آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر خسروشاهی

تست انتی بادی کرونا

انواع تست های کرونا

در چند سال اخیر یکی از خطرناک ترین انواع ویروسی که به طور ناخواسته در بین عموم افراد شایعه شد و تا مدت ها کل مردم دنیا با این عارضه دست و پنجه نرم می کردند.

کرونا نام داشت، کووید ۲۰۱۹ نوعی ویروس است که در دوره ای خاص در بین مردم شدت گرفت و علائم و نشانه هایی شبیه به سرما خوردگی و آنفولانزا داشت.

این ویروس به شدت مسری بوده و به راحتی از طریق تنفس و هوا به سایر افراد سالم انتقال پیدا می کند، کرونا با علائم اولیه مانند سرفه های خشک، تب، تنگی نفس، لرز شدید و بی حالی و گلودرد نشان داده می‌ شد.

البته افرادی که بیماری های زمینه ای داشتند بیش از دیگر افراد سالم در معرض خطرات جدی قرار می‌ گرفتند هرچند که این ویروس کشنده بود و با تعداد مرگ و میر زیادی داشت.

اما محققان آزمایشات مختلف را انجام داده و توانسته اند به واسطه روش های گوناگون تا حدودی این عارضه را کنترل و درمان کنند هرچند که با گذر زمان نوعی واکسن برای ایمن تر کردن افراد ساخته شد که تاثیر خوبی بر حفظ سلامت افراد داشت.

پس از تزریق واکسن حتی اگر شخصی به کووید ۱۹ مبتلا میشد این عارضه را آسان تر پشت سر می گذاشت.

باید بدانید که روش‌ های مختلفی برای تست کرونا وجود دارد که از کاربردی ترین آنها می‌ توان به تست تشخیص عفونی یا پی سی آر و تست آنتی بادی اشاره کرد.

این دو روش تفاوت هایی با یکدیگر دارند و هر کدام از آنها در شرایط خاص انجام میشوند.

اگر ویروس فعال در بدن شخص وجود داشته باشد متخصصان می توانند به واسطه تست پی سی آر بررسی ژنتیکی این ویروس را انجام داده و متوجه خواهند شد که این ویروس تا چه حد در بدن رشد کرده و چه نوع عملکردی را در بدن شخص به وجود آورده است.

نوع دیگر آزمایش مربوط به کرونا تست آنتی بادی است، تست آنتی بادی یا سرولوژی مربوط به پادتنی است که از طریق ابتلا به کرونا در بدن شخص به وجود می‌ آید.

انواع تست های کرونا
انواع تست های کرونا

زمانی که بدن و سیستم ایمنی مقابله لازم را با این ویروس انجام می دهند قطعاً نوعی پادتن ترشح میشود که در آینده حتی اگر شخص با این ویروس مواجه شد مشکلات اولیه را تجربه نخواهد کرد.

آنتی‌ بادی به دفع سریعتر عفونت کمک کرده و از شدت گرفتن این عارضه در بدن شخص جلوگیری خواهد کرد.

اما باید بدانید که این دو روش با یکدیگر تفاوت هایی دارند و در نوع نمونه گیری و مدت زمان دریافت نتیجه و شرایط پیش از انجام تست با هم متفاوت می باشند.

به عنوان مثال زمانی که تست آنتی بادی را انجام می دهید متخصصان برای انجام این روش طی نمونه گیری از خون روند کار را انجام می‌ دهند.

اما برای تست پی سی آر به مخاط حلق و بینی نیاز است و معمولاً نتیجه طی ۳ الی ۱۰ روز اعلام میشود.

اما تست آنتی بادی که نمونه گیری خون و آزمایش بر روی آن انجام میشود نهایت طی سه روز نتیجه به فرد اعلام خواهد شد.

در تست آنتی بادی اگر فرد پیش از انجام آزمایش به کرونا مبتلا شده باشد نشان می‌ دهد که این آنتی بادی در خون وجود دارد یا خیر و پی سی آر برای زمانی انجام میشود که ویروس کرونا به صورت فعال در بدن شخص وجود داشته باشد.

تست کرونا برای تشخیص عفونت قبلی

تست کرونا برای تشخیص عفونت قبلی

پس از اینکه افراد به وجود کووید ۱۹ در بدن خود مشکوک می شدند، سعی داشتند تا با انجام چکاپ و آزمایشات مختلف از وضعیت جسمانی خود مطلع شوند تا اگر آسیب های عفونی در بدن وجود دارد را بتوانند به واسطه دارو درمانی بهبود ببخشند.

زیرا اگر ویروس کرونا در بدن درمان و یا متوقف نشود می‌ تواند سبب بروز آسیب‌ های زیادی شده و نهایتاً خطر مرگ را به همراه خواهد داشت.

اما مسئله این است که در بین روش هایی که جهت بررسی کرونا انجام میشود کدام شیوه برای تشخیص عفونت قبلی مناسب تر است.

اگر شخص با علائم اولیه ویروس کرونا به پزشک مراجعه کند متخصصان برای بررسی ویروس فعال در بدن شخص از تست پی سی آر استفاده می کنند.

اما گاها بعد از بهبود کامل و از بین رفتن عفونت های قبلی باز هم نیاز به انجام تست است که تحت عنوان تست آنتی بادی شناخته میشود و با بررسی نتیجه آن متخصصان متوجه میشوند که آیا این ویروس به طور کامل از بین رفته و آنتی بادی در بدن شخص تولید شده است یا خیر.

زمانی که ویروس کووید بهبود پیدا کند نوعی پادتن در بدن افراد ترشح شده که به عنوان نوعی واکسن برای همیشه در بدن باقی می ماند و نوعی محافظ برای سلامت افراد در برابر این ویروس خطرناک خواهد بود.

تست کرونا که به عنوان آنتی بادی انجام میشود روشی مناسب برای بررسی این عارضه است و پزشکان نمونه گیری خون را انجام می دهند تا متوجه شوند که آیا آنتی بادی در خون موجود است و عفونت های قبلی که بهبود پیدا کرده‌ اند یا خیر.

عفونت نشات گرفته از کووید-۱۹ نباید در بدن باقی بماند و یا کهنه شود زیرا می‌ تواند به سایر بخش های بدن آسیب رسانده و این عفونت وارد جریان خون خواهد شد و سایر اندام های حیاتی مانند قلب در معرض بیماری‌ های خطرناک قرار می‌ گیرند.

این تست کاربردی برای تشخیص عفونت، آنتی‌ بادی نام دارد که با یک نمونه گیری ساده از خون انجام شده و متخصصان می توانند با انجام چندین آزمایش کاربردی بر روی نمونه خون نتیجه های مربوطه را نیز کسب نمایند.

تشخیص خواهند داد که آیا این عفونت به طور کامل بهبود پیدا کرده یا هنوز اثرات مخرب و آسیب رسان آن در بدن وجود دارد.

آیا از تست آنتی بادی برای تشخیص کووید-۱۹ استفاده می شود؟

آیا از تست آنتی بادی برای تشخیص کووید-۱۹ استفاده می شود؟
آیا از تست آنتی بادی برای تشخیص کووید-۱۹ استفاده می شود؟

پس از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان پزشکان و متخصصان سعی داشتند با نمونه برداری از مخاط و یا خون تشخیص دهند که این عارضه چیست و چه روشی بر درمان آن اثر گذار است.

همانطور طور که گفته شد تست کرونا به دو صورت آنتی بادی و پی سی آر انجام می‌ شود که هر کدام در مراحل مختلف این بیماری کاربرد داشتند.

اما سوال اینجاست که آیا تست آنتی بادی برای تشخیص کووید-۱۹ استفاده میشود یا خیر، جواب سوال منفی می باشد.

برای تشخیص این عارضه پزشکان از تست پی سی آر استفاده می کردند تا متوجه شوند که آیا این ویروس به صورت فعال در بدن شخص وجود دارد یا خیر.

اگر تست آنتی بادی انجام شود دیگر نشانه‌ ای از ویروس فعال نبوده و تنها برای تشخیص پادتن ترشح شده بر اثر این ویروس خواهد بود.

متخصصان و پزشکان بر این باورند که اگر پادتنی از این ویروس در بدن شخص وجود داشته باشد می توانند آن را به عنوان نوعی واکسن از بدن خارج کرده و برای بهبود سایر بیماران از آن استفاده نمایند.

با این شرایط تست آنتی بادی روشی کاربردی برای بررسی پادتن موجود در بدن است.

البته متخصصان متوجه خواهند شد که آیا این شخص به کووید ۱۹ مبتلا شده است یا خیر.

افرادی که تحت هر شرایطی از این ویروس جان سالم به در برده و مبتلا نشده اند قطعا اگر آزمایش خون انجام دهند هیچ نوع پادتنی در خون آنها وجود ندارد و این نشان می‌ دهد که بدن آنها به هیچ عنوان در معرض خطرات این ویروس قرار نگرفته است.

اما طی انجام آزمایش کووید ۱۹ اگر نتیجه نشان دهد که پادتن در بدن وجود دارد نشان می‌ دهد که در یک دوره شخص به این ویروس مبتلا شده و روند بهبود را با سلامت کامل طی کرده است.

آنتی بادی موجود در خون به ساخت واکسن کمک زیادی می کند و پزشکان برای تشخیص اینکه آنتی بادی کوئید ۱۹ در چه بیمارانی وجود دارد موظف بودند که آزمایش مربوطه را از طریق نمونه گیری خون انجام دهند و با یک بررسی ساده متوجه می شدند که این آنتی بادی تا چه حد و تا چه میزان در خون وجود دارد.

باید بدانید که برای تشخیص کووید ۱۹ در مراحل اولیه تست آنتی بادی روشی مناسب و قطعی نمی باشد و متخصصان بهترین روش را پی سی آر دانسته و می توانند از طریق مخاط بینی و یا آزمایش بر روی بزاق این ویروس فعال و قابل انتقال را نیز تشخیص دهند.

بهتر است بدانید که آزمایش آنتی بادی در زمانی انجام می شد که متخصصان به پادتن موجود در بدن افراد بهبود یافته نیاز داشتند و این فرآیند طی آزمایش خون و نمونه برداری محدود و جزئی انجام می گرفت.