود تا اگر حین انجام آزمایش شخص با مشکلی مواجه شود پزشک بدانید که چطور می تواند از عوارض بیشتر جلوگیری کند.

عموم پزشکان آزمایش تست پوست را نیز مناسب می دانند به گونه‌ ای که چند قطره از مواد آلرژی زا را بر روی ساعد دست افراد قرار داده و در طی زمانی مشخص بررسی خواهند کرد که آیا آلرژی برای پوست به وجود می آید یا خیر.

نوع دوم از تست های پوستی تزریق کمی از آلرژن به بدن است که معمولا به بازو و ساعد افراد تزریق میشود.

پزشکان و متخصصان طی زمان بندی مشخص شده کلیه حالت پیش آمده را بررسی کرده و به این واسطه متوجه خواهند شد که شخص به چه عواملی واکنش نشان می دهد و با معرفی عوامل آلرژی‌ زا به افراد توصیه می‌ کنند که با دوری کردن از آنها از سلامت خود محافظت نمایند.

لازم به ذکر است که تست آلرژی بگونه ای انجام میشود که هیچ گونه مشکلی برای سلامتی افراد به وجود نیاید و در طی انجام آزمایش متخصصان خیلی دقیق و با حساسیت زیاد وضعیت جسمانی افراد را تحت نظر گرفته تا مبادا با مشکلات مختلف مواجه شوند.

با این شرایط نتیجه خیلی دقیق حاصل میشود و فرد می تواند اطلاعات بیشتری از وضعیت جسمانی خود به دست آورد.

تست پوستی چگونه انجام میشود؟

تست پوستی چگونه انجام میشود؟
تست پوستی چگونه انجام میشود؟

همانطور که می‌ دانید روش‌ های مختلفی برای بررسی و انجام تست آلرژی وجود دارد که معمول ترین آن تست پوستی نامیده میشود.

برخی از افراد تصور می‌ کنند که هنگام انجام تست پوستی برای بررسی آلرژی ممکن است درد زیادی را متحمل شوند اما این تصور کاملا اشتباه است و پزشکان برای بررسی آلرژی و یا زردی کودکان با ایجاد خراشی در کف پای شخص این فرآیند را به انجام می‌ رسانند.

توجه داشته باشید که تست پوستی هیچگونه درد و خونریزی را به همراه ندارد و معمولاً محل برش خیلی سریع بهبود پیدا می‌ کند.

در چنین مواردی پزشکان می‌ توانند آسیب‌ های مربوطه را بررسی کرده و اگر متوجه شوند که بعد از انجام این روش باز هم فرد با آلرژی های شدید مواجه است در این صورت ممکن است از روش تزریق جلدی استفاده کنند.

پزشکان ساده ترین روش تست آلرژی را پوستی می دانند و معتقدند که به این واسطه با آسیب کمتر می توانند نتیجه مطلوب را نیز دریافت کنند.

تمامی پزشکان در مراحل اولیه برای بررسی آلرژی تست پوستی را انجام می‌ دهند و اگر نتیجه منفی شود و باز هم نشانه ها و علائم حساسیت وجود داشته باشد به سراغ روش‌ های دیگر خواهند رفت.

این روش کاملا غیر تهاجمی و آسان می باشد و در اغلب موارد نتیجه تست بدون خطا حاصل می گردد.

نتیجه آزمایش آلرژی چه چیزی را نشان می دهد؟

زمانی که برای انجام آزمایش آلرژی به پزشک مراجعه می کنید متخصصان دو روش تست پوستی و تست خون را برای شما انجام خواهند داد.

در هر دو روش نتیجه به دست آمده یکسان است اما اینکه کدام فرایند انجام شود بستگی به وضعیت جسمانی افراد دارد.

زمانی که تست پوستی را انجام می دهید دو حالت نرمال و غیر نرمال نمایش داده میشود.

در حالت نرمال نتیجه تست منفی اعلام میشود و نشان می‌ دهد که بدن شما نسبت به هیچ مواد خارجی آلرژی ندارد.

اما اگر نتیجه غیر نرمال باشد و نتیجه تست مثبت شود شما باید از موارد ذکر شده در آزمایش فاصله بگیرید، زیرا مصرف و یا مواجهه با برخی از مواد باز هم منجر به بروز آلرژی برای شما خواهد شد.

پزشکان و متخصصان در اکثر مواقع تست خون را برای تشخیص آلرژی انجام می دهند و نتیجه نهایتاً چند روز بعد اعلام میشود.

نتیجه نرمال به معنی منفی بودن آلرژی است و نتیجه غیر نرمال نشان می دهد که بدن شما با واکنش های متعدد در برابر عوامل خارجی مواجه خواهد بود.

در تست خون فاکتورهای مختلف ارزیابی میشوند و پزشکان متوجه خواهند شد که بدن شما نسبت به آلرژن چه واکنشی را از خود نشان می دهد.

با این حال باید بدانید که نتیجه به دست آمده از هر دو تست کاملا دقیق و بدون خطا است و پزشکان بر این اساس می توانند روش های درمانی را برای شما در پیش بگیرند.

در اغلب موارد پزشک به شما اعلام خواهد کرد که آلرژی پیش آمده کاملا موقتی بوده و بدن شما نسبت به هیچ ماده خارجی واکنش غیر طبیعی نخواهد داشت.

موارد منع انجام تست آلرژی

موارد منع انجام تست آلرژی
موارد منع انجام تست آلرژی

زمانی که برای انجام تست آلرژی به پزشک مراجعه می کنید متخصصان ابتدا سعی دارند اطلاعات لازم را از مراجعین دریافت کرده تا متوجه شوند که آیا این تست برای آنها خطر آفرین خواهد بود یا خیر.

در مواقعی خاص انجام تست آلرژی به افراد توصیه نمیشود و بهتر است برای انجام آن حتما با یک متخصص آلرژی مشورت کنید.

اگر شخصی سابقه ابتلا به تب یونجه را داشته باشد با انجام مجدد تست آلرژی و ورود آلرژن ها به بدن ممکن است عوارض و واکنش ‌های بسیار شدید و ناگوار را تجربه کند.

همچنین مصرف برخی از انواع داروها منجر به ایجاد تداخل در نتیجه آزمایش میشود و پزشکان معتقدند که اگر اثر این داروها با آلرژن ترکیب شود ممکن است خطر آفرین باشد، برخی از انواع این داروها آنتی هیستامین و یا داروهای مخصوص معده هستند.

در مواردی که فرد با سوختگی، اگزما و یا پسوریازیس مواجه باشد پزشکان انجام تست آلرژی را مناسب نمی‌ دانند و سعی دارند تا بهبود کامل مشکلات پیش آمده صبر کنند و پس از آن انجام تست آلرژی مانعی ندارد.

اگر پزشک تشخیص دهد که انجام تست پوست برای شخص مناسب نیست بررسی‌ های لازم را انجام خواهند داد تا متوجه شوند که آیا انجام آزمایش خون برای آنها بلامانع است یا خیر.

با این حال اگر پزشکان وضعیت جسمانی افراد را مناسب و مساعد بدانند تست آلرژی را انجام خواهند داد در غیر این صورت انجام این آزمایش را به دوره و زمان دیگری موکول خواهند کرد.

عوارض انجام تست آلرژی

گاها پیش می‌ آید که پس از انجام تست آلرژی عوارض و عواقب آن طی چند روز در بدن شخص باقی بماند.

زمانی که پزشکان تست آلرژی را به صورت پوستی و یا تزریقی انجام می دهند ممکن است در مراحلی از آزمایش کمی تورم مشاهده شود که البته قرمزی و راش پوستی نیز به همراه آن ایجاد خواهد شد.

در موارد بسیار زیاد پس از انجام تست آلرژی ممکن است خارش، کهیر یا برآمدگی در محل آزمایش را نیز تجربه کنید.

باید بدانید که در اغلب موارد این خارش ها و عوارض جانبی خطرناک نیستند و خیلی سریع و نهایتا طی چند ساعت تا چند روز برطرف میشوند.

اما پزشکان بر این باورند که ادامه‌ دار شدن این عوارض باید حتماً مورد بررسی قرار بگیرد و به ویژه کودکان که بدنی حساس تر دارند نیز باید حتما تحت مراقبت‌ های خاص باشند.

باید بدانید که انجام تست آلرژی باید در شرایط کاملا ایمن و تحت نظر پزشکان متخصص انجام شود تا در صورت بروز هرگونه مشکل پزشک خیلی سریع بتواند اقدامات لازم را جهت پیشگیری از گسترش آسیب انجام دهد.

با این حال برخی از عوارض مانند موارد ذکر شده پس از انجام این نوع آزمایش کاملاً طبیعی است و با مشاهده آنها نباید نگرانی برای شخص به وجود آید زیرا نهایتا بهبود پیدا کرده و هرگز اثری از آنها باقی نمی ماند.

البته در مواردی مشاهده میشود که بر اثر بی احتیاطی ممکن است فرد عوارض شدید تر را نیز تجربه کند به همین دلیل پزشکان تاکید فراوان بر مراجعه به مراکز تخصصی داشته و معتقدند که در این کلینیک ها فرد تحت مراقبت های کاملا ایمن این آزمایش را انجام خواهد داد.

تداخل دارویی تست آلرژی

انجام تست و آزمایشات مختلف نیازمند داشتن شرایط خاص است تا پزشکان بتوانند با بهترین شرایط و کمترین عارضه آزمایشات مختلف را انجام داده و نتیجه دقیق را به دست آورند.

اگر پزشکان انجام تست آلرژی را برای شما الزامی می دانند بهتر است که نوع و دوز داروهای روزانه را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا برخی از محصولات دارویی با این نوع آزمایش تداخل داشته و ممکن است تست انجام شده به نتیجه مطلوب نرسد.

پزشکان توصیه دارند که در هنگام انجام تست آلرژی باید مصرف انواع داروها مانند آنتی هیستامین، لوراتادین، دیفین هیدرامین و سیتریزین و داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده میشوند را به طور کامل متوقف کنید.

متخصصان انواع داروها مانند نورتریپتیلین در زمان انجام آزمایش تست آلرژی ممنوع اعلام کرده و معتقدند که داروهای معده مانند رانیتیدین و سایمتیدین می‌ تواند در این تست اختلال ایجاد کند.

بهتر است داروهای آسم و داروهای مربوط به بهبود ریه را نیز در این دوره مصرف نکنید اگر تداخل دارویی ضمن انجام تست آلرژی اتفاق بیفتد ممکن است علائمی مانند تاول های ریز، علائم تنفسی، حساسیت به نور و کهیر را تجربه نمایید.

بروز تداخل دارویی هنگام انجام آزمایش و تست آلرژی در مواردی می تواند برای افراد خطرآفرین باشد و بهتر است در صورت مصرف هر کدام از داروهای ذکر شده ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و در صورت نیاز دوز مصرفی کاهش داده یا موقتاً حذف کنید.

با این شرایط هیچ گونه آسیبی برای سلامتی شخص به وجود نیامده و نتیجه آزمایش بدون اختلال و اشتباه حاصل میشود.

روش های درمان آلرژی

روش های درمان آلرژی
روش های درمان آلرژی

بروز آلرژی در بدن افراد منجر به ایجاد محدودیت و یا احساس ناخوشایند برای آنها خواهد شد، در صورت بروز انواع آلرژی با دلایل مختلف متخصصان سعی دارند که هر چه سریع تر این عارضه را بهبود ببخشند.

اما باید بدانید که پزشکان و متخصصان در مراحل اولیه تست آلرژی را انجام داده تا متوجه علت و شدت عارضه شوند و نهایتا تصمیم گیری خواهند کرد که کدام روش درمانی برای شخص مناسب است.

در زمینه درمان آلرژی عموم پزشکان دارو درمانی را روشی موثر و مناسب می‌ دانند و مصرف داروهای حاوی کورتون و انواع آنتی هیستامین را نیز برای این افراد در نظر خواهند گرفت.‌

در اکثر مواقع پزشکان از روش ایمونوتراپی استفاده می‌ کنند و با تقویت سیستم ایمنی، بدن را در برابر عوامل خارجی ایمن خواهند کرد، تغییر سبک زندگی و حذف هرگونه مواد خوراکی آلرژی زا می تواند به سلامت افراد کمک کند.

افراد مبتلا به آلرژی می توانند با حذف لاکتوز از رژیم غذایی خود بهبود این عارضه را نیز سرعت ببخشند.

البته برخی از انواع دمنوش ها مانند بابونه، نعناع و آویشن کوهی می تواند از سلامت شما محافظت کند.

با این حال بهتر است خوراکی هایی که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند را بیشتر مصرف کنید و با حذف خوراکی های محرک و موثر بروز آلرژی از این عارضه فاصله گرفته و هرگز عوارض آن را تجربه نخواهید کرد.

با این حال پزشکان با توجه به شرایط جسمانی افراد و شدت بروز انواع آلرژی روش های درمانی مختلف را برای بیماران در نظر گرفته که درصد بسیار زیادی از این روش ها با موفقیت همراه بوده است.

12 پاسخ

  1. 7 روز قبل از آزمایش آنتی هیستامین ها (دیفن هیدرامین ، داروهای سرماخوردگی و سینوس ،فکسوفنادین ،هیدروکس
   آلبوترول (ProAir، Proventil، Ventolin) Alvesco. ..مصرف نکنید
   1 هفته قبل از انجام آزمایش از اسپری های آنتی هیستامین بینی استفاده نکنید. به عنوان مثال، آزلاستین یا اولوپاتادین.
   سایمتیدین، رانیتیدین یا زانتاک یک روز قبل از آزمایش خودداری کنید، زیرا حاوی نوعی آنتی هیستامین هستند.

  1. برای کودکانی که مبتلا به آسم تشخیص داده شده‌اند، آزمایش‌های آلرژی می‌تواند به کودکان و خانواده‌هایشان کمک کند تا بهتر بفهمند آلرژن‌ها چگونه بر بیماری آن ها تأثیر می‌گذارند

  1. عوارض انجام تست آلرژی
   بروز حساسیت و عوارض جانبی در آزمایش آلرژی بسیار کم است، بنابراین نگران مشکلاتی مانند خارش یا قرمزی نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر