زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98 شماره تماس 02122654369 _ 02122654370

آدرس :

زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، ما بین پسیان و میدان الف، پلاک 98

آزمایش چربی خون چیست؟

آزمایش چربی خون چیست؟

یکی از مهمترین موادی که در بدن انسان ها تا حد مشخص و محدودی کاربرد فراوان دارد و برای سلامتی مناسب است انواع لیپید هایی هستند که در سراسر بدن حضور دارند.

اما معمولا سطح مناسب و متعادلی از چربی در خون وجود دارد که اگر این تعادل برهم بخورد فرد با عارضه ای به نام چربی خون مواجه میشود.

به طور کلی دو گروه از انواع چربی به نام کلسترول و تری گلیسیرید در خون وجود دارد که به واسطه مواد خوراکی که همه روزه استفاده می کنید وارد بدن خواهند شد.

لازم است بدانید که تری گلیسیرید باید همیشه در حد نرمال و یا پایین تر از سطح تعیین شده باشد.

این چربی مربوط به غذاهای پرکالری است که از طریق مواد خوراکی به بدن وارد شده و می‌ تواند به صورت چربی های ذخیره ای در عروق قرار بگیرد.

اما اگر تری گلیسیرید از حد نرمال بالاتر باشد وضعیت سلامت شخص به خطر افتاده و می‌ تواند عوارضی مانند چربی خون را به همراه آورد.

اما نوع دیگری از چربی در بدن وجود دارد که در خون حل نمیشود و به آن کلسترول می گویند که به صورت طبیعی در تمامی ارگان ها و و اندام های حیاتی وجود خواهد داشت.

کلسترول خوب و بد دارد و نوع بد آن خطرات زیادی به همراه داشته اما نوع خوب باید در مقادیر مناسب در بدن وجود داشته باشد تا مانع از مشکلات قلبی شده و در صورت بروز به هرگونه آسیب در عروق مختلف سبب پیشگیری از شدت گرفتن آن شده و می تواند به ترمیم رگ ها کمک زیادی کند.

همین امر سبب میشود تا سلامت افراد با خطرات جدی مواجه نشود.

اما باید بدانید که امروزه متخصصان به واسطه انجام نوعی آزمایش تمامی موارد ذکر شده را به طور دقیق بررسی کرده و تشخیص می دهند که وضعیت شخص در چه حدی می باشد.

با این شرایط می‌ توانید در صورت بروز هر کدام از موارد ذکر شده درمان را آغاز کرده تا مشکلات جدی برای فرد بروز پیدا نکند.

در ادامه این مقاله با اهمیت انجام آزمایش چربی خون آشنا خواهید شد و برای شما توضیح می دهیم که چه عواملی می تواند خطر ابتلا به چربی خون را افزایش داده و چه نوع آزمایشاتی برای کنترل این آسیب مناسب است.

هرچند که روش‌ های کاربردی و تخصصی از جمله دارو درمانی و اصلاح رژیم غذایی را به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید همواره از سلامت خود محافظت نمایید.

انواع تست هایی که برای سنجش چربی خون انجام میشود؟

انواع تست هایی که برای سنجش چربی خون انجام میشود؟
انواع تست هایی که برای سنجش چربی خون انجام میشود؟

متخصصان و پزشکان بر این باور که اگر میزان چربی خون افزایش پیدا کند خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی بیشتر شده و سکته های قلبی و مغزی برای افراد در سنین مختلف اتفاق می‌ افتد.

متخصصان اگر احساس کنند که سلامت شخص با مشکل مواجه شده است و مربوط به میزان کلسترول بسیار زیاد است آزمایش چربی خون را تجویز کرده تا بتوانند فرد را از وضعیت خود آگاه نمایند.

در انجام این تست چند فاکتور اساسی مانند کلسترول و تری گلیسیرید را بررسی می نمایند، به طور کلی تست چربی خون با چندین روش انجام شده تا متخصصان بتوانند چند فاکتور اصلی را به طور دقیق مشاهده نمایند.

در آزمایش چربی خون کلسترول کلی بدن اندازه گیری خواهد شد که قطعاً شامل کلسترول مثبت یا اچ دی ال و کلسترول منفی ال دی ال خواهد بود.

اگر کسترول منفی سطح بدن زیاد باشد به عروق خونی و شریان های اصلی نفوذ کرده و باعث مسدود شدن آنها خواهد شد و نهایتاً بیماری های قلبی اتفاق می‌ افتد.

اما قطعا کلسترول اچ دی ال و خوب به سلامت بدن کمک کرده و برای ترمیم بافت های آسیب دیده و عروق مختلف استفاده میشود.

اما باید بدانید که تری گلیسیرید نوعی چربی است که طریق مواد غذایی وارد خون میشود به همین دلیل است که پس از مصرف غذاهای پرچرب و پرکالری احساس ناخوشایندی برای شما اتفاق افتاده و روند هضم آن دیرتر انجام میشود.

اگر تری گلیسیرید در آزمایش بررسی شود و حجم آن زیاد باشد سبب بروز بیماری های قلبی عروقی و نهایتا التهابات داخلی به ویژه مشکلات مربوط به پانکراس خواهد شد.

چرا انجام آزمایش چربی خون اهمیت دارد؟

چرا انجام آزمایش چربی خون اهمیت دارد؟
چرا انجام آزمایش چربی خون اهمیت دارد؟

زمانی که به پزشکان و متخصصان مراجعه می‌ کنید انجام آزمایشات تکمیلی را برای شما تجویز خواهند کرد و معتقدند که با یک آزمایش کلی می توانید از سیستم داخلی بدن مطلع شده و هر گونه عوارض احتمالی را شناسایی خواهند کرد.

در اکثر مواقع بروز بیماری های قلبی و عروقی و بروز سکته ها و گرفتگی های عروقی مربوط به مصرف بیش از حد چربی و تجمع چربی های مضر در بدن خواهد بود.

به همین دلیل است که آزمایش چربی خون برای تمامی افراد تجویز شده تا متخصصان از وضعیت داخلی آنها مطلع شوند.

با گذر از ۴۰ سالگی اهمیت آزمایش چربی خون دو چندان شده و اگر پزشک انجام چنین فرآیندی را به شما توصیه می‌ کند حتماً باید در شرایط مناسب آن را انجام دهید.

اما مسئله این است که آزمایش چربی خون چرا اهمیت دارد، به این دلیل است که پزشکان تنها راه اطلاع از وضعیت عروقی و قلبی افراد را انجام آزمایش چربی خون می دانند.

زیرا می‌ توانند با دقت بسیار زیاد و بدون خطا میزان کلسترول و تری گلیسیرید و دیگر فاکتورهای بدن را اندازه گیری کرده و متوجه خواهند شد که آیا سلامت شخص با خطر مواجه است یا خیر.

اگر شما هم به دلایل مخالف در معرض مشکلات قلبی قرار دارید و وزنتان بالا بوده و مستعد بیماری چربی خون می باشید بهتر است هرچه سریع‌ تر اقدامات لازم را برای چکاپ های اولیه انجام دهید.

این آزمایش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می‌ تواند خیلی آسان و سریع شما را از وضعیت سلامتیتان مطلع نمایند.

پزشکان نمی توانند از روی شواهد و یا گفته های بیمار تشخیص دهند که فرد با چربی خون مواجه است یا خیر.

اما با انجام آزمایش چربی خون می توانند تشخیص قطعی خود را با اطمینان اعلام کنند.

با این حال انجام آزمایش چربی خون اهمیت پیدا کرده و با انجام آن و دریافت نتیجه درست پزشک متوجه خواهد شد که فرد در چه وضعیتی قرار دارد.

قطعا وجود بیش از حد کلسترول بد در خون می تواند خطرات و عوارض زیادی به همراه داشته باشد و اگر آزمایش چربی خون در فاصله زمانی درست و اصولی انجام شود هرگز خطراتی جدی سلامت شخصی را تهدید نکرده و مشکلی نگران کننده را به همراه نخواهد داشت.

اگر بیماری های خاص در موارد اولیه شناسایی شوند به راحتی قابل کنترل و درمان می باشند.

در آزمایش چربی خون چه چیزی اندازه گیری می شود؟

در آزمایش چربی خون چه چیزی اندازه گیری می شود؟
در آزمایش چربی خون چه چیزی اندازه گیری می شود؟

متخصصان و پزشکان اغلب انجام آزمایش چربی خون را برای افراد تجویز می کنند اما سوالی که برای افراد مختلف به وجود می‌ آید این است که در این آزمایش چه فاکتورهایی بررسی و اندازه گیری میشود.

بخش از بدن انسان از درصد لیپی تشکیل شده و اگر این درصد از حد متعادل بیشتر شود سبب تجمع چربی در خون شده و سبب بروز آسیب ها و بیماری های مختلف میشود.

اگر شما آزمایش چربی خون را انجام دهید چندین فاکتور اصلی در بدن شما مورد بررسی قرار می‌ گیرد که از مهم‌ ترین البته خطرناک ترین آنها می‌ توان به تری گلیسیرید اشاره کرد که به هیچ عنوان در خونه حل نشده و دائما در عروق جریان پیدا می‌ کند.

اگر این چربی به طور مداوم از رگ های اصلی شما عبور کند سبب گرفتگی و نهایتاً بروز بیماری‌ های قلبی میشود.

در این آزمایش میزان تری گلیسیرید اندازه گیری میشود و پزشک تشخیص می دهد که آیا شخص در وضعیت نرمال قرار دارد یا خیر.

نکته مهمتر این است که بعد از اندازه گیری تری گلیسیرید که همه ما کم و بیش با آن آشنایی داریم در این آزمایش کاربردی کلسترول نیز بررسی خواهد شد، کلسترول به سه دسته کلسترول خوب، کلسترول بد و کلسترول طبیعی تقسیم می شود.

هر کدام از این موارد ذکر شده در بدن وظیفه خاصی داشته و باید در مقدار مشخصی در خون وجود داشته باشند.

کلسترول بد همان طور که از اسمش پیداست ممکن است در سایر شریان ها و عروق رسوب کرده و باعث ایجاد گرفتگی های خطرناک میشود.

همچنین کلسترول طبیعی در حد معمول در خون وجود داشته و مقدار آن بسیار محدود و ناچیز است.

اما اگر در آزمایش ناشتا بالا بودن کلسترول طبیعی مشاهده شد باید بدانید که این چربی سبب بروز اختلال در عملکرد متابولیسم و سوخت و ساز بدن خواهد شد و سبب میشود تا چربی ها بیش از پیش و به سرعت بالاتر در بدن تجمع پیدا کنند.

نوع دیگری از انواع کلسترول در آزمایش خون اندازه‌ گیری میشود که کلسترول خوب نام دارد که به سلامت بدن کمک کرده و وجود آن تا حد مناسبی الزامی و ضروری می باشد.

این نوع چربی به ترمیم عروق آسیب دیده کمک کرده و سبب افزایش انعطاف پذیری آنها خواهد شد.

آزمایش چربی خون بهترین روش برای اندازه گیری موارد ذکر شده می باشد و هیچ راهی مطمئن تر از این آزمایش وجود ندارد.

عوامل خطرناک چربی خون بالا چیست؟

عوامل خطرناک چربی خون بالا چیست؟
عوامل خطرناک چربی خون بالا چیست؟

متخصصان و پزشکان بر این باورند که از عوامل مهم بروز چربی خون می توان به چند نکته ساده اما اساسی و کلیدی اشاره کرد، یکی از مسائلی که به هیچ عنوان قابل کنترل نمی باشد مسئله وراثت است.

اگر به طور ژنتیکی اختلالات چربی خون را در خانواده نزدیک داشته باشید ممکن است به احتمال بسیار زیاد در معرض این آسیب قرار بگیرید.

از دیگر عوامل بسیار موثر بر بروز چربی خون می توان به رژیم غذایی ناسالم اشاره کرد.

اگر به طور پیوسته از غذاهایی که میزان چربی زیاد دارند و یا فست فودی هستند استفاده می کنید اطمینان داشته باشید که در آینده نچندان دور چربی خون شما افزایش پیدا کرده و با مشکلات قلبی و عروقی مواجه خواهید شد.

به همین دلیل متخصصان توصیه می‌ کنند که همواره رژیم غذایی کم چربی داشته باشید و از مواد خوراکی سالم و کاربردی استفاده کنید.

در کنار تمامی این عوامل کم تحرکی و تنبلی بسیار زیاد عاملی برای بروز قطعی چربی خون خواهد بود.

بهتر است که هنگام غذا خوردن در حد متعادل از مواد غذایی سالم استفاده کنید و به هیچ عنوان بعد از صرف غذا دراز نکشید و اجازه دهید که مدتی نشسته یا ایستاده با تحرک کم از زمان صرف غذا بگذرد.

اگر به سلامت خود اهمیت ندهید ممکن است اختلالات و مشکلاتی پنهان و خاموش مانند کم کاری تیروئید برای شما اتفاق بیفتد.

همین امر نشات گرفته از چربی خون و قند خون بالا بوده که به مرور بر روی هم تاثیر گذاشته و عاملی برای پیدایش یکدیگر هستند.

به همین دلیل انجام ازمایش تیرویید نیز به شما پیشنهاد میشود تا از سلامت عملکرد ان مطمعن شوید.

متخصصان چربی خون را از بیماری‌ های خطرناک دانسته که بدون علامت و نشانه می‌ تواند اختلالات زیادی را در بدن شما اعمال کند و در صورت عدم آگاهی از این آسیب قطعاً به صورت غافلگیرانه با سکته های مغزی و قلبی مواجه شده و ممکن است سلامت شما به طور جدی با خطرات جبران ناپذیری مواجه شود.

آیا لازم است قبل از آزمایش خون ناشتا بود؟

یکی از مهمترین سوالاتی که پیش از انجام آزمایش خون مطرح میشود این است که فرد باید برای انجام نمونه گیری چربی خون به صورت ناشتا به آزمایشگاه مراجعه کنند یا خیر.

متخصصان توصیه می‌ کنند که هنگام انجام آزمایش خون باید چند نکته را رعایت کنید.

در مرحله اول برای انجام این آزمایش به صورت ناشتا باید به مراکز مربوطه مراجعه نمایید و ۸ الی ۱۲ ساعت به هیچ عنوان از مواد غذایی مختلف و مایعات طعم دار استفاده نکنید، در این دوره مصرف آب به تنهایی هیچ موردی نداشته و اختلالی در نتیجه آزمایش به وجود نمی‌ آورد.

برخی افراد تصور می کنند که مصرف خوراکی هایی مانند جویدن آدامس و انواع قرص ها و محصولات که طعم دهنده و یا خوشبو کننده هستند مشکلی نخواهد داشت.

اما این مسئله حائز اهمیت است و به هیچ عنوان نباید حتی از چنین خوراکی هایی در ۱۲ ساعت پیش از آزمایش استفاده کنید.

قبل از انجام آزمایش ناشتا بودن به اندازه ۱۲ ساعت کفایت نمی‌ کند بلکه حداقل یک روز قبل از آن باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و بهتر است که آخرین وعده قبل از آزمایش که شام شب می باشد را کاملاً سبک و از مواد غذایی مناسب استفاده کنید.

نکته حائز اهمیت این است که برای آزمایش خون باید ناشتا باشید اما این زمان نباید بیش از ۱۶ ساعت ادامه پیدا کند زیرا می تواند نتیجه آزمایش را با اختلال مواجه کند.

در زمانی که ناشتا هستید می توانید از آب کاملا خالص استفاده کرده و ممنوعیت برای مسواک زدن وجود ندارد، مصرف هرگونه چای، قهوه، آبمیوه، جویدن آدامس و انجام حرکات ورزشی زیاد و البته استعمال دخانیات برای افراد ممنوع می باشد.

بهتر است که این شرایط آسان را به راحتی انجام داده تا روند آزمایش شما با کمترین میزان خطا طی شود و نتیجه مناسب به دست آید.

تفسیر نتایج آزمایش چربی خون

تفسیر نتایج آزمایش چربی خون
تفسیر نتایج آزمایش چربی خون

برخی افرار تصور می کنند که تفسیر نتیجه آزمایش در خانه کار بسیار آسانی می باشد و نیاز به تخصص خاصی ندارد.

این باور کاملا اشتباه است این متخصصان هستند که می‌ توانند برگه آزمایش شما را به طور دقیق بررسی کرده و متوجه شوند که وضعیت سلامت شما چگونه می باشد.

شما می توانید با حداقل میزان اطلاعات برگه آزمایش چربی خون خود را مطالعه کرده و متوجه خواهید شد که در در بدن شما چه خبر است و میزان چربی خون در چه وضعیتی قرار دارد.

باید بدانید که هنگام تفسیر آزمایش چربی خون باید ابتدا با اصطلاحاتی که به صورت مختصر در مورد کلسترول ها و تری گلیسیرید ثبت میشود آشنا باشید و بدانید که اعداد و ارقام برای بانوان و آقایان با یکدیگر متفاوت است.

در هر صورت مقدار تقریبی و مطلوب چربی در بدن کمتر از ۱۰۰ میلی گرم می باشد اما معمولاً این مقدار برای بانوان ۵۰ میلی گرم نرمال بوده و برای آقایان ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر مناسب خواهد بود.

بالاتر از حد مطلوب و بین ۱۰۰ تا ۱۲۹ میلی گرم فرد در مرز قرار دارد و باید تا مقدار طبیعی کاهش یابد.

میزان کلسترول خوب، تری گلیسیرید و کلسترول منفی هم برای هر شخص متفاوت است اما در برگه آزمایش شما چندین ستون وجود دارد.

عدد اول مربوط به میزان چربی خون شما بوده و ستون های بعدی مربوط به مقدار طبیعی، مرز و یا بالاتر از حد طبیعی خواهد بود، در هر صورت کلسترول باید کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد و برای آقایان و بانوان ثابت است.

اما اگر عدد ۲۰۰ به بالا اعلام شود باید بدانید که این مقدار در حد مرز بوده و باید هرچه سریعتر کنترل شود.

اما اعدادی مانند ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر از آن نشان دهنده وجود کلسترول زیاد در خون شما بوده که قطعاً باید روش‌ های مناسب و دارو درمانی را آغاز کنید.

تری گلیسیرید نیز با همین شیوه بررسی میشود مقدار طبیعی از ۱۵۰ میلی گرم بالا تر نبود و بلکه باید کمتر باشد.

اگر عددی در حدود۱۵۰ تا ۱۹۹ برای تری گلیسیرید اعلام شود قطعا شخص در معرض بیماری قرار گرفته و از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر بالاتر فرد کلسترول بسیار زیادی را در خون دارا می باشد که متخصصان می توانند با دارو درمانی اقدامات لازم را برای کنترل آن انجام دهند.

بخشی از آزمایش مربوط به کلسترول مثبت می باشد معمولاً این عدد در بیماران قلبی و یا افراد دیابتی کمتر از ۱۰۰ بوده و در حالت ایده آل باید کمتر از ۷۰ میلی‌گرم در دسی لیتر باشد اما اگر این عدد با ۱۳۰ نمایش داده شد بدانید که بدن در وضعیت خطرناکی قرار گرفته و در صورتی که این عدد ۱۶۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد فرد با خطر جدی مواجه شده است.

اگر بتوانید برگه آزمایش خود را تا حدودی مطالعه کنید پیش از مراجعه به پزشک تا حدی این مسئله برای شما روشن خواهد شد که وضعیت چربی خون در چه محدوده ای قرار دارد و می‌ توانید تا حد مناسبی از سلامت خود مراقبت کنید.

اما توصیه می شود که حتماً برگه آزمایش را به یک متخصص نشان دهید تا این افراد بتوانند با تفسیر درست از شرایط شما، روش های مناسب را برای کنترل و درمان چربی خون انجام دهند.

در صورت بالا بودن چربی خون چه راه های درمانی وجود دارد؟

اگر پس از انجام آزمایش چربی خون متوجه شدید که میزان چربی در حد متعادل نبوده و از حد نرمال بالاتر است.

متخصصان سعی می کنند روش های درمانی را آغاز کرده و شما را از خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند سکته های مغزی و قلبی در امان نگه دارند.

اما همین روش های درمانی به دو دسته خانگی و دارویی تقسیم میشوند.

در این مطلب چند روش موثر برای کاهش چربی خون در اختیار شما قرار داده میشود تا بتوانید با اصلاح رژیم غذایی در کنار دارو درمانی نتیجه مناسب را بدست آورید.

انواع میوه‌ ها مانند گریپ فروت می تواند با سرعت بسیار زیاد چربی خون را به حد متعادل برساند.

همچنین مصرف برخی از خوراکی ها مانند پرتقال بر کاهش میزان کلسترول اثر گذار بوده و اگر انواع میوه های خشک، سبزیجات و دانه های روغنی را مصرف کنید به سلامتی شما کمک فراوانی خواهند کرد.

مصرف سیب، جو دوسر و سایر محصولات مشابه برای کاهش میزان کلسترول خون مناسب هستند.

حتما با فواید و خواص سیب آشنایی دارید و می دانید که با وجود فیبر بسیار زیادی که دارد سوخت و ساز بدن را افزایش داده و تاثیر بسیار خوبی بر کاهش میزان التهابات و کلسترول موجود در خون خواهد داشت.

همچنین از دیگر محصولات خوراکی موثر بر کاهش چربی بدن می توان به توت فرنگی، آواکادو، سیر و لیمو اشاره کرد.

البته از مصرف کلم بروکلی به هیچ عنوان غافل نشده و بدانید که گردو نیز با متعادل‌ سازی میزان کلسترول خون کمک کرده و می تواند از افزایش ناگهانی چربی بدن جلوگیری کند و برای درمان چربی خون مناسب خواهند بود.

شما می توانید همواره از این محصولات استفاده کرده تا عارضه‌ چربی خون را در مدت بسیار کوتاهی کنترل و درمان کنید.

نکته حائز اهمیت این است که چربی خون را در مواردی نمی توان با مصرف خوراکی های مختلف درمان کرد.

اما برخی از انواع دمنوش ها در کاهش میزان چربی خون موثر است.

اما در برخی از مواقع پزشکان نظر خود را اعلام کرده و معتقدند که در کنار اصلاح رژیم غذایی باید دارو درمانی انجام شود.

برای افرادی که میزان چربی خون بالا را تجربه می‌ کنند دارو درمانی الزامی بوده و عاملی برای حفظ سلامت آنها و پیشگیری از آسیب‌ های جدی تر می باشد.

اگر طبق نظر متخصصان داروهای خود را مصرف کنید می توانید با اصلاح رژیم غذایی و مصرف غذاهای سالم از سلامت خود محافظت کرده و روند کنترل چربی خون را سرعت ببخشید.

از چه دارویی برای کاهش چربی خون استفاده میشود؟

از چه دارویی برای کاهش چربی خون استفاده میشود؟
از چه دارویی برای کاهش چربی خون استفاده میشود؟

اگر پزشک طی بررسی نتیجه آزمایش خون تشخیص دهد که فرد جهت کنترل چربی خون نیاز به دارو درمانی دارد.

چندین قرص برای آن تجویز نموده تا بتواند وضعیت چربی خون را به هم تعادل برساند.

با این روش متخصصان از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کرده و مانع مسدود شدن و پارگی عروق و مویرگ ها خواهند شد.

این که پزشکان از چه نوع داروهایی برای کاهش چربی خون استفاده کنند بستگی به میزان چربی خون افراد خواهد داشت.

لازم است بدانید که به هیچ عنوان نباید از داروی افرادی که دارای چربی خون هستند برای خود استفاده کنید زیرا ممکن است کم و یا زیاد بودن دوز آنها آسیب های جبران ناپذیری را بر سلامت شما اعمال کند.

چند مورد از داروهای چربی خون را برای شما بازگو خواهیم کرد تا متوجه شوید کدام داروها می‌ توانند عملکرد مناسبی را بر سلامت جسمانی شما داشته باشد.

استاتین ها معمولا نوعی داروهایی هستند که به کاهش کلسترول منفی کمک زیادی می‌ کنند.

این داروها نهایتاً منجر به کاهش تری گلیسیرید شده و کلسترول خوب را به آرامی افزایش خواهند داد.

استاتین ها انواع زیادی دارند که از جمله کاربرد ترین آنها می توان به کلسیم رزوواستاتین، آتورواستاتین، فلوواستاتین، پراواستاتین و غیره اشاره کرد که برای کاهش میزان چربی خون استفاده خواهند شد.

این داروها هر کدام با دوز شخص برای افراد در نظر گرفته شده و باید در زمان بندی مشخص و از آنها استفاده کنید.

البته برخی از داروها مانند نیاسین برای افراد تجویز می‌ شود و می‌ تواند میزان چربی خون را نیز کاهش دهد این دارو ها توسط پزشک تجویز میشوند و اگر با دوز مشخص مصرف شوند عملکرد مناسبی را بر سلامت بدن مشاهده خواهید کرد.

چه افرادی باید داروی کاهنده چربی خون استفاده کنند؟

در اکثر مواقع افزایش چربی خون با علائم و نشانه هایی همراه است و بسیاری از افراد در صورت بروز هر کدام از آنها به پزشک مراجعه کرده و متخصصان می توانند آزمایش چربی خون را برای فرد تجویز کنند.

مسئله این است که چه کسانی باید از داروهای کاهنده چربی خون استفاده کنند.

افزایش چربی خون حالتی مانند گرفتگی شدید داشته و فرد میل به غذاهای مختلف نخواهند داشت و ممکن است سرگیجه های بسیار زیاد و یا درد و فشار را در کف سر تجربه کند.

پس از انجام آزمایش چربی خون اگر پزشک تشخیص دهد که چربی خون شما در وضعیت مرز و یا بالاتر از حد طبیعی قرار دارد باید داروهای کاهنده چربی خون استفاده کنید که از مهمترین آنها می توان به استاتین، داروهای کاهنده کلسترول و یا مواد گیرنده اسید صفراوی اشاره کرد.

اما دوز مصرفی و دوره درمان شما با دیگر افرار متفاوت است و بهتر است از داروهایی که پزشک برای شخص شما در نظر می‌ گیرد به درستی استفاده کرده و به هیچ عنوان وضعیت خود را با سایر افراد مقایسه نکنید.

راهکار تغذیه برای کاهش چربی خون

راهکار تغذیه برای کاهش چربی خون
راهکار تغذیه برای کاهش چربی خون

بسیاری از پزشکان و متخصصان بر این باورند که اگر در کنار دارو درمانی فرد بتواند رژیم غذایی خود را اصلاح کند از مشکلاتی مانند چربی خون در امان بوده و آسیب های جدی را متحمل نخواهند شد.

بهتر است که در مرحله اول رژیم غذایی خود را اصلاح کرده و انواع لبنیات کم چرب را در رژیم روزانه خود بگنجانید.

مصرف گوشت قرمز را کمی محدود تر کرده و در صورت نیاز آن را به طور کاملا پخته مصرف کنید.

از طرف دیگر غذاهای سرخ شده و انواع شیرینی برای این افراد مضر خواهد بود و بهتر است مصرف آنها را محدودتر کنید و به جای تمامی موارد ذکر شده و غذاهای چرب و نا سالم مصرف سبزیجات را بیشتر کنید.

انواع میوه ها و غلات کامل به سلامت شما کمک زیادی می‌ کنند پس بهتر است از غذاهای دریایی و انواع حبوبات همه روزه استفاده کنید و محصولاتی مانند شیر، ماست و پنیر را در رژیم غذایی خود به صورت مرتب بگنجانید.

بجای استفاده از روغن های ناسالم انواع روغن زیتون، ذرت، روغن کنجد و روغن های گیاهی دیگر را برای پخت و پز خود انتخاب کنید و به جای استفاده از نمک از انواع چاشنی های خوش طعم استفاده نمایید.

با رعایت نکات ذکر شده تاثیر چشمگیری در کوتاه مدت بر سلامت خود مشاهده خواهید کرد، هر چند که در کنار راهکارها و اصول تغذیه ای درست انجام فعالیت های ورزشی مناسب و داشتن تناسب اندام به کاهش چربی خون کمک فراوانی خواهد کرد.

بهتر است که مصرف الکل و انواع دخانیات را محدود و حذف نمایید.

محصولاتی مانند انواع مغزها، دانه سویا، امگا و اسیدهای چرب سالم را به طور روزانه مصرف کنید.

یک فنجان چای سبز، انواع شکلات تلخ و فاقد شکر برای شما مناسب بوده و می‌ تواند بر سلامت شما تاثیر چشمگیری داشته باشد و روند کنترل چربی خون را سرعت بخشیده و اگر این وضعیت در حد مرز باشد سلامت شما بازگشته و چربی خون را در حد متعادل تجربه خواهید کرد.

11 پاسخ

  1. ایا خواب الودگی بیش از حد و بیشتر شدن تعریق بدن از علائم چربی خون بالا هستش ؟

  2. سلام وقتتون بخیر
    جدیدا شب ها احساس سوزش در کف پا رو دارم اوایل فکر میکردم از راه رفتن زیاد باشه اما الان که هر شب این اتفاق میوفته یه مقدار سوال شد برام که نیاز هستش ازمایش چربی خون بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر

نمونه گیری و آزمایش در منزل

برای اطلاع از قیمت و نحوه نوبت اخذ نوبت با ما در واتساپ در ارتباط باشید