آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر خسروشاهی

ویروس اچ پی وی

زگیل اچ پی وی چیست؟

یکی از مشکلات و آسیب هایی که امروز جامعه بشری با آن مواجه است انواع ویروس های مقاربتی به ویژه اچ پی وی می‌ باشد که می‌ تواند سلامت افراد را به طور جدی با خطرات زیادی مواجه کند.

به طور کلی زگیل اچ پی وی یکی از بیماری‌ های شایع است که ممکن است افراد در سنین جوانی آن را تجربه کنند و در صورت عدم رسیدگی به موقع به آسیب های بزرگ و جبران ناپذیر تبدیل خواهد شد.

با این حال بهتر است که از طرق مختلف سطح آگاهی خود را نسبت به ویروس اچ پی وی افزایش دهید تا متوجه شوید که این عارضه چگونه به بدن افراد سالم انتقال پیدا کرده و چه آسیب‌ و عوارضی را از خود به جای می گذارد.

در ادامه مطلب روش های مناسب برای پیشگیری و درمان زگیل اچ پی وی را به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید هر چه دقیق تر از سلامت خود محافظت کرده و از این آسیب های خطرناک در امان بمانید.

قبل از هر چیز باید بدانید که زگیل اچ پی وی از طریق رابطه جنسی و حتی روابط مقعدی یا دهانی از فرد آلوده به شخص سالم انتقال پیدا می کند و می تواند آسیب ها و مشکلات زیادی در سایر اندام های حساس بدن به وجود آورد.

عوارضی که بانوان از زگیل تناسلی تجربه می کنند خطرناک تر از آقایان بوده و ممکن است عضو حساسی مانند رحم با خطرات و آسیب های جبران ناپذیر مواجه شود.

زگیل اچ پی وی چیست؟
زگیل اچ پی وی چیست؟

لازم است بدانید که زگیل تناسلی یکی از بیماری‌ هایی است که بر اثر ابتلا به ویروس اچ پی وی در بدن شخص نمایان میشود و سرعت انتقال و انتشار آن بسیار زیاد است و اگر این ویروس به سرعت روند بهبود را بهبود را طی نکند سلامت شخص را با مشکلات جدی و حاد مواجه خواهد کرد.

ویروس اچ پی وی در دو نوع کم خطر و پرخطر در بدن شخص نمایان میشود که معمولا به صورت زگیل تناسلی در سطح پوست دیده خواهد شد.

نوع پرخطر آن به سلول های ناشناخته و توده های سرطانی تبدیل شده و می‌تواند انواع سرطان را در سیستم تناسلی افراد به وجود آورد.

زگیل تناسلی و هر آسیب نشات گرفته از ویروس اچ پی وی کامل عفونی بوده و به راحتی به شخص سالم سرایت می کند.

متخصصان توصیه می‌ کنند که در صورت داشتن روابط جنسی متعدد پیش از آنکه با خطرات جدی این ویروس مواجه شوید حتماً از سلامت خود محافظت کنید.

روش های مناسب برای پیشگیری و اقدامات لازم برای حفظ سلامت خود را انجام دهید تا با خطرات و آسیب های مانند انواع سرطان در سیستم تناسلی مواجه نشوید.

در ادامه این مطلب چند نکته کلیدی در مورد انواع آزمایش ویروس اچ پی وی و نوع نمونه برداری و درمان این فرایند را برای شما بازگو خواهیم کرد تا بتوانند به درستی از سلامت خود محافظت کرده و در صورت مواجهه با چنین آسیب بدانید کدام روش های درمانی را باید انجام دهید.

متخصصان روش های کلیدی برای محافظت از سلامت جنسی را به افراد آموزش می دهند و بهتر است که تمامی نکات را رعایت کرده تا در معرض آسیب‌ هایی مانند زگیل اچ پی وی قرار نگیرید.

با این شرایط درمان های سخت و سنگین و مشکلات جانبی این عارضه را متحمل نخواهید شد.

زگیل چیست؟

زگیل چیست؟
زگیل چیست؟

یکی از آسیب‌ های پوستی که تمامی افراد حداقل یک بار آن را از نزدیک مشاهده کرده و یا تجربه نموده اند زگیل هایی هستند که بر روی پوست اتفاق می افتد.

معمولا زگیل ها خطرناک نمی باشند و به صورت یک برجستگی کاملا نرم و بی خطر بر روی پوست قرار گرفته و دردآور نخواهند بود.

این نوع زگیل به دیگر نواحی بدن انتقال پیدا نمی کند و ممکن است با روش‌ های بسیار ساده بهبود پیدا کند.

اما نوع جدی تر و البته خطرناکی از زگیل وجود دارد که از ویروسی انسانی به نام اچ پی وی نشأت گرفته است که تقریباً از تمامی انواع آسیب های پوستی خطرناک تر بوده و می‌ تواند در نواحی مختلف بدن بروز پیدا کند.

انتشار زگیل تناسلی در بدن خطرناک است و می‌ تواند در بانوان گردنه رحم یا سیرویکس را با آسیب های بسیار جدی و خطرناک مواجه کند.

با این حال انواع زگیل های پوستی را باید بشناسید تا در مواجهه با هر کدام از آنها بدانید که عارضه ای معمولی یا کاملاً پر خطر می باشد و نیاز به درمان های اصولی دارد یا خیر.

اگر زگیل حاصل آلودگی میکروبی باشد اصلا دردناک نبوده و با خونریزی مواجه نمیشود، این زگیل ها در قسمت های مختلف بدن پخش نشده و فقط در یک یا دو نقطه از بدن به صورت یک برجستگی دیده میشوند.

اما زمانی که زگیل تناسلی اتفاق بیفتد نشان دهنده ابتلای فرد به یک ویروس خطرناک است که نوعی عفونت کاملاً مسری بوده و ممکن است علاوه به ناحیه تناسلی به سایر قسمت های بدن نیز انتقال یابد.

توجه داشته باشید که اگر زگیل های موجود بر روی پوست نشأت گرفته از این ویروس خطرناک باشد به هیچ عنوان نباید روش های درمانی خانگی را جدی بگیرید و بهتر است که هر چه سریعتر خود را به پزشک رسانده و روش های مناسب را برای پیشگیری از انتشار این آلودگی انجام دهید.

افرادی که با نقص سیستم ایمنی مواجه هستند و حتی افراد مبتلا دیابتی ممکن است بیش از دیگران در معرض این آسیب قرار بگیرند.

بهتر است حتی اگر وضعیت جسمانی مساعدی دارید با روش های خانگی و خودسرانه اقدام به درمان زگیل تناسلی نکنید و بهتر است که حتماً با یک پزشک ماهر مشورت کنید.

با این‌ حال انواع زگیل چه از نوع عادی و چه از نوع ویروسی قابل درمان است اما اگر نوع ویروسی در مراحل اولیه درمان شود سلامت افراد حفظ شده و از آسیب های جانبی در امان خواهید بود.

پزشکان می‌ توانند نهایت طی یک یا دو جلسه لیزر درمانی و مصرف انواع دارو فرد را به سلامت کامل برسانند اما بهتر است هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنید.

زمانی که زگیل بر روی پوست نمایان میشود نشان دهنده این است که توانسته در بخش های مختلف بدن نفوذ کرده و علائم اولیه بروز پیدا می‌ کند.

به محض مشاهده حتی یک برجستگی کوچک در ناحیه تناسلی سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

زیرا اگر زمان بگذرد و شما نسبت به این عارضه بی توجه باشید ممکن است ناحیه رحم با آسیب های جدی مواجه شده و قطعا سلامت دهانه رحم فرد را به طور جدی تهدید خواهد کرد.

آزمایش اچ پی وی چیست؟

آزمایش اچ پی وی چیست؟
آزمایش اچ پی وی چیست؟

زمانی که فردی با علائم مشکوک به اچ پی وی به پزشک مراجعه می کند متخصصان سعی دارند تا با روش های کاملا اصولی تمامی بررسی های الزامی را انجام داده تا از وجود ویروسی به نام اچ پی وی مطمئن شوند.

در صورت وجود این بیماری می توانند روش های درمانی را انجام داده تا فرد را از خطرات احتمالی حفظ کنند.

یکی از روش های کاربردی برای اطمینان از وجود ویروس اچ پی وی انجام آزمایشات مختلف می باشد.

متخصصان می توانند با روش های مختلف و نمونه برداری از بخش های مختلف ناحیه تناسلی متوجه شوند که آیا این ویروس از نوع سبک آن می باشد یا نوع پیشرفته، و اگر هست تا چه حد توانسته سلامت فرد را تحت تاثیرات منفی قرار دهد.

یکی از مهمترین آزمایشاتی که برای تشخیص و بررسی ویروس اچ پی وی انجام میشود تست پاپ اسمیر است.

پزشکان با یک نمونه برداری ساده متوجه خواهند شد که این عارضه تا چه حد جدی بوده و آیا خطر آفرین است یا خیر.

هنگام انجام این  تست نمونه ای از دهانه رحم را به آزمایشگاه انتقال داده و با بررسی‌ های تکمیلی عدم حضور و یا وجود ویروس اچ پی وی مشخص خواهد شد.

اگر سلول های ناشناخته در این عضو حیاتی مشاهده شوند پزشکان قطعاً سرطان دهانه رحم را اعلام می کنند و سعی دارند تا با روش‌ های مناسب اقدامات لازم را برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی انجام دهند.

از طرف دیگر انجام آزمایش خون روشی کاربردی برای بررسی ویروس اچ پی وی در بدن افراد می باشد.

شما می توانید این آزمایش خون را انجام داده و میزان و نوع ویروس ها و باکتری ها و نام آنها به طور دقیق از طریق نمونه برداری خون قابل بررسی می باشد.

تمامی آزمایشاتی که برای بررسی اچ پی انجام میشود باید تحت شرایط جسمانی مساعد طی شود تا نتیجه آنها کاملاً دقیق و بدون خطا باشد.

اگر آزمایش را به صورت تست پاپ اسمیر انجام دهید تا دو روز قبل از انجام آزمایش برقراری رابطه جنسی، دوش واژینال و استفاده از انواع فوم کرم یا دارو واژینال ممنوع می باشد.

البته اگر آزمایش خون برای شما تجویز شود پزشک تعیین خواهد کرد که این آزمایش باید در وضعیت ناشتا انجام شود یا نیازی به ناشتا بودن فرد نخواهد بود.

اگر انجام آزمایش اچ پی وی برای شما تجویز میشود حتماً شرایط و قوانین ذکر شده توسط پزشک را رعایت کنید تا هیچ گونه اختلالی در نتیجه آزمایش شما حاصل نشود.

پزشک می‌ تواند با اعتماد از نتیجه آزمایش ناهنجاری به وجود آمده را بررسی کرده و سریعترین روش درمانی را آغاز خواهند کرد.

توجه داشته باشید که به محض مشاهده علائم زگیل تناسلی و مثبت بودن نتیجه آزمایش پزشکان تمامی تلاش خود را انجام داده تا بتوانند این ویروس را مهار کرده و از انتشار آن جلوگیری کنند.

برای بانوان حفظ سلامت دهانه رحم بسیار ارزشمند است و پزشکان تمامی تلاش و تجربه خود را به کار گرفته تا بتوانند با روش های مختلف سلامت فرد را حفظ کنند و با روش های کاربردی و دقیق مانند دارودرمانی و حتی جراح از انتشار بیشتر ویروس اچ پی وی جلوگیری خواهند کرد.