زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98 شماره تماس 02122654369 _ 02122654370

آدرس :

زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98

ویروس اچ پی وی

ویروس اچ پی وی چیست؟ درمان، علائم و راه های پیشگیری

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گروهی از ویروس ها است که میتواند باعث زگیل های پوستی و تناسلی شود. برخی از انواع اچ پی وی پر خطر هستند و میتوانند باعث سرطان شوند. انواع اچ پی وی HPV پر خطر: این نوع از اچ پی وی میتواند باعث سرطان شود. HPV کم خطر: این نوع از […]

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گروهی از ویروس ها است که میتواند باعث زگیل های پوستی و تناسلی شود. برخی از انواع اچ پی وی پر خطر هستند و میتوانند باعث سرطان شوند.

انواع اچ پی وی

 • HPV پر خطر: این نوع از اچ پی وی میتواند باعث سرطان شود.
 • HPV کم خطر: این نوع از اچ پی وی معمولا باعث زگیل های دست و پا می شود و خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهد.

علائم اچ پی وی چیست؟

شایع‌ترین علامت این ویروس ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی فرد مبتلا است. زگیل ناشی از ویروس HPV، می‌تواند کوچک یا بزرگ، صاف یا برجسته باشد.

همچنین ممکن است این زگیل‌ها به‌صورت منفرد یا به‌صورت خوشه‌ای ایجاد شوند و ظاهری شبیه به گل‌کلم داشته باشند. زگیل‌های تناسلی عموماً در قسمت بیرونی واژن و بر روی آلت تناسلی مردانه ظاهر می‌شوند.

ویروس اچ پی وی در دو نوع کم خطر و پرخطر در بدن شخص نمایان میشود که معمولا به صورت زگیل تناسلی در سطح پوست دیده خواهد شد. نوع پرخطر آن به سلول های ناشناخته و توده های سرطانی تبدیل شده و می‌تواند انواع سرطان را در سیستم تناسلی افراد به وجود آورد. زگیل تناسلی و هر آسیب نشات گرفته از ویروس اچ پی وی کامل عفونی بوده و به راحتی به شخص سالم سرایت می کند.

سرطان‌های مرتبط با ویروس اچ پی وی

تمام گونه‌های ویروس اچ پی وی منجر به سرطان نمی‌شوند اما ریسک ابتلا به سرطان‌های زیر را در افراد مبتلا افزایش می‌دهد:

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان مقعد
 • آلت تناسلی
 • سرطان واژن و فرج
 • سرطان ولو
 • دهان و حلق (اوروفارنکس)

زگیل اچ پی وی چیست؟

یکی از مشکلات و آسیب هایی که امروز جامعه بشری با آن مواجه است انواع ویروس های مقاربتی به ویژه اچ پی وی می‌ باشد که می‌ تواند سلامت افراد را به طور جدی با خطرات زیادی مواجه کند.

به طور کلی زگیل اچ پی وی یکی از بیماری‌ های شایع است که ممکن است افراد در سنین جوانی آن را تجربه کنند و در صورت عدم رسیدگی به موقع به آسیب های بزرگ و جبران ناپذیر تبدیل خواهد شد.

با این حال بهتر است که از طرق مختلف سطح آگاهی خود را نسبت به ویروس اچ پی وی افزایش دهید تا متوجه شوید که این عارضه چگونه به بدن افراد سالم انتقال پیدا کرده و چه آسیب‌ و عوارضی را از خود به جای می گذارد.

در ادامه مطلب روش های مناسب برای پیشگیری و درمان زگیل اچ پی وی را به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید هر چه دقیق تر از سلامت خود محافظت کرده و از این آسیب های خطرناک در امان بمانید.

قبل از هر چیز باید بدانید که زگیل اچ پی وی از طریق رابطه جنسی و حتی روابط مقعدی یا دهانی از فرد آلوده به شخص سالم انتقال پیدا می کند و می تواند آسیب ها و مشکلات زیادی در سایر اندام های حساس بدن به وجود آورد.

عوارضی که بانوان از زگیل تناسلی تجربه می کنند خطرناک تر از آقایان بوده و ممکن است عضو حساسی مانند رحم با خطرات و آسیب های جبران ناپذیر مواجه شود.

زگیل اچ پی وی چیست؟
زگیل اچ پی وی چیست؟

لازم است بدانید که زگیل تناسلی یکی از بیماری‌ هایی است که بر اثر ابتلا به ویروس اچ پی وی در بدن شخص نمایان میشود و سرعت انتقال و انتشار آن بسیار زیاد است و اگر این ویروس به سرعت روند بهبود را بهبود را طی نکند سلامت شخص را با مشکلات جدی و حاد مواجه خواهد کرد.

انواع زگیل ناشی از اچ پی وی

سیستم ایمنی معمولاً قبل از ایجاد زگیل تناسلی، ویروس اچ پی وی را از بین می‌برد. بااین‌حال افراد مبتلا به این ویروس ممکن است زگیل‌های زیر را در خود مشاهده کنند:

 • زگیل در ناحیه تناسلی زنان و مردان که به صورت توده‌های کوچک و شبیه به گل‌کلم ظاهر می‌شود.
 • زگیل‌های رایج که به شکل یک سری برجستگی خشن روی دست و انگشتان ایجاد می‌شوند.
 • زگیل کف پا که معمولاً در پاشنه پا ایجاد می‌شوند و ممکن است برای فرد ناراحت‌کننده باشد.
 • زگیل‌های مسطح که برجستگی کمی دارند و ممکن است در هر جایی رشد کنند. در زنان بیشتر بر روی پا و در مردان بیشتر در ریش ظاهر می‌شوندو همچنین در کودکان بیشتر بر روی صورت ایجاد می‌شود.

زگیل چیست؟

یکی از آسیب‌ های پوستی که تمامی افراد حداقل یک بار آن را از نزدیک مشاهده کرده و یا تجربه نموده اند زگیل هایی هستند که بر روی پوست اتفاق می افتد.

معمولا زگیل ها خطرناک نمی باشند و به صورت یک برجستگی کاملا نرم و بی خطر بر روی پوست قرار گرفته و دردآور نخواهند بود.

این نوع زگیل به دیگر نواحی بدن انتقال پیدا نمی کند و ممکن است با روش‌ های بسیار ساده بهبود پیدا کند.

اما نوع جدی تر و البته خطرناکی از زگیل وجود دارد که از ویروسی انسانی به نام اچ پی وی نشأت گرفته است که تقریباً از تمامی انواع آسیب های پوستی خطرناک تر بوده و می‌ تواند در نواحی مختلف بدن بروز پیدا کند.

انتشار زگیل تناسلی در بدن خطرناک است و می‌ تواند در بانوان گردنه رحم یا سیرویکس را با آسیب های بسیار جدی و خطرناک مواجه کند.

با این حال انواع زگیل های پوستی را باید بشناسید تا در مواجهه با هر کدام از آنها بدانید که عارضه ای معمولی یا کاملاً پر خطر می باشد و نیاز به درمان های اصولی دارد یا خیر.

اگر زگیل حاصل آلودگی میکروبی باشد اصلا دردناک نبوده و با خونریزی مواجه نمیشود، این زگیل ها در قسمت های مختلف بدن پخش نشده و فقط در یک یا دو نقطه از بدن به صورت یک برجستگی دیده میشوند.

اما زمانی که زگیل تناسلی اتفاق بیفتد نشان دهنده ابتلای فرد به یک ویروس خطرناک است که نوعی عفونت کاملاً مسری بوده و ممکن است علاوه به ناحیه تناسلی به سایر قسمت های بدن نیز انتقال یابد.

زگیل چیست؟

توجه داشته باشید که اگر زگیل های موجود بر روی پوست نشأت گرفته از این ویروس خطرناک باشد به هیچ عنوان نباید روش های درمانی خانگی را جدی بگیرید و بهتر است که هر چه سریعتر خود را به پزشک رسانده و

روش های مناسب را برای پیشگیری از انتشار این آلودگی انجام دهید.

افرادی که با نقص سیستم ایمنی مواجه هستند و حتی افراد مبتلا دیابتی ممکن است بیش از دیگران در معرض این آسیب قرار بگیرند.

بهتر است حتی اگر وضعیت جسمانی مساعدی دارید با روش های خانگی و خودسرانه اقدام به درمان زگیل تناسلی نکنید و بهتر است که حتماً با یک پزشک ماهر مشورت کنید.

با این‌ حال انواع زگیل چه از نوع عادی و چه از نوع ویروسی قابل درمان است اما اگر نوع ویروسی در مراحل اولیه درمان شود سلامت افراد حفظ شده و از آسیب های جانبی در امان خواهید بود.

پزشکان می‌ توانند نهایت طی یک یا دو جلسه لیزر درمانی و مصرف انواع دارو فرد را به سلامت کامل برسانند اما بهتر است هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنید.

زمانی که زگیل بر روی پوست نمایان میشود نشان دهنده این است که توانسته در بخش های مختلف بدن نفوذ کرده و علائم اولیه بروز پیدا می‌ کند.

به محض مشاهده حتی یک برجستگی کوچک در ناحیه تناسلی سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

زیرا اگر زمان بگذرد و شما نسبت به این عارضه بی توجه باشید ممکن است ناحیه رحم با آسیب های جدی مواجه شده و قطعا سلامت دهانه رحم فرد را به طور جدی تهدید خواهد کرد.

 علائم زگیل تناسلی

 • وجود زائده هایی که به صورت گوشتی و برجسته و سفت بوده و در اطراف ناحیه ی تناسلی، مقعد و داخل واژن دیده میشود. این زائده ها تک و یا پراکنده بوده و در اندازه های کوچک و بزرگ دیده میشوند و شکلی شبیه گل کلم دارند.
 • به دلیل داشتن رابطه ی دهانی فرد دارای حس خارش‌ و سوزش در اطراف دهان، گلو، لب و زبان میشود‌.
 • داشتن حس خارش‌ و سوزش در محلی که عفونت وجود دارد.
 • داشتن ترشح و رطوبت در محل زائده ها
 • درد، خونریزی و ایجاد انسداد در مجاری ادرار چنان چه این زائده ها در مسیر مجاری ادرار ایجاد شده باشند.
 • داشتن سوابق دیگر از بیماری های آمیزشی

آزمایش اچ پی وی 

آزمایش اچ پی وی چیست؟
آزمایش اچ پی وی چیست؟

زمانی که فردی با علائم مشکوک به اچ پی وی به پزشک مراجعه می کند متخصصان سعی دارند تا با روش های کاملا اصولی تمامی بررسی های الزامی را انجام داده تا از وجود ویروسی به نام اچ پی وی مطمئن شوند.

در صورت وجود این بیماری می توانند روش های درمانی را انجام داده تا فرد را از خطرات احتمالی حفظ کنند.

یکی از روش های کاربردی برای اطمینان از وجود ویروس اچ پی وی انجام آزمایشات مختلف می باشد.

متخصصان می توانند با روش های مختلف و نمونه برداری از بخش های مختلف ناحیه تناسلی متوجه شوند که آیا این ویروس از نوع سبک آن می باشد یا نوع پیشرفته، و اگر هست تا چه حد توانسته سلامت فرد را تحت تاثیرات منفی قرار دهد.

یکی از مهمترین آزمایشاتی که برای تشخیص و بررسی ویروس اچ پی وی انجام میشود تست پاپ اسمیر است.

پزشکان با یک نمونه برداری ساده متوجه خواهند شد که این عارضه تا چه حد جدی بوده و آیا خطر آفرین است یا خیر.

هنگام انجام این  تست نمونه ای از دهانه رحم را به آزمایشگاه انتقال داده و با بررسی‌ های تکمیلی عدم حضور و یا وجود ویروس اچ پی وی مشخص خواهد شد.

اگر سلول های ناشناخته در این عضو حیاتی مشاهده شوند پزشکان قطعاً سرطان دهانه رحم را اعلام می کنند و سعی دارند تا با روش‌ های مناسب اقدامات لازم را برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی انجام دهند.

از طرف دیگر انجام آزمایش خون روشی کاربردی برای بررسی ویروس اچ پی وی در بدن افراد می باشد.

شما می توانید این آزمایش خون را انجام داده و میزان و نوع ویروس ها و باکتری ها و نام آنها به طور دقیق از طریق نمونه برداری خون قابل بررسی می باشد.

تمامی آزمایشاتی که برای بررسی اچ پی انجام میشود باید تحت شرایط جسمانی مساعد طی شود تا نتیجه آنها کاملاً دقیق و بدون خطا باشد.

اگر آزمایش را به صورت تست پاپ اسمیر انجام دهید تا دو روز قبل از انجام آزمایش برقراری رابطه جنسی، دوش واژینال و استفاده از انواع فوم کرم یا دارو واژینال ممنوع می باشد.

البته اگر آزمایش خون برای شما تجویز شود پزشک تعیین خواهد کرد که این آزمایش باید در وضعیت ناشتا انجام شود یا نیازی به ناشتا بودن فرد نخواهد بود.

اگر انجام آزمایش اچ پی وی برای شما تجویز میشود حتماً شرایط و قوانین ذکر شده توسط پزشک را رعایت کنید تا هیچ گونه اختلالی در نتیجه آزمایش شما حاصل نشود.

پزشک می‌ تواند با اعتماد از نتیجه آزمایش ناهنجاری به وجود آمده را بررسی کرده و سریعترین روش درمانی را آغاز خواهند کرد.

توجه داشته باشید که به محض مشاهده علائم زگیل تناسلی و مثبت بودن نتیجه آزمایش پزشکان تمامی تلاش خود را انجام داده تا بتوانند این ویروس را مهار کرده و از انتشار آن جلوگیری کنند.

برای بانوان حفظ سلامت دهانه رحم بسیار ارزشمند است و پزشکان تمامی تلاش و تجربه خود را به کار گرفته تا بتوانند با روش های مختلف سلامت فرد را حفظ کنند و با روش های کاربردی و دقیق مانند دارودرمانی و حتی جراح از انتشار بیشتر ویروس اچ پی وی جلوگیری خواهند کرد.

انواع آزمایش اچ پی وی

انواع آزمایش اچ پی وی
انواع آزمایش اچ پی وی

زمانی که با علائم اولیه ویروس اچ پی وی به پزشک مراجعه می‌ کنید ابتدا سعی دارند که با روش‌ های دقیق و البته علمی و کاربردی تشخیص دهند که آیا عارضه پیش آمده مربوط به ویروس اچ پی وی می باشد یا خیر.

با این حال انواع آزمایشات برای بانوان و آقایان با روش های اصولی انجام میشود تا شدت عارضه مورد ارزیابی قرار بگیرد.

در اولین مرحله باید بدانید که انجام آزمایش اچ پی وی برای بانوان و آقایان کمی متفاوت است و از آنجا که عضو رحم برای بانوان از حساسیت بسیار زیادی برخوردار  می باشد پزشکان تمامی تلاش خود را انجام داده تا در مراحل اولیه اقدامات لازم را برای شناسایی ویروس اچ پی وی و درمان و کنترل آن انجام دهند.

یکی از مهمترین انواع تست هایی که برای بررسی زگیل تناسلی و اچ پی وی برای آقایان انجام میشود، بررسی و آزمایش بر روی برجستگی های گوشتی است که در ناحیه تناسلی اتفاق می‌ افتد.

البته باید بدانید معمولاً این عارضه برای آقایان کمی مخفی می باشد و ممکن است علاوه بر  بخش های خارجی ناحیه تناسلی، مجاری ادراری را نیز درگیر کند.

اما تا زمانی که علائم و نشانه ها و انواع زگیل ها و برجستگی ها بر روی پوست نمایان نشود پزشکان نمی‌ توانند به طور قطعی وجود زگیل تناسلی و ویروس اچ پی وی را تایید کنند.

اما اگر این زگیل ها بر سطح پوست مشاهده شوند متخصص با نمونه برداری از آنها سعی دارند تا از طریق روش های آزمایشگاهی تشخیص دهند که این زگیل ها و عوارض پوستی نشأت گرفته از چه ویروسی خواهند بود تا بتوانند در صورت تایید وجود اچ پی وی اقدامات لازم را برای کنترل و درمان انجام دهند.

آزمایشی مناسب برای تشخیص اچ پی وی آقایان استفاده از اسید استیک است، پزشکان در این شرایط این محلول ملایم را برای ناحیه تناسلی قرار داده و منتظر می مانند تا زگیل ها سفید شوند اگر زگیل ها قابل رویت باشند پزشک وجود زگیل تناسلی و ویروس اچ پی وی را تایید می‌ کند، در غیر این صورت خطر ابتلا به ویروس اچ پی وی را به طور کامل رد می کنند.

انجام آزمایش اچ پی وی برای بانوان متفاوت است و با چندین روش پزشکان می‌ توانند آزمایش اچ پی وی را انجام دهند.

در مرحله اول این آزمایش تحت عنوان تست پاپ اسمیر انجام میشود و از طریق بررسی‌ های دقیق تر و میکروسکوپی وجود این عارضه نمایان خواهد شد.

از طرف دیگر انجام آزمایش خون و یا تست اچ پی وی می‌ تواند این عارضه را مشخص کند.

متخصصان از طریق آزمایش اچ پی وی می‌ توانند هرگونه سرطان دهانه رحم را تشخیص دهند.

اما باید بدانید که این آزمایش ها برای هر شخص با روش های مختلف انجام می پذیرد و وجود راه‌ های گوناگون برای بررسی این عارضه به پزشکان کمک می‌ کند تا هرچه سریعتر از وجود این آسیب مطلع شوند و می‌ توانند با توجه به وضعیت و جنسیت افراد مبتلا به این عارضه اقدامات لازم را انجام دهند.

آزمایشاتی که برای بررسی اچ پی وی انجام میشود همگی قابل اعتماد بوده و نتیجه ای کاربردی دقیق از هر کدام حاصل می گردد.

تجویز آزمایش HPV

آزمایش HPV، یکی از بهترین راه های موجود برای تشخیص ابتلا به پاپیلوما ویروس انسانی یا همان ویروس HPV است. به طور معمول آزمایش HPV برای افراد زیر 30 سال توصیه نمی‌شود و مفید نخواهد بود. این تست برای تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی صورت می گیرد و زمانی تجویز میشود که فرد دارای شرایط زیر باشد:

 • هنگامی که فرد مشکوک به وجود زگیل تناسلی در ناحیه ی تناسلی و یا داخل آن، روی کشاله ی ران، اطراف مقعد، بالای ران و دهان است این تست را باید انجام دهد.
 • بانوانی که در طی انجام تست پاپ اسمیرشان، تغییرات غیر طبیعی در دهانه ی رحم مشخص شده است باید این تست را انجام دهند.
 • زنانی که مبتلا به سرطان دهانه ی رحم هستند نیز باید این تست را انجام دهند‌‌.

آیا برای انجام آزمایش HPV باید ناشتا بود؟

خیر انجام این آزمایش نیاز به ناشتا بودن فرد ندارد ولی معمولا آن را همزمان با تست پاپ اسمیر انجام می دهند و باید برای انجام آن مراقبت هایی که برای تست پاپ اسمیر لازم است را حتما رعایت کرد.

تفاوت بین آزمایش HPV و پاپ اسمیر

تفاوت بین آزمایش HPV و پاپ اسمیر
تفاوت بین آزمایش HPV و پاپ اسمیر

ویروس اچ پی وی جزو عفونت ها متداولی است که امکان دارد در بدن فرد دیده شود و موجب تغییراتی در سلول های دهانه ی رحم میشود و برای بررسی و پیشگیری از تبدیل این سلول ها به سرطان انجام می گیرد.

آزمایش پاپ اسمیر آزمایشی برای تشخیص و مشخص کردن سرطان دهانه ی رحم است و سلول های غیر طبیعی موجود در دهانه ی رحم را مورد ارزیابی قرار می دهد. چنان چه این سلول های غیر طبیعی درمان نشوند تبدیل به سرطان میشوند.

پیشگیری از اچ پی وی

 • کم کردن و محدود کردن شرکای جنسی
 • انجام رابطه ی جنسی که محافظت شده است به وسیله ی استفاده از کاندوم، البته با وجود کاندوم باز امکان انتقال وجود دارد.
 • تزریق واکسن گارداسیل که فرد را در برابر زگیل تناسلی و سرطان دهانه ی رحم حفاظت می کند.

نمونه برداری تست اچ پی وی در زنان

با توجه به گسترش ناگهانی و البته خطرات ویروس اچ پی وی و آسیب هایی که به همراه دارد مراکز زیادی در سراسر کشور نمونه برداری و تست اچ پی وی را برای بانوان با روش های تخصصی انجام می دهند.

اما اینکه چگونه انجام میشود و کدام فاکتورها و آسیب ها در نتیجه این تست مشخص میشوند سوال عموم افراد خواهد بود.

باید بدانید که نمونه برداری از اچ پی وی منظور همان تست پاپ اسمیر است که در شرایط کاملاً مساعد انجام می پذیرد و پزشکان با توجه به نتیجه آن تشخیص خواهند داد که آیا عارضه ای جدی سلامت فرد را تهدید می کند یا خیر، و البته می‌ توانند هرگونه سلول های غیرطبیعی و ناشناخته را مشخص کنند.

بهتر است با آغاز دهه ۳۰ زندگی به انجام این تست و این آزمایش اهمیت داده و حتی در صورت وجود یا عدم حضور انواع آسیب های پوستی این تست را انجام دهید.

باید بدانید که قبل از انجام نمونه برداری تست اچ پی وی داشتن شرایط مساعد کاملاً الزامی می باشد، متخصصان توصیه می‌ کنند که در این شرایط بهتر است اقدامات قبل از تست را انجام داده تا اختلالی در نتیجه آزمایش ایجاد نشود.

بهتر است که برای انجام نمونه برداری تست اچ پی وی بعد از دوره قاعدگی برای انجام آن به پزشک مراجعه کنید و از طرف دیگر باید کاملاً با پزشک همکاری کرده تا این نمونه برداری آسان با دقت انجام پذیرد.

بانوان بیش از آقایان در معرض آسیب های جنسی و بیماری های مقاربتی قرار می گیرند زیرا عضوی حساس مانند رحم در انتهای واژن قرار گرفته و هرگونه آسیب و عارضه کوچک و بزرگ قطعاً بر این عضو تاثیر گذار خواهد بود.

به همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌ کنند به محض مشاهده علائم غیر طبیعی حتما به پزشک مراجعه کرده تا با انجام نمونه برداری و تست اچ پی وی از سلامت خود اطمینان حاصل نمایید.

زمانی که به پزشک مراجعه می کنید برای بررسی ویروس اچ پی وی متخصصان انجام تست پاپ اسمیر و آزمایشات مختلف را برای شما در نظر می‌ گیرند که هر کدام از آنها دقت و حساسیت بسیار بالایی خواهند داشت.

البته این امر ضروری است و شما حتی بدون مشاهده علائم هر ۳ سال یک بار یا ۵ سال یکبار باید این آزمایشات را انجام دهید تا به صورت غافلگیرانه با آسیب‌ های جبران‌ ناپذیری مانند سرطان دهانه رحم مواجه نشوید.

ممکن است فردی به ویروس اچ پی وی مبتلا شود اما آنقدر سطحی و محدود باشد که شاید هرگز متوجه حضور آن نشود اما می‌ تواند تاثیرات منفی و مخرب خود را خاموش و بی صدا بر دهانه رحم اعمال کند.

به همین دلیل متخصصان توصیه می‌ کنند که حتما تست پاپ اسمیر و آزمایشات نمونه برداری را انجام دهید تا علاوه بر اطمینان از سلامت خود با بیماری های مشکل زا و کشنده مانند سرطان مواجه نشوید.

آزمایش اچ پی وی در مردان

آزمایش اچ پی وی در مردان
آزمایش اچ پی وی در مردان

آقایان نیز مانند بانوان ممکن است با ویروس خطرناک اچ پی وی مواجه شوند که پزشکان برای بررسی این ویروس روش های مختلف را در پیش گرفته که از مهم ترین و کاربردی ترین آنها می توان به آزمایش تخصصی اچ پی وی اشاره کرد.

پس از ابتلا به ویروس اچ پی وی عوارض و عوامل بیماری زا آن در سطح آلت تناسلی آقایان دیده میشود و ممکن است بخش ختنه گاه، کیسه بیضه و حتی پوست دور مقعد را نیز درگیر کند.

البته این عارضه به ترشحات مجاری ادراری کشیده شده و می تواند اثر مخربی بر مایع منی و یا ادرار افراد داشته باشد.

باید بدانید که اگر این عارضه در بدن آقایان هم گسترش می یابد و خطرات زیادی را برای آنها به همراه خواهد داشت.

از این رو متخصصان به همه افرار توصیه می کنند به محض مشاهده علائم ویروس اچ پی وی حتماً به پزشک مراجعه کرده تا بتوانید آزمایشات لازم را انجام دهند اما اینکه آزمایش اچ پی وی برای مردان چگونه انجام میشود شاید برای شما هم سوال باشد.

در مرحله اول اگر در سطح پوست ناحیه تناسلی و مقعد برجستگی‌ هایی دیده شود متخصصان به وجود این عارضه مشکوک شده و با نمونه برداری متوجه خواهند شد که این ضایعه پوستی مربوط به ویروس اچ دی می باشد یا خیر.

لازم است بدانید که برای بررسی دقیق ویروس اچ پی وی روشی مشابه با تست پاپ اسمیر برای آقایان نیز انجام میشود.

آقایانی که در رابطه جنسی هستند و زنانی که رابطه مقعدی دارند می توانند تست پاپ اسمیر مقعدی را نیز انجام دهند.

در این روش یک نمونه برداری ساده انجام میشود و پزشکان متوجه میشود که این عارضه و برجستگی هایی که بر روی پوست مشاهده میشود علت کدام عارضه می‌ باشد.

اگر پزشک تشخیص دهد که این مشکلات پوستی مربوط به عفونت اچ پی وی می باشد می تواند روش های درمانی را سریعتر در پیش گرفته و از عوارض جانبی آن پیشگیری می کنند.

آزمایش اچ پی وی برای مردان با همان دقتی انجام میشود که برای بانوان صورت می پذیرد و هیچگونه تفاوتی با یکدیگر نخواهد داشت.

اگر به هر دلیلی اچ پی وی در بدن شخص منتشر شود به سرعت به دیگر قسمت ها انتقال پیدا کرده و می‌ تواند سایر بخش های حساس بدن را با این عارضه مواجه کند.

پس بهتر است به محض مشاهده علائم اولیه به پزشک مراجعه کرده و تمامی اقداماتی را که برای شما در نظر می‌ گیرند را بی کم و کاستی انجام دهید.

نتیجه و تفسیر آزمایش اچ پی وی

نتیجه و تفسیر آزمایش اچ پی وی
نتیجه و تفسیر آزمایش اچ پی وی

پس از مراجعه به پزشک اگر علائم و نشانه های مشهود ویروس اچ پی وی در بدن شخص مشاهده شود متخصصان انجام چندین تست و آزمایش را به شخص اعلام کرده و تاکید می کنند تا برای محافظت از سلامت خود تمامی اقدامات ذکر شده را انجام دهند.

اما مسئله مهم زمانی اتفاق می‌ افتد که شما نتیجه آزمایش را از آزمایشگاه دریافت کرده و پزشک اقدام به بررسی و تفسیر نتیجه آزمایش شما می کند.

قطعا در این شرایط نگرانی افراد به اوج رسیده و کنجکاو هستند تا هر چه زودتر بدانند که چه نوع آسیب و عارضه ای  سلامت آنها را تهدید می کند.

با ما همراه باشید تا اطلاعات مختصر در مورد تفسیر آزمایش اچ پی وی را به شما ارائه دهیم تا بتوانید پس از دریافت نتیجه آزمایش تا حدودی با مطالعه این برگه های دقیق و کاربردی از سلامت خود مطلع شوید.

متخصصانی که در زمینه زنان فعالیت دارند انجام تست پاپ اسمیر را برای تمامی بانوان الزامی می دانند و در اکثر مواقع و بیش از ۹۰ درصد نتیجه آزمایش آنها کاملاً طبیعی اعلام میشود.

اما درصد محدودی که نتیجه پاپ اسمیر آنها غیر طبیعی مشخص خواهد شد ممکن است به چندین علت با این نتیجه مواجه شوند.

اولین گزینه انتقال ویروس اچ پی وی به بدن آنها می باشد از طرفی دیگر داروهای ضد بارداری و یا سیگار کشیدن هم می تواند سبب ایجاد نتیجه غیر طبیعی و غیر نرمال شود.

اگر آزمایش اچ پی وی و تست پاپ اسمیر هر دو مثبت شوند پزشک از وجود این ویروس در بدن اطمینان حاصل کرده و باید هر چه سریع‌ تر اقدامات لازم را در جهت بررسی سلامت رحم و دهانه آن انجام دهند.

اگر پزشک نتیجه آزمایش اچ پی وی شما را مثبت اعلام کند نشان دهنده این است که این ویروس خطرناک در بدن شما وجود داشته و ممکن است در معرض سرطان دهانه رحم قرار بگیرد.

مثبت بودن این آزمایش به طور قطعی وجود سرطان را تایید نمی‌ کند بلکه فقط نشان می‌ دهد که این عفونت خطرناک در بدن شما حضور دارد.

اما اگر نتیجه آزمایش اچ پی وی منفی باشد نشان می دهد که این اختلال ممکن است بر اثر عوامل دیگر باشد و جای نگرانی نخواهد داشت.

هنگام تفسیر آزمایش زمانی باید حضور اچ پی وی تایید شود که هم آزمایش پاپ اسمیر به هم آزمایشات اچ پی وی هر دو مثبت باشند پزشکان و متخصصان هر نتیجه ای را که از آزمایش شما دریافت کنند اولویت کار خود قرار داده و سعی دارند که با معاینات فیزیکی متوجه حضور عوارض جانبی این ویروس شوند.

اگر پزشک تشخیص دهد که در نتیجه مثبت بودن جواب آزمایش نیاز به دارو درمانی دارید روش های کاربردی را در پیش گرفته تا سلامت شما را از خطرات جدی حفظ کنند.

آزمایش های تکمیلی پس از تست زگیل تناسلی

آزمایش های تکمیلی پس از تست زگیل تناسلی
آزمایش های تکمیلی پس از تست زگیل تناسلی

پس از انجام آزمایشات مربوط به بررسی زگیل تناسلی پزشکان نتیجه تست و آزمایش اچ پی وی را بررسی کرده تا متوجه شویند که آیا ای ویروس در بدن شخص وجود دارد یا خیر.

اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد نشان می دهد که ویروس اچ پی وی در بدن شخص فعال بوده و احتمال انتشار و تکثیر آن بسیار زیاد است و ممکن است اندام های حیاتی بانوان مانند رحم در معرض آسیب های جبران ناپذیر قرار بگیرد و خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم افزایش پیدا می‌ کند.

البته به دنبال آن مشکلات لگنی نیز اتفاق افتاده و می تواند سلامت فرد را به طور جدی به خطر بیندازد.

اما متخصصان بعد از مثبت شدن نتیجه آزمایش برای بانوان انجام تست و آزمایشات تخصصی را از ناحیه تخمدان ها تجویز می کنند و سعی دارند که با تصویر برداری و یا انجام آزمایش خون وجود هرگونه تومور و سلول های ناشناخته را بررسی نمایند.

باید بدانید که یک آزمایش تحت عنوان اچ ای ۴ انجام میشود تا پزشکان بتوانند به واسطه نتیجه آن متوجه شود که آیا توده هایی در ناحیه تخمدان وجود دارد یا خیر.

اگر بانوان در سن یائسگی باشند روند آزمایش و بررسی آنها کمی تغییر می‌ کند اما افراد جوانتر در سنین باروری باید سلامت تخمدان ها را تحت هر شرایطی حفظ کنند تا روند باروری آنها با اختلال مواجه نشود.

متخصصان به محض تشخیص زگیل تناسلی و ویروس اچ پی وی در بدن فرد در تلاشند تا با دارو درمانی و انجام جراحی های کوچک یا لیزر درمانی اقدام به برطرف کردن این عارضه نمایند.

از این رو سعی دارد که پس از بهبود زگیل تناسلی بخش های مختلف بدن را که از حساسیت بالایی برخوردار هستند را با انجام نمونه برداری، عکسبرداری و یا آزمایش خون دقیق تر بررسی کنند تا تشخیص دهند که آیا این عارضه توانسته است اعضای حساس را تحت تاثیر تاثیرات منفی قرار دهد یا خیر.

با وجود ویروس اچ پی وی درصد زیادی از بانوان در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار می گیرند.

پس  انجام هرگونه چکاپ مربوط به سلامت رحم کاملاً الزامی بوده و پس از تایید تست مثبت زگیل تناسلی تمامی این روش ها انجام می پذیرد.

پزشک می تواند هر چه دقیق تر وضعیت جسمانی افراد را بررسی کرده و از سلامت آنها مطمئن خواهد شد و دیگر جای نگرانی نبوده و پزشک می تواند با خیال راحت اقدامات لازم را برای بهبود زگیل های پوستی انجام دهد.

یکی از مهمترین آزمایشاتی که بعد از ابتلا به زگیل تناسلی انجام میشود چکاپ کامل جسمانی و آزمایش خون جهت بررسی سلامت افراد می باشد.

در چنین شرایط متخصصان سعی دارند که با نمونه برداری خون عملکرد درست سایر ارگان ها را بررسی کرده و حتی ترشح هورمون ها نیز به طور دقیق بررسی می گردد.

توجه داشته باشید که اگر پزشک انجام این آزمایشات را برای شما الزامی بداند به هیچ عنوان نباید در انجام آنها کوتاهی کنید زیرا با سلامت شما ارتباط مستقیم داشته و این عارضه آنقدر خطرناک و مخرب است که پزشک تمامی اقدامات لازم را برای خروج آن از بدن انجام خواهد داد.

توصیه میشود که با پزشک خود همکاری کرده و تمامی آزمایشات را هرچند گسترده انجام دهید تا از خطرات جانبی در امان بمانید.

27 پاسخ

 1. چه کارهایی باید قبل از آزمایش روماتیسم انجام دهیم؟

 2. سلام دکتر خسته نباشین، چقدر طول میکشه که جواب آزمایش دستمون برسه؟

  1. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یکی از شایع ترین عفونت های دستگاه تولید مثلی می باشد که معمولاً از طریق رابطه جنسی منتقل شده و موجب طیفی از سرطان ها و دیگر علائم بالینی در زنان و مردان می شود. ویروس HPV موجب سرطان دهانه رحم می شود که چهارمین سرطان شایع در بین زنان می باشد

  1. ویروس HPV از طریق مکان هایی مثل استخر،جکوزی و یا استفاده از حمام و دستشویی مشترک منتقل نمی شود، اما از طریق تماس غیر مستقیم با عوامل خارجی مانند: حوله و تجهیزات ورزشی شنا که با ناحیه تناسلی فرد آلوده در ارتباط بوده اند، می تواند منتقل شود، زیرا این ویروس در محیط ‌های گرم و مرطوب رشد می‌ کند.

  1. از علایم تبخال تناسلی بروز تاول یا زخم هایی با سوزش و یا درد شدید است. این تاول ها از هم جدا هستند. ویروس می تواند ناحیه تناسلی و یا اطراف دهان را درگیر کند. علایم زگیل تناسلی شامل ضایعات گوشتی نرم و معمولا کم رنگ است و می تواند همراه درد یا سوزش و خارش یا بدون درد باشد

  1. تست پاپ اسمیر رایج‌ترین تست برای تشخیص HPV است که می‌تواند تغییرات بدخیم و عفونت‌هایی مانند HPV را تشخیص دهد. معمولا این تست به‌صورت سرپایی انجام شده و پزشک متخصص زنان با استفاده از اسپکولوم دهانه واژن را باز کرده و با وسیله مخصوص از مخاط درون دهانه رحم نمونه‌برداری می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر

نمونه گیری و آزمایش در منزل

برای اطلاع از قیمت و نحوه نوبت اخذ نوبت با ما در واتساپ در ارتباط باشید